TRNAVA. Osud cholerovej kaplnky z roku 1831 na okraji Trnavy nebol ľahostajný skupine ľudí, ktorí medzi sebou vyzbierali peniaze na jej základnú obnovu.
V kaplnke dali domurovať rozpadnutý obetný stôl, obnoviť omietky, vymaľovali ju. Opraviť dali aj kovový kríž, ktorý vrátia do interiéru.
Trnavčanka Štefánia Brodňanová bola zaskočená, v akom stave kaplnku po rokoch našla.
"Bola ošarpaná, steny popísané, nechýbali ani hákové kríže. Dvere násilím otvorené, vnútri neporiadok, steny postriekané rôznymi farbami,“ popísala nedávny výzor kaplnky, ktorá pripomína epidémiu cholery z prvej polovice 19. storočia.
Keď o jej osude povedala známym, vznikla spontánna zbierka, ktorá vyniesla približne 1 700 eur. Brodňanová sa zároveň listom obrátila na radnicu, aby zabezpečila ďalšie práce, na ktoré už nadšencom peniaze nezostali.
Okolie kaplnky treba podľa nej odvodniť, pretože stavba vlhne. Kaplnku, ktorá stojí na mieste cholerového cintorína, by bolo vhodné podľa nej oplotiť alebo chrániť častejším hliadkovaním mestskej polície.
Samospráve navrhla aj osadenie tabule, ktorá by informovala o tom, že sú tam pochované stovky obetí cholerovej epidémie z roku 1831.
Kaplnku dal podľa historických dokumentov v roku 1831 postaviť arcibiskupský námestník Ján Iványi. Klasicistická rotunda patrí cirkvi, približne pred desiatimi rokmi ju opravilo mesto.
Pôvodne stála ďaleko za mestom, dnes stoja v tesnej blízkosti kaplnky rodinné domy.