V Píle pri Pezinku odstraňujú nánosy bahna

Majdánske, miestna časť Horných Orešian, je už takmer 24 hodín takmer odrezaná od sveta.

V obci Píla od rána pracuje bager.V obci Píla od rána pracuje bager. (Zdroj: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Majdánske, miestna časť Horných Orešian, je už takmer 24 hodín takmer odrezaná od sveta.

BRATISLAVA. V obci Píla v okrese Pezinok začali odstraňovať následky utorkových záplav. Pomocou dvoch bagrov z koryta potoka vynášajú nánosy bahna, aby voda odtiekla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojaci pomáhajú od skorých ranných hodín v obciach, ktoré v utorok večer postihli záplavy. Najvážnejšia situácia je v obci Píla, kde strhlo hlavný most.

Ozbrojené sily tam vyslali rekognoskačnú skupinu zo ženijného práporu Sereď na zistenie skutkového stavu.

SkryťVypnúť reklamu

gal2.jpggal.gif

Odstraňovanie škôd po povodni v obciach pod Malými Karpatami.

Pozrite si viac fotografií >>

"Nasadili sme tam 21 vojakov a zároveň sme vyčlenili aj ťažkú ženijnú techniku na uvoľňovanie zatarasených ciest, na odstraňovanie bahna a kmeňov. K dispozícii máme tatrovky, univerzálny nakladač aj motorové píly," povedal minister obrany Ľubomír Galko.

Vláda podľa premiérky Ivety Radičovej nasadila všetky prostriedky na boj s povodňami. Prvou pomocou boli podľa nej záchranárske práce.

Ak môžete a chcete pomôcť zničenej obci Píla, môžete poslať peniaze na účet číslo 11622112/0200, variabilný symbol 07062011. Peniaze budú použité na obnovu obce. Ďalšie informácie nájdete na stránke obecpila.sk

Na mieste povodní sú vojaci s ťažkou technikou, ktorí sa snažia nahradiť strhnuté mosty.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedala Radičová na tlačovej besede, prvou pomocou boli cisterny s pitnou vodou, postupne sa obnovujú dodávky energií. Nasleduje úprava brehov rozvodnených riek a potokov.

pila2_res.jpg

FOTO SME - TOMÁŠ BENEIDKOVIČ

Pomáhajú aj v Orešanoch

Rekognoskačná skupina preverí aktuálnu situáciu aj v obci Horné Orešany, kde je strhnutý most, a v Doľanoch, kde je strhnutá cesta a podmyté cesty s naplaveným bahnom.

"Vojaci, ktorí sú momentálne v Píle, sú v prípade potreby pripravení na presun do jednej z týchto obcí. Každopádne v Horných Orešanoch je ešte potrebné vykonať predprípravné práce, aby sme mohli pristúpiť k náhrade strhnutého mostu mostným tankom," vysvetlil šéf rezortu obrany.

Spôsobilo to odtrhnutie mosta cez potok Parná v dôsledku prudkých dažďov, ktoré sa prehnali nad Malými Karpatmi.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia z oboch častí jamy, ktorá po moste zostala, k nej priebežne prichádzajú a hodnotia situáciu. Používať môžu iba poľnú cestu pod horou.

Zatiaľ sú všetci radi, že voda potoka Parná už nestúpa. Zlepšenie situácie pre asi 150 ľudí z Majdánskeho by malo nastať už v blízkom čase, do obce dnes prídu zástupcovia ženijného útvaru zo Serede, vojaci by mali vypomôcť pontónovým provizórnym mostom.

Domáci majú na vysvetlenie zrútenia mosta viacero vysvetlení. Jedno ponúkol Martin Mráz z Majdánskeho.

Podľa neho bolo chybou, že na ploche s lesným porastom pod Majdánskym, kam sa občas voda potoka Parná vylievala, súkromný majiteľ vyťal všetky stromy a úroveň zdvihol o tri metre. To nahromadenej vode bránilo v úniku, tak tiekla v koryte a silou a nánosmi most strhla.

