Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Otrasy pri atómke monitoruje stanica v Smoleniciach

Seizmickú aktivitu na Slovensku monitoruje dvanásť staníc národnej siete. Popri nich aj lokálna stanica v Smoleniciach. Malé zemetrasenia sú tu pomerne časté.

Seizmograf zaznamenáva pohyby zeme.Seizmograf zaznamenáva pohyby zeme. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ-SXC.HU)

TRNAVA. Len nedávno pocítili aj obyvatelia Trnavy otrasy, ktorých epicentrum bolo v maďarskom meste Tatabánya. Zemetrasenie s magnitúdom 4,3 zasiahlo územie veľké niekoľko stoviek kilometrov. O pohyboch zeme a situácii v Trnavskom kraji sme sa preto porozprávali so seizmológom Slovenskej akadémie vied, doktorom Petrom Franekom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako zemetrasenie vzniká? Čo sa vlastne so zemou vtedy deje?

- Zemská kôra spolu s najvrchnejšou časťou zemského plášťa tvoria mechanicky veľmi podobnú, rigidnú vrstvu, ktorú voláme litosféra. Jej hrúbka sa pohybu od 70 až do 200 kilometrov. Nepredstavuje však jednoliaty obal, ale je rozčlenená na mohutné bloky, takzvané litosferické dosky. Tie sú v neustálom vzájomnom pohybe, ktorý však v mieste vzájomného dotyku neprebieha plynule. V dôsledku trenia sú dosky v mieste vzájomného dotyku „zaseknuté“, mimo tohto miesta však pohyb ďalej prebieha.

SkryťVypnúť reklamu

To spôsobuje, že v mieste dotyku dochádza k zväčšovaniu deformácie a hromadeniu napätia, ktoré môže trvať stovky a niekedy aj viac ako tisíce rokov. Proces kumulácie pokračuje dovtedy, kým nedôjde k prekonaniu medze pevnosti materiálu. Vtedy pôvodne susedné častice horninových blokov náhle od seba odskočia. Vznikne trhlina, ktorá sa prakticky šíri všetkými smermi po ploche zlomu, až kým nedosiahne zemský povrch alebo miesta, ktoré nedokáže prekonať. Takto dôjde k vzniku zemetrasenia.

Ďalšie šírenie trhliny sa týmto zastaví. V dôsledku šírenia trhliny dochádza na zlome a jeho okolí k nevratným posunutiam a šíreniu kmitavého pohybu vo všetkých smeroch, teda vyžarovaniu seizmických vĺn.

Od ktorého roku a akým spôsobom sa sleduje seizmická aktivita na Slovensku a konkrétne v Trnavskom kraji?

SkryťVypnúť reklamu

- Na základe historických údajov vieme o zemetraseniach na území Slovenska, ktoré sa prejavili makroseizmickými účinkami, teda účinkami na ľudí, budovy, predmety a prírodu. Pre naše územie máme dokumentované zemetrasenia pre obdobie od roku 1034. Jedným zdrojom informácii o seizmickej aktivite sú teda makroseizmické pozorovania.

Ďalším zdrojom sú prístrojové merania pomocou seizmometrov. Obdobie, o ktorom môžeme hovoriť, že seizmická aktivita je na území dnešného Slovenska monitorovaná už aj prístrojovo, je od začiatku prevádzky prvej seizmickej stanice. Bola ňou seizmická stanica v Ógyalle, dnešné Hurbanovo, ktorá začala fungovať 1. januára 1902. Postupne boli budované ďalšie, poslednou významnou zmenou bolo v roku 2004 dokončenie modernizácie a rozšírenie národnej siete seizmických staníc, ktorá je schopná detegovať a lokalizovať zemetrasenie s epicentrom kdekoľvek na území Slovenska s lokálnym magnitúdom od 2,5.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú špecifiká seizmickej stanice v Smoleniciach? Aké veľké územie je touto stanicou sledované?

- Stanica v Smoleniciach patrí do lokálnej siete seizmometrov a monitoruje seizmickú aktivitu v okolí jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Pre zvýšenie citlivosti a zlepšenie lokalizačnej schopnosti je vhodné mať k dispozícií čo najviac staníc, existuje preto výmena údajov medzi rôznymi sieťami seizmických staníc. Naša národná sieť dvanástich staníc používa okrem iných aj údaje zo stanice umiestnenej v Smoleniciach.

Všetky stanice sú schopné zaregistrovať aj a zemetrasenia s magnitúdom menším ako 2,5, teda také, ktoré človek bežne nepocíti.

Čím je zemetrasenie menšie, oblasť, z ktorej ho stanica zaregistruje, je menšia. K lokalizácii, teda zisteniu miesta vzniku zemetrasenia, je však potrebné mať záznamy z niekoľkých staníc. Preto určité územie je monitorované nie jednou stanicou, ale sieťou staníc.

Ako si môžeme takú seizmickú stanicu predstaviť?

- Vo všeobecnosti seizmická stanica pozostáva zo seizmometra, ktorý registruje seizmické vlny. K seizmometru je pripojený zberný systém, počítač, ktorý čiastočne spracováva zaznamenané údaje a pripraví ich k odoslaniu do zberného centra. Údaje sú odosielané napríklad prostredníctvom internetu alebo satelitným spojením, závisí to od konkrétnej stanice. Údaje zo seizmických staníc sú sústreďované v zbernom centre, kde sú ďalej spracovávané a vyhodnocované.

Aké výstupy zo smolenickej stanice prichádzajú? Do akej miery je ňou sledované územie seizmicky aktívne?

- Údaje, ktoré poskytuje ktorákoľvek seizmická stanica, sú seizmogramy. Sú to časové záznamy kmitavého pohybu pôdy v mieste umiestnenia seizmometra. V prípade stanice v Smoleniciach sú to časové záznamy rýchlosti kmitania. Po modernizácii sa citlivosť našej národnej siete zvýšila a v porovnaní s obdobím pred modernizáciou registrujeme väčšie množstvo zemetrasení na našom území. Je to však v dôsledku väčšej citlivosti. K posúdeniu zvýšenej alebo zníženej seizmickej aktivity na Slovensku je obdobie od roku 2004 nedostatočné. Je potrebné mať údaje z dlhšieho obdobia.

Aké silné zemetrasenie už pocítia aj ľudia? Kedy sú v ohrození aj budovy?

- Treba si uvedomiť, že zemetrasenia na Zemi vznikajú neustále. Len odhadovaný ročný počet zemetrasení s magnitúdom od 2 do 3 je viac ako 300-tisíc. Zemetrasenie, ktoré je už človek schopný pocítiť, má magnitúdo 2,5 až 3. To, či spôsobí škody na budovách, však závisí od mnohých faktorov, a nie len od samotnej veľkosti zemetrasenia. Dôležitý je mechanizmus vzniku zemetrasenia, hĺbka a vzdialenosť od miesta pozorovania a lokálne geologické podmienky. Práve tie môžu veľmi výrazne zmeniť intenzitu a trvanie seizmických pohybov. Tiež je dôležitý charakter a kvalita postavených budov. Pre ilustráciu, napríklad zemetrasenie 20. mája 2003 vo Vihorlatských vrchoch na Východnom Slovensku, ktoré malo magnitúdo približne 4,3, spôsobilo v niektorých okolitých obciach škody na budovách ako popraskané steny a opadaná omietka.

Boli na Slovensku v minulosti zaznamenané veľké zemetrasenia, ktoré vážne zasiahli do životov ľudí?

- Áno, zemetrasenia spôsobili vážne materiálne škody a obete na životoch aj u nás. Medzi tie najsilnejšie patrí zemetrasenie z 5.júna 1443 na strednom Slovensku, zemetrasenie 28. júna 1763 pri Komárne alebo zemetrasenie 15.januára 1858 pri Žiline.

A konkrétne v Trnavskom kraji?

- Najsilnejšie zemetrasenie na území Slovenska v 20. storočí bolo práve na území Trnavského kraja, 9. januára 1906 pri Dobrej Vode. Spôsobilo vážne škody v samotnej obci, otrasená oblasť mala však viac ako 30-tisíc kilometrov štvorcových a zasahovala na územie dnešného Rakúska, Maďarska a Českej republiky. Toto zemetrasenie bolo zároveň prvým zemetrasením na území Slovenska, ktoré bolo zaznamenané aj seizmometricky.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
  6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  1. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  2. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
  3. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  4. Sodastream sa mení
  5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  7. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  8. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 616
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 356
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 669
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 318
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 697
  6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 569
  7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 435
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 566

Blogy SME

  1. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
  2. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
  3. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
  4. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
  5. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
  6. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
  7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
  8. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 12 204
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 290
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 881
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 769
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 128
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 436
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 272
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 216
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Aktuálne vydanie je už od dnes v predaji.


2 h

Polícia v Trnavskom kraji za minulý týždeň (13. - 19. 3.) vykonala 4221 dychových skúšok na alkohol, o 348 viac ako týždeň predtým.


TASR 15 h

Chlapec v sobotu 25. marca o 14.00 h odišiel z prechodného miesta pobytu v Bratislave.


TASR 22 h
TTSK

Výberové konanie na obsadenie pozície riaditeľa Trnavského osvetového strediska v Trnave vypísal Trnavský samosprávny kraj (TTSK), ktorý je zriaďovateľom inštitúcie.


TASR 25. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
  2. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
  3. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
  4. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
  5. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
  6. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
  7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
  8. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 12 204
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 290
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 881
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 769
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 128
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 436
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 272
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 216
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu