Hoci sa za vstup do nemocnice platí už viac ako štyri mesiace, niektorí si na to stále nezvykli. Vrátnici denne narazia na niekoľko arogantných šoférov. Všeobecne platí, čím väčšie auto, tým arogantnejší vodič.
TRNAVA. Od začiatku februára musia za vstup vozidlom do areálu nemocnice platiť všetci. Riaditeľ, zamestnanci i návštevy. Dokonca aj dodávatelia, ktorí zásobujú tunajšie prevádzky. Aj tí majú ročné čipové karty za sedemnásť eur.
Riaditeľ nemocnice tvrdí, že vyberanie jedného eura za vstup autom sa osvedčil. Za jeden mesiac sa za jednorazové parkovanie vyberie približne 3500 eur.
Poplatok znížil počet áut v nemocnici
Podľa nemenovaného vrátnika FN Trnava, skúsenosti s vyberaním sú dobré. „Chodí sem podstatne menej áut, v areáli nie je žiadny dopravný chaos, aký vládol predtým,“ hovorí. Menej áut v nemocnici si pochvaľujú aj vodiči sanitiek. Predtým vraj mali problém plynule prejsť.
Počet áut parkujúcich v areáli závisí aj od počasia. „Keď prší, za parkovné utŕžime určite viac,“ tvrdí. Keď svieti slnko, ľudia parkujú na veľkom parkovisku nemenovaného obchodného reťazca , ktorý je len niekoľko desiatok metrov od nemocnice.
Na bezplatnom státí v tesnej blízkosti nemocnice je totiž už od skorých ranných hodín plno. Obavy z vytvárania kolón pred rampou sa nepotvrdili. Všetko ide hladko. „Problémy s vydávaním sme zatiaľ nezaevidovali. Vždy máme pripravené drobné mince. Vodiči však väčšinou majú presne,“ konštatuje zamestnanec nemocnice.
Niektorí vodiči nešetria vulgarizmami
Nájdu sa však aj takí, ktorí odmietajú platiť so slovami, že idú iba na skok. Keď ich vrátnik nepustí, sú vulgárni. „Priemerne dvakrát za deň musíme počúvať vulgárne nadávky za to, keď niekoho požiadame, aby zaplatil,“ hovorí vrátnik o pravidelnej skúsenosti.
Spolu s ďalšími kolegami vraj na to majú jednoduchý liek. Jedným uchom dnu a druhým von. „Najarogantnejší bývajú šoféri drahých luxusných áut. Prednedávnom sa mi stalo, že chlap z džípu si dokonca vystúpil a bol „hustý“,“ dodáva. Aj napriek tomu dotyčného nepustil.
Platia aj zamestnanci
Pre personál nemocnice sú k dispozícii čipové karty za ročný poplatok desať eur. Viacerí lekári sa domnievajú, že zamestnanci nemocnice by mali mať parkovanie zadarmo. „Nie je to veľa, ale v tomto prípad ide o princíp. Ja ako zamestnanec mám platiť za parkovanie na pozemku svojho zamestnávateľa?“ pýta sa nemenovaný lekár z chirurgického oddelenia. „Osobne sa ma táto vec vôbec nedotýka, pretože do práce chodím pešo. Ale z pohľadu korektnosti to neschvaľujem,“ dodáva.
Pravidlá s parkovaním dodržiava aj riaditeľ nemocnice. Aj on je držiteľom ročnej čipovej karty. O bezplatných parkovacích kartách pre zamestnancov sa podľa Martina Neštického, hovorcu FN Trnava, zatiaľ neuvažuje.
Za jednorazové vstupy sa za jeden mesiac priemerne vyberie 3500 eur. Doposiaľ sa predalo približne tristo čipových kariet. Peniaze sa prednostne použijú na nákup liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu.