V kaštieli v Dolnej Krupej sa uskutoční dnes a v nedeľu štvrtý ročník podujatia Slávnosti ruží. Návštevníci môžu obdivovať výstavu kráľovien kvetín z takmer celého Slovenska.
DOLNÁ KRUPÁ. V kaštieli v Dolnej Krupej sa uskutoční dnes a v nedeľu štvrtý ročník podujatia Slávnosti ruží na počesť grófky Márie Henriety Chotekovej, pestovateľky ruží a zakladateľky niekdajšieho dolnokrupského rozária. Vďaka jej aktivitám získala obec Dolná Krupá prívlastok "dedina ruží".
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Odrody ruží aj dnes ešte kvitnú v historickom parku brunsvikovsko-chotekovského kaštieľa, ktorý spravuje Slovenské národné múzeum - Hudobné múzeum (SNM-HM)," informovala hlavná organizátorka Alena Krátka.
"Počas dvojdňovej Slávnosti ruží 2011 návštevníci môžu v priestoroch (SNM - HM) v kaštieli v Dolnej Krupej obdivovať výstavu ruží z takmer celého Slovenska s prezentáciou unikátnych druhov historických ruží," uviedla ďalej a dodala, že medzi vystavovateľov patrí Botanická záhrada Bratislava, Kvetinárstvo Hadzima Trnava, Záhradníctvo Hadzima Trnava, Tvorsad Trnava, Slovenská ružiarska spoločnosť Pridunajsko Rovinka, Arborétum Borová Hora, Rosa Klub Slovakia, ako aj pestovatelia ruží a obyvatelia obce Dolná Krupá.
Ďalší prívlastok obce "dedina hudby" sa viaže na hudobnú tradíciu kaštieľa v Dolnej Krupej, ktorá je spojená najmä s menom Ludwiga van Beethovena. "Vďaka tejto tradícii je areál kaštieľa sídlom Hudobného múzea, ktoré si v tomto roku pripomína 20. výročie vzniku ako samostatnej organizačnej jednotky SNM. Avšak hudobné múzejníctvo na Slovensku má už šesťdesiatročnú históriu a spája sa s menom prof. Juraja Šimka-Juhása, ktorý sa usiloval o založenie Slovenského hudobného múzea v Dolnej Krupej a významnou akvizičnou činnosťou vytvoril základ zbierkového fondu múzea," priblížila Krátka.
Okrem stálej expozície v Pamätníku L. v. Beethovena návštevníkom ponúkajú viacero výstav SNM-HM o živote a diele významných osobností hudobného sveta, Mikuláša Schneidra - Trnavského, Jána Levoslava Bellu a rodiny Albrechtovcov a putovnú výstavu Slovensko v 16. až 19. storočí.
Podľa slov hlavnej organizátorky v programe podujatia Slávnosť ruží sú zahrnuté prezentácie študentov Strednej záhradníckej školy v Piešťanoch a Strednej odbornej školy záhradníckej v Rakoviciach, odborné konzultácie a ukážky správneho pestovania a starostlivosti o ruže. Pripravený je tiež lektorský sprievod pre deti po záhonoch historických ruží a program pre deti z predškolských a školských zariadení a sociálnych ústavov.
"O bohatý hudobný program sa postarajú žiaci Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Miloša Ruppeldta v Bratislave, ZUŠ Mikuláša Schneidra-Trnavského v Trnave, ZUŠ Jozefa Kresánka Bratislava, literáti z Nitry a viaceré folklórne skupiny," doplnila Krátka.