Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou kapacitne nestačí. Väzňov je stále viac, na jedného pripadá plocha menšia ako 3,5 metra štvorcového. Podobná je situácia aj vo väznici v Leopoldove.
HRNČIAROVCE NAD PARNOU. Spolu 1467 odsúdených si odpykávalo svoj trest k 10. augustu v ústave v Hrnčiarovciach nad Parnou. Hoci má celý areál väznice rozlohu viac ako 46-tisíc metrov štvorcových, na jedného väzňa tu nepripadá ani 3,5 metra plochy.
Atmosféra vnútri je podľa našich zdrojov napätá, generálny riaditeľ pre obavu z nárastu sebapoškodení a samovrážd dokonca zakázal civilom robiť vo väzniciach prieskumy pre bakalárske či diplomové práce.
„V Ústave na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou bola dočasne znížená ubytovacia plocha pre odsúdeného v izbe pod 3,5 metra štvorcového. Kapacita pre odsúdených bola prekročená o 282 miest,“ povedal Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti.
Obdobná situácia je aj v Leopoldove, kde sedelo k rovnakému dátumu 1097 odsúdených a 217 obvinených. Kapacitu väznice prekročilo dvanásť osôb.
Sprísnili bezpečnostné opatrenia
Preplnené väznice spôsobujú problémy nielen štátu, ale aj príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí s odsúdenými prichádzajú do každodenného kontaktu.
„Počet odsúdených stále narastá, no počet príslušníkov nie, čím vzniká oveľa väčšia zodpovednosť na príslušníka. Ak by sa dala porovnať atmosféra medzi dozorcami a väzňami, tak v dnešnej dobe je určite viac napätá, pretože v minulosti neboli ústavy na výkon trestu tak preplnené ako dnes,“ hovorí zdroj z väznice, ktorý si želal zostať v anonymite.
Pre vysoký počet odsúdených sprísnili v ústavoch aj bezpečnostné opatrenia, režim dňa však zostal podľa nášho zdroja nezmenený. „Vplýva to na náročnosť výkonu služby príslušníka, pretože musí stihnúť oveľa viac práce za rovnaký čas,“ hovorí.
Uvažujú nad domácim väzením
Alarmujúce stavy vo väzniciach chce štát podľa Bublu riešiť aj zavedením elektronického monitorovania odsúdených v domácom väzení. Zatiaľ sa však nedá presne povedať, o koľko by to počet väzňov v ústavoch znížilo.
„Závisí to totiž od aktuálneho počtu odsúdených, ktorí by spĺňali podmienky na elektronické monitorovanie. Vo všeobecnosti však možno uviesť modelový príklad, že ak by napríklad tri mesiace bolo elektronicky kontrolovaných 650 väzňov, ročne by to prinieslo zníženie stavu odsúdených v ústavoch o 162 väzňov a zároveň úsporu vyše 1,5 milióna eur,“ povedal Bubla.
Vo všetkých ústavoch na výkon trestu na Slovensku je podľa neho momentálne približne štyristo odsúdených, ktorí spĺňajú formálne kritériá na elektronické monitorovanie. Jedná sa o prvýkrát trestaných s dĺžkou trestu odňatia slobody do šesť alebo do dvanásť mesiacov.
ÚVTOS HRNČIAROVCE N. PARNOU
S kapacitou 1185 odsúdených patrí do komplexu ústavov zboru s najväčším počtom osôb vykonávajúcich trest odňatia slobody s minimálnym stupňom bezpečnosti.
Do užívania bol daný 3. novembra 1988 s kapacitou 910 miest.
Pôvodne bol určený na výkon trestu odňatia slobody odsúdených žien všetkých nápravnovýchovných skupín, vrátane mladistvých.
V januári 1991 sa zmenila profilácia ústavu, v zariadení začali vykonávať trest odňatia slobody odsúdení muži zaradení do I. a II. nápravnovýchovnej skupiny, neskôr len do I. nápravnovýchovnej skupiny.
V období rokov 1996 - 2008 bolo súčasťou ústavu aj Otvorené oddelenie Žabí majer s kapacitou 141 odsúdených.
Zdroj: ZVJSK.SK