Svetoznáme kúpeľné mesto má stále čo ponúknuť. Niekdajší Tuzex nahradil Aupark, pribúdajú opravené cesty a budovy. Piešťany majú však aj svoje problémy. Málo pracovných možností možno zaradiť za najhorúcejší.
PIEŠŤANY. Mesto parkov, bicyklov, voľných prírodných priestranstiev, udržiavaných chodníkov. Na druhej strane stagnujúci počet turistov, komplikovaná doprava, nedostatok pracovných miest či príliš drahé kúpele. Obyvatelia Piešťan sa posťažovali na viacero vecí, no ani jeden z nich by svoje bydlisko nemenil.
Chcú zastaviť odliv
Nedávno medializovaný projekt Regionálnej karty má za úlohu zvýšiť počet turistov, ktorý z roka na rok klesá. Podľa mestského poslanca Martina Vala, najlepším dôkazom tejto negatívnej tendencie je kúpeľný poplatok. Podľa jeho slov samospráva pred piatimi rokmi získala z poplatku od turistov takmer 734 tisíc eur, v súčasnosti je to o tretinu menej. 54- ročný Stanislav z Trnavy chodí do kúpeľov už dvadsať rokov. „Mám problémy s chrbticou, vždy v máji sem chodím na týždenný pobyt. Dávam si bahenné zábaly či masáže,“ hovorí.
Ubytovanie si v posledných rokoch vždy hľadá sám. Do kúpeľov chodí iba na procedúry. „Za posledné dva- tri roky ceny za služby rapídne stúpli,“ dodáva. Viac sa mu podľa jeho slov oplatí nájsť si súkromný privát, ako sa ubytovať v kúpeľnom hoteli. „Aj procedúry išli hore. To, čo som niekedy platil za celý týždeň, miniem teraz za jeden deň,“ uzatvára. Aj napriek týmto podmienkam si vraj týždenný pobyt neodpustí. Ani tento rok.
Letecké dni presunuli
Zvyšovaniu atraktivity mesta určite nepridá ani presunutie tradičných Leteckých dni z Piešťanského letiska na letisko Sliač. Rozhodol o tom rezort obrany, radnica sa to dozvedela sprostredkovane. „S deťmi sme absolvovali túto leteckú šou každý rok. Vždy sa bolo na čo pozerať. Tento rok to zrejme nahradíme niečím iným. Do Sliača určite nepocestujeme,“ tvrdí Pavol z Piešťan, otec troch detí.
Presun podujatia negatívne vníma aj primátor Piešťan Remo Cicutto. „Bola to tradičná akcia, na ktorú sa nabaľovali ďalšie kultúrne akcie v centre mesta,“ pokračuje. Prepravu ľudí z letiska do mesta riešil kúpeľný vláčik, ktorý patrí medzi súčasné atrakcie mesta.
Pokles návštevníkov zaregistrovali aj obchodníci
Kolonádový most spája centrum mesta s kúpeľným ostrovom. Viaceré predavačky z tamojších prevádzok s drobným sortimentom nám potvrdili, že za posledné roky to s návštevníkmi Piešťan ide dolu vodou. „Som tu takmer každý deň a vidím, koľko ľudí prejde okolo,“ hovorí predavačka Zuzana z obchodu s občerstvením situovanom priamo na moste. „Manžel pracuje v kúpeľoch ako masér. Aj on stále hovorí, že k nim chodí stále menej a menej ľudí,“ dodáva. Vraj pre vysoké ceny.
Ľuďom chýba viacero vecí
Celý svoj život prežila v Piešťanoch aj 90- ročná pani Marta. Pristihli sme ju pri poobednej káve v podniku na Nábreží Ivana Kraska. „Veľa vecí sa v Piešťanoch zmenilo. Niečo k lepšiemu, iné zasa k horšiemu,“ hovorí na úvod. Pamätá ešte na časy, kedy na mieste Kolonádového mosta bol železný most s drevenými brvnami, keď ešte Piešťany v „kúpeľnom“ svete ešte nič neznamenali.
„Najviac sa zmenili pešia zóna a mestský park. Je vidieť, že sa o to pravidelne starajú,“ konštatuje Marta. Najviac jej prekážajú špina a neporiadok. „Keď idete po hlavných trasách, všetko je tip top. Ak však zájdete do bočných uličiek, o tie sa už mesto príliš nezaujíma. Nájdete tam odpadky,“ myslí si.
Aj kúpele podľa jej slov v minulosti „šliapali“ oveľa lepšie. „Piešťany mám veľmi rada a nikdy som sa nechcela sťahovať,“ uzatvára Marta.