TRNAVA. Chodníky v Trnave, staré aj niekoľko desaťročí, spôsobujú problémy obyvateľom i radnici. Často sa na nich objavujú prepady či preliačiny, ktoré sa za dažďa napĺňajú vodou a znemožňujú tak ľuďom priechod.
„Už dlhé roky je po daždi medzi činžiakmi číslo jedna až deväť na Spartakovskej ulici niekoľko centimetrov hlboké jazero. To zasahuje aj do chodníka a obísť sa dá jedine po trávnato-blatistej pôde,“ hovorí jeden z obyvateľov Peter Bínovský.
Podobné „jazerá“ vznikajú aj v iných mestských častiach. Podľa Romana Stacha z referátu technických činností dopravy mestského úradu patria medzi najčastejšie poškodenia chodníkov prepady, výmole a poklesy telesa chodníka.
„Na povrchu, ktorý tvorí živičný kryt, sa v dôsledku spodnej vlhkosti vytvárajú pľuzgiere, prichádza k sieťovému rozpadu a k ich plošnému drobeniu,“ vysvetľuje Stacho. Chodníky sa podľa neho opotrebúvajú už samotným používaním a pôsobením počasia, vplyv na ne má však aj pôvodné stavebné riešenie starých chodníkov.
„Opotrebeniu chodníkov sa vyhnúť nedá. Havarijné stavy sú riešené okamžite, v čo najkratšom možnom čase, aby neprišlo k možným úrazom a poškodeniu peších. V prípade, že sa jedná o poškodenie väčšieho rozsahu v celom úseku, pripravíme návrh na zaradenie rekonštrukcie do rozpočtu mesta pre nasledujúce obdobie,“ hovorí Stacho.
Na bežné opravy majú tento rok schválených v rozpočte 96 700 eur, za prvého pol roka si opravy vyžiadali už viac ako polovicu peňazí.
„Priemerná cena za opravu metra štvorcového chodníka je podľa rozsahu prác 25–35 eur, celková rekonštrukcia vychádza na meter štvorcový asi 50-70 eur, záleží aj od použitých materiálov,“ doplnil Stacho.