Spartak si z Moskvy odnáša dvojgólovú prehru

Spartak podľahol favoritovi zápasu Lokomotivu Moskva 0:2.

(Zdroj: TASR)

MOSKVA. Futbalisti Spartaka Trnava prehrali v úvodnom stretnutí play off Európskej ligy 2011/12 na ihrisku Lokomotivu Moskva 0:2 a postup do skupinovej fázy sa im tak vzdialil.

Spartak v ruskej metropole stavil na defenzívnu kartu, no čistý štít sa mu podarilo udržať len do 34. minúty, keď sa presadil reprezentant Janbajev a už o tri minúty stanovil konečné skóre brazílsky útočník Maicon.

Odveta ja na programe 25. augusta na štadióne Antona Malatinského v Trnave.

Lokomotiv skóroval po polhodine

Ruský favorit stretnutia diktoval tempo od úvodu stretnutia. Trnava nastúpila v Moskve v defenzívnom rozostavení, v základnej jedenástke s jedným "čistokrvným" útočníkom Tomášom Oravcom.

Napriek tomu, že mal v prvej polhodine Lokomotiv veľkú územnú prevahu, čistú šancu si pred Raškom nevypracoval.

Gólový úder prišiel až v 34. minúte - jeden z najaktívnejších - Janbajev individuálne prenikol do
pokutového územia a strelou do vzdialenejšieho rohu Raškovej brány otvoril skóre.

Druhý gól na seba nedal dlho čakať, keď sa o tri minúty po akcii Ignateva presadil Brazílčan Maicon. V prvej desaťminútovke pokračovali domáci v rozsiahlych útočných manévroch, no potom ich aktivita ustála.

Aktívnejšia hra gól nepriniesla

Na niekoľko minút sa javili aktívnejší Trnavčania, no ich zvýšená snaha sa premietla len do toho, že valiace útoky na Rašku sa v tejto fáze stretnutia zastavili a hra sa vyrovnala.

Po hodine hry bol v dobrej pozícii po rohu Bicáka Oravec, no bránu domácich minul. Lokomotiv pri dvojgólovom vedení prepol obrátky o stupeň nižšie a jeho snaha zvýšiť náskok už nebola taká zreteľná ako v prvom polčase.

V 81. minúte sa dožadovali domáci pokutového kopu po faule na Glušakova, no rumunský rozhodca kázal pokračovať v hre.

Na konci stretnutia sa ešte "bílí andeli" v snahe dosiahnuť dôležitý gól na ihrisku súpera usadili na polovici Loki, no okrem blokovanej strely Procházku sa na viac nezmohli a do odvety pôjdu tak pri pohodlnom náskoku ruský tím.

LOKOMOTIV MOSKVA - SPARTAK TRNAVA 2:0 (2:0)

Góly: 34. Janbajev, 37. Maicon, ŽK: Procházka (Spartak), rozhodoval: Alexandre Deaconu (Rum.)

(TASR)
ZOSTAVY

Lokomotiv Moskva: Guilherme - Šiškin, Manuel da Costa, J. Ďurica, Janbajev - Glušakov - Ibričič, Tarasov, Syčev - Ignatiev, Maicon

Spartak Trnava: Raška - Diallo, Koubský, Gross, Ľ. Hanzel - M. Kaščák - R. Procházka, Karhan, M. Vyskočil, Bicák - T. Oravec

(TASR)
HLASY

Vladimír Kožuch (asistent trénera FC Spartak Trnava): "Prvý polčas nás domáci prakticky do ničoho nepustili. Na svojom modernom štadióne ukázali svoju silu. Samozrejme, Lokomotiv Moskva je súper inej kategórie než tie mužstvá, s ktorými sme sa doteraz stretávali. Najťažšie na lavičke nám bolo počas tých štyroch - piatich minút v prvom polčase, keď sme dostali dva zlepené góly. Vtedy sme sa obávali, že dostaneme v Moskve debakel. Našťastie, chlapci sa zomkli, viac sa koncentrovali na hru a dokázali s domácimi držať krok. Prehra 0:2 vzhľadom na priebeh najmä prvého polčasu je pre nás celkom prijateľná. Sme radi, že sme na ihrisku favorita vysoko neprehrali, ale dosiahli výsledok, ktorý nám ešte dáva aké - také šance do odvety. Veríme, že trnavských fanúšikov sme týmto výsledkom neodradili. Dúfame, že vo veľkom počte prídu na budúcotýždňovú odvetu, v ktorej bude ešte o čo hrať. Dvojgólový náskok nie je veľký, hoci každý zápas je iný."

Pavel Hoftych (hlavný tréner FC Spartak Trnava): "Prvý polčas sme hrali veľmi zakríknuto a bojazlivo, neverili sme si. Lokomotiv bol lepším mužstvom, je to tím na inej výkonnostnej úrovni ako my, čoho dôkazom boli dva góly za štyri minúty v našej sieti. Vtedy sme na lavičke prežívali veľmi ťažké chvíle, lebo keď som sa pozrel na hraciu plochu a videl som, že domáci majú loptu častejšie na kopačkách, obával som sa debaklu. Našťastie, cez polčas sme sa dali dokopy, hráči si začali viac veriť. Mali sme aj šance, ale tentoraz to nebolo na gól. Mohli sme v Moskve prehrať aj vyšším rozdielom, mohli sme však dať aj gól. Ale nestalo sa. Výsledok z Moskvy je hrateľný. Dva góly sa dajú zmazať, takže sme spokojní, že aj odveta o týždeň v Trnave bude pre fanúšikov i nás zaujímavá. Ešte stále sme v hre o postup. Takže z Moskvy odchádzame viac spokojní, ako nespokojní. Najmä ak si uvedomíme, aký výkon sme predviedli v prvom polčase."

José Couceiro (tréner Lokomotivu Moskva): "Prvý polčas považujem z našej strany za vydarený, druhý sa mi pozdával už menej. Musíme sa vyvarovať chýb, akých sme sa po zmene strán dopúšťali. Mali sme hernú prevahu, ale prípadné víťazstvo len jednogólovým rozdielom by vzbudilo obavy. V odvete sa pokúsime streliť minimálne jeden gól. Už teraz môžem garantovať, že budúci týždeň sa nezameriame na defenzívu, aby sme len ubránili bezgólový výsledok. Súper ma dnes zaujal štandardnými situáciami a protiútokmi. Nováčikovia v našom kádri sa ešte iba dostávajú do rytmu, veď napríklad Zapater pred dneškom bol naposledy na ihrisku v máji."