Zámenu pozemkov v centre Trnavy odsúhlasili krajskí poslanci na svojom stredajšom zasadnutí. Po štyroch rokoch rokovaní sa do majetku kraja dostanú parcely pri výstavných priestoroch Galérie Jána Koniarka.
TRNAVA. Pozemky v lokalitách Adalbertinum, synagóga a Kopplov kaštieľ zmenia svojich majiteľov. Navzájom si ich vymenia mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Do majetku kraja sa tak dostanú parcely v blízkosti výstavných priestorov Galérie Jána Koniarka – Kopplovej vily na Zelenom kríčku a synagógy na Halenárskej ulici. Celkovo sa jedná o pozemky vo výmere takmer tisíc metrov štvorcových, z toho do majetku kraja prejde 449 štvorcov.
„Rozdiel 87 metrov štvorcových v neprospech TTSK bude kompenzovaný tak, že mesto odstráni na vlastné náklady regulačnú stanicu plynu, ktorá slúžila pre objekt Impako areálu Adalbertinum,“ píše sa v dôvodovej správe k uzneseniu. Radnica bude musieť rovnako vybudovať vstup a oplotenie novovzniknutej parcely. Na oplátku TTSK znesie vecné bremeno práva prechodu a prejazdu v prospech mesta na pozemkoch pri synagóge.
Dlhoročný proces
„Ide o vyústenie procesu, ktorý sme začali s pánom primátorom Bošnákom a končíme ho s pánom primátorom Butkom. Je to vysporiadanie vzájomných vzťahov na princípe partnerskom, kedy si zameníme pozemky takmer rovnakej hodnoty. Som rád, že sme sa do tejto etapy dostali,“ povedal na rokovaní predseda TTSK Tibor Mikuš.
O vzájomné vysporiadanie pozemkov sa snažilo mesto a kraj už od roku 2007, prebehlo tu viacero obhliadok pozemkov priamo v teréne a následné vypracovanie geometrických plánov.
Zjednodušenie systému
Finálnu výmenu víta podľa hovorcu mesta Pavla Tomašoviča aj trnavská radnica. „Tieto pozemky po praktickej stránke nedovoľovali plné využitie objektov, ktoré boli v správe jednotlivých inštitúcií. Touto výmenou sa umožní na jednej i druhej strane ich plnohodnotnejšie využitie,“ povedal Tomašovič. Problém by mohol podľa neho vzniknúť aj vtedy, ak by na ktorýkoľvek z objektov získala jedna alebo druhá inštitúcia peniaze z európskych grantov.
„Keby pozemky neboli majetkovoprávne vysporiadané, nemohli by byť na to uvoľnené financie,“ spresnil Tomašovič.
Podľa neho mala v týchto konkrétnych prípadoch snahu galéria, aby bol využitý aj uličný priestor pri vile.
„Rovnako za starou synagógou a podobne v prípade Adalbertina sa hľadal priestor, ako sfunkčniť tieto budovy aj z hľadiska prístupu,“ povedal Tomašovič.