Zmenu povolili spracovať mestskí poslanci.
TRNAVA. S parkovou úpravou v lokalite Rybník nad Cukrovou ulicou počítal územný plán (ÚP) Trnavy až do posledného zasadania mestského zastupiteľstva.
Na ňom napriek nesúhlasnému stanovisku piatich poslancov i dvoch odborov mestského úradu odsúhlasili povolenie spracovania zmeny ÚP na plochy obytného územia s nízkopodlažnou zástavbou.
O zmenu požiadali mesto vlastníci pozemkov, majoritu by medzi nimi mali mať podľa poslanca a spravodajcu materiálu Petra Náhlika (Smer, HZDS, ND) rehoľné sestry.
„Sú to súkromné pozemky, mesto vlastní len ich časť. Nemôžeme nútiť súkromníkov, aby tam vysadili park. Môžeme však zadefinovať percento zastavanosti, aby tam zostala aj zeleň,“ povedal na zastupiteľstve Náhlik po tom, ako jeho poslanecký klub skončil poradu.
Deficit zelene
V rozprave na zastupiteľstve sa proti zmene ÚP vyslovil poslanec Matej Lančarič (nezávislý) aj bývalý primátor Trnavy Štefan Bošnák (KDH).
„Vyzývam kolegov, aby hlasovali proti zmene v lokalite Rybník. Pre mňa je dosť podivné, na základe čoho ju mestská rada odporučila schváliť, keď sa proti vyjadril odbor územného rozvoja a koncepcií, odbor stavebný a životného prostredia aj komisia životného prostredia a prírodných hodnôt,“ povedal Lančarič.
Upozornil aj na viaceré skutočnosti z dôvodovej správy, ktoré by podľa neho mohli v budúcnosti spôsobovať mestu i obyvateľom problémy.
„Bude to mať vážne dôsledky na ekologickú stabilitu a vytvorí sa precedens pre ďalšie plochy určené na parky a lesoparky,“ povedal Lančarič.
Dôvodová správa okrem toho uvádza aj množstvo zelene na jedného obyvateľa, ktoré je oproti normatívu menšie o 34 metrov štvorcových.
Na potrebu väčšieho množstva parkov a zelených plôch upozornil aj Bošnák. „Po schválení bude miestny územný systém ekologickej stability (MÚSES) vážne narušený. Pracuje sa na komasácii (sceľovaní, pozn.red.) pozemkov, ktorá by mala priniesť zmeny v ich vlastníctve. Počkajme si na výsledky,“ vyzýval poslancov neúspešne Bošnák.
Nevhodná lokalita
Dôvodová správa k materiálu, ktorú vypracovali odborní zamestnanci mestského úradu, vypočítava v siedmich bodoch negatíva uskutočnenia zmeny územného plánu.
Medzi iným sa v nej píše aj to, že lokalita Rybník „zo západnej a severozápadnej strany susedí so zónou priemyselnej výroby, ktorá bude pri prevládajúcich severozápadných vetroch negatívne ovplyvňovať prípadnú zónu bývania.“
Správa upozorňuje aj na vysokú hladinu podzemnej vody, ktorá sa „podľa inžinierskogeologického a hydrogeologického prieskumu z roku 2005 nachádza v hĺbke maximálne do dvoch až troch metrov.“
Práve to by mohlo podľa odporcov zmeny spôsobiť vlastníkom pozemkov, ktorí budú chcieť rodinné domy stavať, nemalé problémy.
„Teraz to nie je aktuálne. Bude sa to riešiť v územnom konaní, aby to bolo zabezpečené pre konkrétne prípady,“ myslí si poslanec Peter Benčat (Smer, HZDS, ND), ktorý hlasoval za zmenu.
O názor sme požiadali aj Krajský stavebný úrad a Obvodný úrad životného prostredia. Vyjadriť sa však vraj budú vedieť až po spracovaní a predložení konkrétnej zmeny územného plánu.