Železnice rozbehli dlho očakávanú opravu trnavskej stanice. Robotníci budú odstraňovať zdraviu škodlivý azbest. Väčšiu časť zamestnancov z budovy už premiestnili. Zvyšok to ešte iba čaká.
TRNAVA. Súčasná výpravná budova spolu s nástupišťami boli odovzdané do prevádzky ešte v polovici novembra 1989. Krátko na to, azbest, ktorý použili na zateplenie, vyhlásili za zdraviu škodlivý materiál. V prvej polovici deväťdesiatych rokov bolo jeho používanie u nás zakázané.
Zmluvu o zhotovení podpísali pred rokmi
Azbest zo stanice tak musia nahradiť niečím iným. Hoci zmluva o zhotovení bola podpísaná ešte pred desiatimi rokmi, s odstraňovaním rakovinotvorného materiálu sa začalo až v týchto dňoch.
„Dôvodom rekonštrukcie je, že budova bola vybudovaná z nevhodných stavebných materiálov. Obvodový plášť a vnútorné priečky sú zriadené z azbestových dielov,“ potvrdila Zuzana Chalupová z Generálneho riaditeľstva ŽSR. Prevádzku vlakovej stanice to podľa jej slov nijako neobmedzí.
Hľadajú možnosti
Väčšinu zo svojich zamestnancov už presťahovali do nových priestorov, ktoré postavili ešte v minulom roku. Časť z nich ešte na sťahovanie čaká.
„V štádiu riešenia je jedno oddelenie spolu s dispečerským aparátom. Momentálne hľadáme možnosti,“ dodala Chalupová. Podľa nemenovaného zdroja zo železníc, v opravovanej administratívnej budove momentálne pracuje desať dispečerov počas dennej a šesť počas nočnej zmeny. Nepretržite, sedem dní v týždni.
„Zatiaľ nie sme nijako ohrození, pretože robotníci v súčasnosti demontujú podhľady, opláštenie budovy a sťahujú nábytok. Do azbestu zatiaľ nezasahujú,“ tvrdí zdroj. „Z vedenia nám prisľúbili, že sa sťahujeme 4. júla. Tak uvidíme,“ dodáva.
Inšpektorát práce vykoná kontrolu
Z trnavského Inšpektorátu práce (IP), ktorý kontroluje dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), nám ohľadne tejto veci poslali mailom nasledujúcu odpoveď. „Predmetnú situáciu nemožno komplexne posúdiť a vyhodnotiť respektíve analyzovať a uviesť nedostatky a už vonkoncom vyvodiť zodpovednosť,“ uviedol Gustáv Grman, vedúci oddelenia BOZP, Inšpektorát práce Trnava.
Inšpektorát práce vykonáva previerky prác na staveniskách a môže vykonať aj kontrolu. Podmienkou je, že sa predmetné páce už realizujú, čo je v prípade prestavby železničnej stanice v Trnave zjavné.
„Inšpektorát práce v rámci plnenia plánovaných úloh vykoná inšpekciu práce v zmysle kompetencií zákona o inšpekcii práce na predmetnej stavbe v časovom horizonte do 30 dní,“ uzatvára Grman.