Príčinu zrážky výletnej a nákladnej lode môžu spoľahlivo odhaliť záznamy z GPS.
Pôvodný článok sme o 19:16 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Pri nočnej zrážke dvoch lodí na Dunaji pri Šamoríne sa nikto nezranil. Záchranári však na miesto dorazili až po niekoľkých hodinách.
Štátna plavebná správa zatiaľ nevie povedať, kto je za zlyhanie zodpovedný. Neznáma je aj príčina nehody.
Výletná loď so 160 pasažiermi smerovala z Passau do Ostrihomu. Nákladná loď nemeckej firmy Bavaria plávala hore prúdom. Zrazili sa okolo druhej v noci, príčina zatiaľ nie je známa.
Lode zostali zakliesnené mimo plavebnej dráhy. Nemecké plavidlo sa prelomilo a začalo sa potápať, odčerpávali z neho naftu a museli preložiť náklad kukurice. Pasažierov z Victorie záchranári previezli na breh a postarali sa o nich.
Pomôže vysielačka
„Príčina sa zatiaľ nedá určiť ani predbežne. Budú potrebné výsledky z riečneho informačného systému, nakoľko plavidlá boli vybavené transpondérmi,“ povedala Katarína Zbudilová zo Štátnej plavebnej správy.
Transpondéry sú zariadenia, ktoré pracujú v systéme GPS. Z ich záznamov by malo byť rýchlo jasné, ako kapitáni pred zrážkou manévrovali. Na mieste bol včera aj vyšetrovací tím, ktorý vypočúval svedkov.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH nerozumie, prečo nehodu nahlásili záchranárom až po takmer piatich hodinách. „Záchranné zložky vyrozumeli okolo pol ôsmej ráno. Správca Dunaja vyrozumel len súkromnú záchrannú službu, ktorá situáciu nevedela zvládnuť. Považujem to za zlyhanie.“
Záchranárov nevolali
Zbudilová tvrdí, že to nie je pravda. Nehodu podľa nej nahlásili z plavebnej komory v Gabčíkove medzi druhou a treťou vedúcemu pobočky v Bratislave. Hneď vyrazil na miesto s plavebným inšpektorom.
„Keď zistili situáciu, volali záchranku. To mohlo byť asi o štvrtej, pol piatej.“ Nekontaktovali integrovaný záchranný systém, ale súkromnú službu.
Šéf Štátnej plavebnej správy Miroslav Detvan tvrdí, že hlásenie plavebnej komory najskôr hovorilo o malej nehode, a preto okamžite nevolali záchranárov. Či to nebola chyba, nepovedal. „Neviem, musí sa to vyhodnotiť.“
Štátna plavebná správa patrí pod ministerstvo dopravy riadené predsedom KDH Jánom Figeľom. Detvana vymenoval do funkcie v novembri. Figeľ oznámil, že prípad prešetrí.
Nagy vinu odmieta
Na vine podľa Lipšica môže byť aj Vodohospodársky podnik, ktorý patrí pod ministra životného prostredia Józsefa Nagya z MostaHíd.
Nagy tvrdí, že keď zástupcovia podniku prišli na miesto, boli tam už policajti aj požiarnici.
FOTO: TIBOR SOMOGYI
Nagy nevidí dôvod na vypovedanie zmluvy so záchranármi
BRATISLAVA. Minister životného prostredia József Nagy nevidí nič efektívne na tom, aby sa vypovedala zmluva so súkromnou záchrannou službou, ktorá zasahovala pri zrážke dvoch lodí na riečnom kanáli Dunaja pri Šamoríne.
Po skončení rokovania vlády tak reagoval na kritiku ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH). Ten sa vyjadril k informovanosti a zabezpečeniu záchranných prác po havárii.
"Z nepochopiteľných príčin nebol vyrozumený záchranný integrovaný systém. Bola vyrozumená len súkromná záchranná služba. Integrovaný záchranný systém bol vyrozumený až o 7.30 h, čo považujem za neprijateľné," podčiarkol s tým, že ministerstvo vnútra s touto súkromnou záchrannou službou vypovedalo spoluprácu minulý rok.
Lipšicovi sa nepáčia súkromné záchranné služby
Lipšic očakáva, že ani iné rezorty nebudú zo štátnych peňazí platiť súkromné záchranné služby.
"Pochybila pravdepodobne Štátna plavebná správa či Vodohospodársky podnik, ktorí vôbec nevyrozumeli integrovaný záchranný systém, ale informovali súkromnú záchrannú službu. To považujem za neprijateľné a budem žiadať vysvetlenie," avizoval.
"Je pravda, že Štátna plavebná správa neinformovala ministerstvo vnútra. Tá však patrí pod ministerstvo dopravy a nie pod životné prostredie. Zavolal som tam Slovenský vodohospodársky podnik a tiež zástupcov Vodohospodárskej výstavby, ktorí sú správcovia toku. Boli tam už policajti aj požiarnici, takže som nevidel dôvod ďalej to riešiť," vysvetlil Nagy s tým, že sa o vzniknutej situácii dozvedel prakticky nadránom z médií.
Do záchranky investovali
Na margo súkromnej záchrannej služby podotkol, že MŽP s ňou má dlhodobú zmluvu a nepovažuje za efektívne ju vypovedať. Podľa neho jej štát poskytol stovky miliónov korún na vybudovanie špičkovými technológiami.
"Chodia nám bezplatne takéto veci riešiť," upozornil. Ako dodal, pre jeho rezort je prioritné to, aby sa pohonné látky z poškodenej lode čo najskôr odčerpali tak, aby neprišlo k znečisteniu Dunaja. "Slovenský vodohospodársky podnik na to poskytol tanker, záchranná služba špeciálne zariadenie na prečerpávanie," konštatoval.
TASR