TRNAVA. Policajné štatistiky hovoria na Slovensku priemerne o troch stratených deťoch denne. Stačí malý okamih nepozornosti a dieťa je preč. Nasleduje panika, zhon, nekonečné minúty hľadania. Väčšina prípadov sa našťastie končí dobre a dieťa sa nájde. Sú však aj prípady, keď deti opúšťajú svoje domovy dobrovoľne alebo sú obeťou násilia či únosu.
„V rámci Trnavského kraja eviduje polícia osemnásť nezvestných mladistvých osôb, pričom v piešťanskom okrese neevidujeme žiadnu. V evidencii nemáme tiež žiadnu dlhodobo nezvestnú osobu. Za posledný rok sme mali 291 prípadov nezvestnosti mladistvých,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Po deťoch z ústavov pátrajú najčastejšie
Najčastejšie polícia v našom kraji pátra po chovancoch v ústavnej starostlivosti. Deti z reedukačných zariadení a detských domovov podľa Kredatusovej zvyčajne utekajú do svojich pôvodných domovov. Nezvyknú sa samé vracať, bývajú vypátrané príslušníkmi polície.
„Po niektorých z nich polícia pátrala viacnásobne, najviac pätnásťkrát za posledný rok po chlapcovi zo zariadenia v Hlohovci,“ povedala hovorkyňa, podľa ktorej tieto deti bývajú zväčša vypátrané obratom, prípadne do niekoľkých dní.
Citlivá puberta
S časom nezvestnosti dieťaťa narastá aj nebezpečenstvo, ktoré mu môže hroziť. V Trnavskom kraji pátrajú najdlhšie po 14-ročnom chlapcovi z Kysuckého Nového Mesta, ktorý je nezvestný od novembra minulého roka. Hlavnými príčinami nezvestnosti detí bývajú podľa Kredatusovej rodinné nezhody, či už v manželstve, alebo deti verzus rodičia. „V citlivom období dospievania býva častou príčinou láska, pričom deti nepovedia rodičom, že sú u priateľa či priateľky. Najviac nezvestných evidujeme práve vo veku 15 až 18 rokov,“ povedala Kredatusová.
Netreba váhať
Ak dieťa nepríde domov, je dôležité, aby príbuzní neváhali a čo najskôr to ohlásili na polícii. „Až 92% včas nahlásených pátraní končí podľa polície úspešne. Pred políciou odporúčame nič nezatajovať, aj detaily rozhodujú o úspešnosti pátrania,“ hovorí Eva Dzurindová, riaditeľka Linky detskej istoty Unicef.
Tá prevádzkuje aj linku 116000, ktorá je určená všetkým tým, ktorí potrebujú informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa. Volať na ňu môžu aj samotné deti, ktoré odišli z domu.