A pre nedostatok peňazí na jeho realizáciu zostane aj tento rok.
PIEŠŤANY. Riešením zlého technického stavu mosta sa piešťanská radnica zaoberá od roku 1994. Už vtedy poukazovala na jeho životnosť ako aj nevyhovujúci stav vzhľadom na šírkové parametre. V roku 2003 prešiel most pod správu samosprávneho kraja. Okrem jeho údržby má župa rozpracovaný aj projekt nového južného premostenia cez časť Sĺňava, na ktorý však nemá peniaze.
Most budú iba diagnostikovať
Celoročnú údržbu mosta zabezpečuje Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Pozostáva z čistenia hornej a dolnej časti stavby, opráv zábradlí, chodníkov, komunikácie či bežných prehliadok mosta. Zimná údržba zabezpečuje posyp komunikácie a čistenie chodníkov. Ročne na to kraj minie necelých päťtisíc eur ročne. Most najbližšie plánujú detailne preskúmať.
„V súčasnosti Správa a údržba ciest TTSK objednala vykonanie diagnostiky mosta v rozsahu- celkové pôsobenie,spodná stavba, nosná konštrukcia a mostný zvršok,“ informoval Patrik Velšic, hovorca TTSK. Kraj za to zaplatí približne 12 tisíc eur.
Kraj spracúvanovú štúdiu
Most je úzky, dva protiidúce autobusy sa neobídu. Akákoľvek dopravná kolízia na moste spôsobuje zápchy a niekoľko kilometrové obchádzky. Nakoľko most už nie je možné ďalej rozšíriť, župa pracuje na variante nového premostenia. „Predmetná štúdia rieši prieskum územia, návrh možností vedenia trasy ako súboru stavieb s postupným budovaním celého obchvatu,“ vysvetlil Velšic. Hlavným cieľom štúdie je aktualizácia a doplnenie tej pôvodnej, ktorá vypracovali pred ôsmimi rokmi.
„Po odsúhlasení a zapracovaní pripomienok všetkých dotknutých orgánov bude spracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie a následne na vydanie stavebného povolenia,“ dodal. O tom, aký typ mostu to bude sa Velšic nechcel vyjadrovať. „Technické údaje, týkajúce sa samotného mostného objektu budú známe až po vypracovaní projektovej dokumentácie pre realizáciu stavby,“ uzavrel. Podotkol však, že vzhľadom na finančnú náročnosť južného premostenia, bude kraj hľadať možnosti spolufinancovania za pomoci iných subjektov, samospráv, prípadne i štátu. Podľa neoficiálnych zdrojov by sa suma na jeho realizáciu mohla vyšplhať až na 110 miliónov eur.
Na mestskom úrade o aktivitách župy nevedia
Úrad životného prostredia v Piešťanoch už vykonal zisťovacie konanie. „Rozhodol, že zámer sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ potvrdila Barbora Miháliková z Obvodného úradu životného prostredia v Piešťanoch.
„To znamená, že činnosť môže byť povolená podľa osobitných predpisov,“ dodala. Nasleduje teda vydanie územného rozhodnutia, ktoré má vo svojej kompetencii radnica. „Mestu Piešťany nebol predložený žiaden návrh na začatie územného konania v súvislosti s južným premostením. Nie sú nám známe ani žiadne skutočnosti, ktoré by nasvedčovali tomu, že prebiehajú práce na spracovaní dokumentácie pre územné rozhodnutie, ktorá musí byť súčasťou takéhoto návrhu,“ povedala Eva Pobjecká z MsÚ v Piešťanoch.