TRNAVA. Po článku o nelegálnych skládkach v Kamennom Mlyne sa nám do redakcie ozvalo viacero čitateľov, ktorí poukázali na ďalšie smetiská. Tentokrát dávame priestor ľuďom z Prednádražia. Najviac ich trápi Park Janka Kráľa a najmä okolie frekventovaného železničného nadchodu. Ten prepája toto sídlisko s Coburgovou ulicou.
Na problém sodpadom upozorňuje už roky
Pán Daniel z Prednádražia poukazuje na odpadky v tejto časti pravidelne už od roku 2009. Okrem mestského úradu písal aj poslancom, primátorovi a ďalším zainteresovaným inštitúciám. „Tu nejde o neporiadok. Ale o dlhodobý problém, ktorý nás trápi. Nepretržite,“ hovorí na úvod Daniel.
Najväčšie smetisko sa pravidelne tvorí pri lávke. V tomto prípade nemožno hovoriť o čiernej skládke, neporiadok tvorí drobný odpad roztrúsený v jej okolí. Železničný nadchod je pomerne dosť frekventovaný. Okrem zamestnancov viacerých fabrík sídliacich v areáli bývalých závodov TAZ, ho v hojnom počte využívajú aj stredoškoláci z neďalekej učňovky. V neposlednom rade, odpadu sa v týchto miestach zvyknú zbavovať aj neprispôsobiví obyvatelia Coburgovej ulice. Pri mapovaní danej lokality sa nám prihovárali okoloidúci. Pani Mária pracuje v nemenovanej prevádzke na problémovej Coburgovej.
„Roky chodím tadiaľto do práce a je to otrasné. Predvčerom som si všimla, že odpad vyzbierali a odviezli zamestnanci mesta. Dva dni potom je tu rovnaký bodrel ako predtým. A to sa opakuje dookola,“ rozhorčene reaguje.
Kamery nepomôžu
Hovorca mesta Pavol Tomašovič nám v telefonickom rozhovore potvrdil, že danú lokalitu prednedávnom vyčistili v rámci jarného upratovania Trnavy. Aj napriek tomu, že nejde o mestský majetok.
Lávka a jej blízke okolie vlastnia Železnice Slovenskej republiky. Okolie nadchodu čistia zamestnanci mesta tri až štyrikrát do roka. Zvyšok parku, ktorý má radnica vo svojej správe, čistia niekoľkokrát v priebehu týždňa. Park denne monitorujú mestskí policajti. Prichytiť niekoho pri zbavovaní sa odpadu na verejných miestach je však málo pravdepodobné, pretože väčšinou ide o niekoľko sekundové konanie. Príde, vyhodí, odíde.
„Nápomocné sú v týchto prípadoch telefonické oznámenia od občanov, ktoré okamžite preverujeme,“ tvrdí Igor Keleši, náčelník Mestskej polície (MsP) v Trnave. Na nepretržité monitorovanie situácie v tejto časti parku by mohlo pomôcť osadenie kamier MsP. Hovorca mesta to však nepredpokladá.
Musí sa zmeniť mentalita ľudí
„Umiestnenie kamery na tomto mieste by sa minulo účinku. Ide o lesopark, ľudia dokážu z tohto miesta činu ľahko zmiznúť aj napriek tomu, že by ich zachytila kamera,“ myslí si Tomašovič. Jej osadenie a monitorovanie určitého priestoru je náročné finančne i personálne.
Monitory jednotlivých kamier musí totiž niekto sledovať. Riešenie tohto pretrvávajúceho problému vidí v zmene mentality ľudí, ktorí si musia osvojiť, že odpad patrí do smetných košov alebo zberných dvorov. Paradoxne väčšinu týchto dvorov mesto umiestnilo práve do blízkosti miest, kde sa problém s odpadkami vyskytuje najviac.