DOLNÁ KRUPÁ. Slávnosť ruží na počesť grófky Márie Henriety Chotekovej sa počas víkendu už po štvrtýkrát uskutoční v kaštieli v Dolnej Krupej. Vďaka jej pestovateľským aktivitám získala Dolná Krupá prívlastok dedina ruží. Historické odrody z jej rozária ešte aj dnes kvitnú v historickom parku brunsvikovsko - chotekovského kaštieľa, ktorý spravuje Slovenské národné múzeum - Hudobné múzeum.
Počas dvojdňovej Slávnosti ruží 2011 (18. a 19. júna) môžu návštevníci v kaštieli podľa jeho manažérky Aleny Krátkej obdivovať výstavu ruží z takmer celého Slovenska vrátane prezentácie unikátnych druhov historických ruží. K profesionálnym pestovateľom sa pridajú aj obyvatelia obce Dolná Krupá.
V programe Slávností ruží sú zahrnuté aj prezentácie študentov Strednej záhradníckej školy v Piešťanoch a Strednej odbornej školy záhradníckej v Rakoviciach, odborné konzultácie a ukážky správneho pestovania a starostlivosti o ruže. Pripravený je tiež lektorský sprievod pre deti po záhonoch historických ruží a program pre deti z predškolských a školských zariadení a sociálnych ústavov.
O hudobný program sa postarajú žiaci ZUŠ Miloša Ruppeldta v Bratislave, ZUŠ Mikuláša Schneidra -Trnavského v Trnave, ZUŠ Jozefa Kresánka Bratislava, literáti z n. o. Čakanka z Nitry a viaceré folklórne skupiny.
Rozárium grófky M.H. Chotekovej v Dolnej Krupej zažívalo najväčší rozkvet na začiatku 20. storočia. M. H. Choteková ako uznávaná odborníčka v celoeurópskom meradle prednášala na ružiarskych výstavách a kongresoch, publikovala odborné články a obracali sa na ňu aj s prosbami pri posudzovaní ruží, ktorých pôvod bol nejasný a neistý. Preto je považovaná za priekopníčku ružiarstva na Slovensku. V jej rozáriu v období svojho najväčšieho rozkvetu kvitlo naraz až 6 000 ruží. Grófka sa výrazne venovala aj charitatívnej činnosti, za čo dostala vyznamenanie od pápeža Pia X. Narodila sa v roku 1863 v kaštieli v Dolnej Krupej, kde prežila takmer celý svoj život. ,,Ružová grófka“ zomrela v roku 1946, pochovaná je v rodinnom mauzóleu za kostolom.