Ďalší z tamojších spomenul, že už stavbári urobili fušerskú robotu, pretože časť materiálu pre most skončil na inej stavbe. Cesta na Majdásnske nie je v majetku obce, obecný úrad sa už niekoľko rokov o vlastníctvo sporí s vodohospodármi.

2.jpg

Lipšic: Tieto situácie musíme zvládať

Škody na majetku v obci Píla sú značné, zatiaľ nevyčísliteľné. Ako povedal starosta obce Radoslav Mičunek pôjde o obrovské čiastky.

„Minulý rok sme kolaudovali z európskych fondov ihrisko, jeho zadná časť celá zmizla. Je to katastrofálne,“ povedal. Kedy budú škody odstránené je podľa neho ťažké povedať, záleží to od technikov a hasičov, ako sa im s tým podarí vysporiadať.

Poškodené boli podľa starostu desiatky domov a evakuovali desiatky ľudí, presné čísla však zatiaľ povedať nevedel.

Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorý bol situáciu osobne skontrolovať, na prívalové dažde, ktoré sa v posledných rokoch opakujú, si budeme musieť na Slovensku zvyknúť.

„Tu spadlo včera v noci asi 100 mm zrážok. Ak to spadne z tých úbočí, tak naozaj z malého potôčika vznikne obrovská ničivá sila. Musíme sa naučiť s takouto situáciou vysporiadať,“ povedal Lipšic.

Zložky rezortu vnútra boli na mieste podľa neho pomerne rýchlo, zásahové jednotky prišli po 13-14 minútach, boli tu hasiči, záchranné brigády a dnes ráno pomáhajú hasičom aj vojaci, v teréne sú aj psychologické tímy. V utorok bola pripravená na vzlietnutie letka ministerstva vnútra, ale nebolo potrebné ju použiť.

Ponúkajú aj psychologickú pomoc

Bolo to niečo strašné, opísala povodňovú situáciu v obci Píla pri Častej Alica Zimmermannová.

"Bola to jedna veľká spúšť, ktorá sa nedá opísať. Niečo neskutočné. Bývam tu 45 rokov, ale takýto príval vody tu ešte nikdy nebol. Nikdy sme nemali vodu v pivnici a teraz voda siahala takmer až po jej okraj. Hrôza." Podobný názor s ňou zdieľajú aj susedia.

Pracovníci úradu práce v Pezinku zistia stav postihnutia občanov, ktorých zasiahla utorková povodeň. Pomôžu im pri vybavovaní finančnej dotácie z humanitárneho fondu, ak im na ňu vznikne nárok, môžu zabezpečiť aj psychologickú pomoc. V prípade potreby vedia zabezpečiť aj starostlivosť o deti.

gal.jpggal.gif

Zábery ničenia prívalovej vlny v Píle, Častej, Doľanoch a Horných Orešanoch.

Pozrite si viac fotografií >>

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny chce takto pomôcť obyvateľom, ktorých v utorok v Pezinskom okrese postihli povodne. Stanovisko ministra práce Jozefa Mihála agentúre SITA poskytla Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva.

Starostom zaplavených obcí zároveň poskytne pomoc, aby mohli využiť finančný príspevok na odstraňovanie škôd po povodni. Tento príspevok ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zaviedlo na jeseň minulého roku.

"Zamestnanci sa ihneď skontaktujú so starostami postihnutých obcí a čo najskôr sa vyberú do terénu pomáhať občanom," povedal podpredseda vlády a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

Na pomoc občanom postihnutých dedín zriadili krízové telefónne linky na riaditeľku úradu práce v Pezinku: 0905 778 249 a krízový manažment: 0915 754 610.

pila3_res.jpg

Stopy po valiacej sa vode v Píle. FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Hladina tokov postupne klesá

Ministra zaujíma aj situácia v Častej. Chce sa informovať o potrebe finančne riešiť zabezpečovacie práce z prostriedkov rezortu životného prostredia, aby sa život v obci mohol čo najskôr vrátiť do normálu.

„Pre budúcnosť bude jednou z priorít rezortu vnútra, ale aj individuálneho záchranného systému, aby sme boli pripravení na práve takéto situácie prívalových dažďov, ktoré sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek oblasti Slovenska,“ uviedol Lipšic.

