V katastri obce Dobrá Voda stojí fabrika s takmer päťdesiatmetrovým komínom. Jeho vrchná časť sa viditeľne nakláňa. Ľudia žijúci v okolí starej továrne sa obávajú zrútenia komína.
DOBRÁ VODA. Tesne pred obcou Dobrá Voda sa nachádza priemyselný areál, ktorého vznik sa datuje na začiatok minulého storočia. Dominuje mu desiatky metrov vysoký komín. Fabrika bola pôvodne určená na výrobu chemických látok. V súčasnosti areál vlastní obec, ktorá ho prenajíma viacerým firmám.
V okolí fabriky stoja domy
V blízkosti fabriky stojí niekoľko rodinných domov, podľa našich odhadov tam žije približne šesť- sedem rodín.
Hoci ich nahnutý komín priamo neohrozuje, necítia sa bezpečne. „Myslím si, že to priamo neohrozuje naše domy, ale je to taký nepríjemný pocit, keď sa pozeráte na naklonený starý komín vo vašej blízkosti,“ hovorí nemenovaný miestny obyvateľ.
Ohrození sa cítia najmä podnikatelia, ktorí majú svoje prevádzky v areáli fabriky. Je tu píla, sušiareň dreva, kovovýroba, zámočníctvo a autoservis. Jeden z tunajších pracovníkov nám prezradil, že prednedávnom tam asfaltovali cesty. „V okolí komína však nič nerobili, pretože robotníci sa obávali, že im to padne na hlavu,“ hovorí zdroj.
Majiteľ autodielne má obavy tiež. „Opravujem aj drahšie autá. Momentálne mám v dielni Audi, ktorého cena sa pohybuje nad 15 tisíc eur. Keď zoberiem auto do opravovne, preberám zaň zodpovednosť,“ tvrdí. Jeho servis sa nachádza v potenciálnej zóne pádu.
Komín by chceli zachovať
Problémy s komínom sa pokúšal odstrániť predchádzajúci starosta Dobrej Vody, no bezvýsledne. Jeho súčasný nástupca Marek Drobný tak šikmý komín chtiac- nechtiac „zdedil“. Situáciu už riešili podľa jeho slov aj na zastupiteľstve. Na jeho záchranu vyčlenia z obecného rozpočtu potrebné financie.
„Ide o fabriku ešte z čias Pálfiovcov. Komín určite nechceme zbúrať, iba ho znížiť, prípadne inak ho dať do poriadku,“ informuje Drobný. Presný plán ešte nemajú, poradiť by sa chceli aj s pamiatkarmi.
O osude komína rozhodne statik
Ján Čáni z Pamiatkového úradu v Trnave nám potvrdil, že areál fabriky vrátane komína nie je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a tým sa naň nevzťahuje pamiatkový zákon. Inak povedané, starosta s ním môže naložiť, ako uzná za vhodné. „Pokiaľ viem, obec nemá spracovanú evidenciu pamätihodností a tým pádom to nie je ani pamätihodnosť obce,“ dodáva Čáni.
Areál bol zdokumentovaný v rámci mapovania industriálnej architektúry na Slovensku a je k nemu spracovaná terénna dokumentačná karta. „Napriek rozsiahlej prestavbe si stále zachoval časť pôvodného riešenia, najautentickejšie zachovaný objekt je práve komín,“ vysvetľuje Čáni.
„Z hľadiska zachovania kultúrnohistorického významu, ktorý prezentuje, by bolo najvhodnejšie ho zachovať a obnoviť, v prípade riešenia havarijnej situácie zachovať z neho čo najväčšiu časť,“ uzatvára Čáni. O osude komína pravdepodobne rozhodne až vyjadrenie statika, ktorý posúdi jeho aktuálny stav.