Slovenské liečebné kúpele Piešťany a ich britský vlastník poukazujú na neštandardné praktiky na piešťanskom okresnom súde. Hovorkyňa Krajského súdu v Trnave však tvrdí, že postup prvostupňového súdu je v súlade so zákonom.
PIEŠŤANY. Súdny spor medzi žalobcom Swiss Finance a žalovaným Slovenské liečebné kúpele Piešťany (SLKP) sa ťahá už sedem rokov. Priebeh tohto sporu sleduje jeden z najväčších britských investorov na Slovensku CP Holdings (CPH), ktorý je majiteľom SLKP.
Krajský súd rozsudok zrušil
Spoločnosť Swiss Finance vzniesla nárok na zmluvné odškodnenie proti SLKP v súvislosti so zmluvou o obchodnom zastúpení z roku 1997, ktorú SLKP údajne vypovedali vo februári 2000. V novembri 2008 Okresný súd v Piešťanoch cez zákonného sudcu v tejto veci rozhodol a priznal spoločnosti Swiss Finance sumu 80 miliónov Sk (2,65 milióna eur) spolu s úrokmi z omeškania od júla 2000.
V máji 2009 Krajský súd v Trnave tento rozsudok zrušil z dôvodu procedurálnych chýb a nariadil vykonať v prípade ďalšie úkony. Zástupcovia CP Holdings vyjadrili obavy z posledného vývoja v tomto spore. Predsedníčka Okresného súdu v Piešťanoch totiž vymenila sudcu, ktorý mal v prípade predsedať, a to iba niekoľko hodín pred ďalším súdnym pojednávaním.
„SLKP podali proti predsedníčke piešťanského súdu sťažnosť nadriadenému súdu,“ povedal Klaus Pilz, generálny riaditeľ SLKP. Predsedníčka Okresného súdu vrátila prípad do agendy sudcu, ktorý v prípade predsedal aj v minulosti a ktorý vo veci rozhodol v prospech žalobcu. „Od septembra 2010, kedy zákonný sudca odišiel na prax na krajský súd, mala vec pridelenú sudkyňa, ktorá nariadila termín pojednávania na 5. mája 2011,“ objasňuje Klaus Pilz.
Obávajú sa ďalšieho vývoja procesu
„Predsedníčka piešťanského súdu vydala také opatrenie, ktorým bola sudkyni vec odňatá iba deň pred plánovaným pojednávaním,“ dodáva Klaus Pilz. „Sme absolútne zhrození vývojom v našom prípade. Niečo podobné sme nezažili v žiadnej z krajín, v ktorých pôsobíme ako jeden z popredných investorov v tomto odvetví v strednej a východnej Európe,“ zdôrazňuje Klaus Pilz. „Ako celý čas zdôrazňujeme, jediné, čo chceme, je spravodlivý a štandardný súdny proces plne v súlade so slovenskými zákonmi, čoho sa nám v súčasnosti nedostáva,“ domnieva sa Pilz.
Hovorkyňa Krajského súdu v Trnave, Jana Kondákorová nám v maili potvrdila, že postup okresného súdu je zákonný. Zákonný sudca bol vygenerovaný náhodným výberom pomocou technických a programových prostriedkov schválených ministerstvom. „Z dôvodu jeho dočasného pridelenia na výkon funkcie sudcu na Krajskom súde v Trnave bola predmetná vec dočasne pridelená inej sudkyni,“ vysvetľuje Kondákorová.
Daný postup je v súlade so zákonom
Toto pridelenie na súd vyššieho stupňa dňom 30. apríl skončilo. „Predsedníčka súdu opatrením zo dňa 2. mája predmetnú vec vrátila pôvodnému zákonnému sudcovi aj spolu s ostatnými spismi patriacimi do jeho agendy pred jeho nástupom na stáž,“ podčiarkla Kondákorová. Takýto postup je v súlade s ustanovením paragrafu 51 odsek 4 Zákona č. 757/2004 Zbierky zákonov o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Podľa externého právnika slovenskej pobočky Transparency International Pavla Nechala k takýmto veciam dochádza a na základe tohto samotného faktu sa nedajú vyvodiť ďalšie závery. „Iná odpoveď by bola, ak by sa dokázal úmysel alebo konanie nového sudcu, ktoré by bolo nejakým spôsobom neštandardné,“ uzatvára Nechala.