Prívalová vlna po prudkom lejaku zatopila viacero obcí v Malých Karpatoch, okrem obce Píla aj Častú, Doľany a Horné Orešany. Miestny tok Gidra sa vylial v Píle, kde došlo k zaplaveniu domov, strhnutiu mosta a obec zostala odrezaná od okolia. V obci Častá sa vylial Štefanovský potok, zaliate sú domy a verejné priestory.

Hladina Gidra dosiahla v stanici Píla v utorok o 12.00 h stav 20 centimetrov (cm) vody, o 18.00 h stúpla na 155 cm a o pol noci klesla na 77 cm. Dnes o 6.00 h bol vodostav na Gidre 66 cm.

Prejazd cez obce Častá a Píla je uzatvorený

Prejazd cez malokarpatské obce Častá a Píla je uzatvorený. Dôvodom je odstraňovanie následkov po povodniach,.

Dopravní policajti na mieste odkláňajú dopravu v smere od Trnavy na obec Štefanová. Z opačnej strany, v smere od Bratislavy, policajti odkláňajú dopravu smerom na obec Budmerice.

Krajské riaditeľstvo (KR) Policajného zboru (PZ) v Bratislave zároveň vyzýva vodičov, aby sa na mieste riadili pokynmi policajtov a pokiaľ je to možné, aby sa danému úseku vyhli.

V deviatich obciach nefungujú vodovody

V malokarpatských obciach Dlhá, Borová, Vištuk, Budmerice, Štefanová, Doľany, Častá, Píla a Dubová sú prerušené dodávky vody verejným vodovodom.

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) zabezpečuje náhradné zásobovanie. TASR o tom dnes informoval hovorca vodární Zenon Mikle.

Na území sa nachádza vyše 9000 ľudí. Dnes sa krízový štáb BVS zaoberal touto mimoriadnou situáciou. Odstraňovanie porúch a rekonštrukciu vodárenských zariadení komplikuje fakt, že väčšina týchto lokalít na poškodenom území nie je prístupná.

"V súčasnosti dávame dohromady presný odhad škôd. Prioritou BVS je zabezpečenie náhradného zásobovania prostredníctvom cisterien s pitnou vodou," povedal hovorca s tým, že vodári pracujú na dočasnom sprevádzkovaní svojich sietí v postihnutej oblasti.

BVS pomáha aj Trenčianska vodárenská spoločnosť a Trnavská vodárenská spoločnosť. Situáciu podľa Mikleho komplikuje problém s výpadkom elektrického prúdu.

K dispozícii sú laboratóriá BVS, ktoré monitorujú kvalitu dodávanej vody prostredníctvom cisterien tak, aby vyhovovala normám. BVS v tejto súvislosti spolupracuje s regionálnymi hygienikmi.

V Budmericiach je situácia po záplavách dobrá

V Budmericiach v okrese Pezinok je dnes ráno situácia po záplavách dobrá. Voda už opadla, skončilo sa aj jej odčerpávanie z pivníc domov. Pomoc vojakov v obci nepotrebovali. Agentúru SITA o tom informoval starosta Budmeríc Jozef Savkuliak.

Pri odčerpávaní vody z domov obyvateľom pomáhali hasiči. "Máme zakúpené čerpadlá, takže sme na to boli pripravení," uviedol Savkuliak. Nápor valiacej sa vody vydržal aj most. Ako uviedol starosta, voda v obci narobila len menšie škody

Fotogaléria: Vodnú smršť v Karpatoch si boli obzrieť politici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 437
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 394
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 443
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 039
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 627
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Fontána pod sochou Barlolámača

Mesto Piešťany má záujem o chátrajúci areál Kempingu Lodenica, ktorého vlastníkom je Ministerstvo vnútra (MV) SR.


TASR
Dodávka prechádza dezinfekčnou bránou v obci Medveďov v okrese Dunajská Streda.

Epidemiologické šetrenie v chove Dolný Štál odhalilo častý kontakt s farmou s potvrdeným ohniskom nákazy v obci Jurová.


TASR
Rastislav Mráz.

Už od mája bude na periférii Trnavy fungovať záchytné parkovisko.


3

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu