TRNAVA. Áut je na cestách každým rokom viac. Potvrdilo to minuloročné sčítanie dopravy za rok 2010, ktorého výsledky boli pred časom zverejnené.
Z nich vyplynulo, že oproti roku 2005 stúpol podiel vozidiel v niektorých úsekoch aj o 50 percent.
„Celoštátne sčítanie dopravy sa robí pravidelne, každých 5 rokov," informuje hovorkyňa Slovenskej správy ciest Iveta Fedorová.
Tento prieskum sa realizuje s cieľom získať údaje o intenzite dopravy na cestách európskej medzinárodnej siete, či ako podklady pre plánovaciu činnosť.
Počet kamiónov na cestách stúpa
Na viacerých úsekoch Trnavského kraja sa počet vozidiel rapídne zvýšil. Príkladom je obec Radošovce neďaleko Senice. V roku 2005 tu prechádzalo denne okolo 5 500 motorových vozidiel z toho 1500 kamiónov.
O päť rokov neskôr sa počet áut a motocyklov prechádzajúcich cez obce zvýšil na okolo 6800. Počet kamiónov sa taktiež zvýšil na zhruba 2200 za 24 hodín.
Ďalšou obcou, v ktorej sa počet áut prechádzajúcich cez obec zvyšuje sú Šelpice. V roku 2005 tadeto denne prešlo zhruba 9 900 motorových vozidiel za deň.
O päť rokov neskôr sa tento počet zvýšil na 10 200 za deň. Nárast zaznamenali aj na ceste II/500 zo Senice do Kútov, kde medzi mestom Senica a obcou Dojč zvýšil najmä podiel kamiónovej dopravy.
V spomínanom úseku o zhruba 300 za deň. V úseku medzi obcami Štefanov a Dojč je to nárast kamiónovej dopravy o 600 vozidiel za deň.
Starostovia: Nepomôžeme si
Zvyšovanie počtu motorových vozidiel, ktoré prechádzajú cez obce pociťujú aj ich obyvatelia. V Šelpiciach sa boria s tým, že niektoré domy praskajú.
„Zaznamenali sme aj sťažnosti na praskanie domov. Niektoré sú len dva metre od cesty," hovorí starostka obce Ružena Opálková. Problémom je aj prach a hluk. „Koľkokrát sa stane, že sa nedá prejsť ani na druhú stranu," dodáva.
Podobne je na tom aj obec Radošovce. Starosta Vladimír Kočárik hovorí, že šťastím je, že domy sú relatívne vzdialené od hlavnej cesty.
„Nemáme v blízkosti cesty rodinné domy, tie sú vzdialené až niekoľko metrov od cesty, takže nezaznamenal sťažnosti, že by domy pukali. Ale zaznamenal som sťažnosti na nočný hluk. Niekedy sa sťažujú aj na rýchlosť áut," dodáva.
Podľa starostov riešenie tejto situácie je ťažké. „Nevidím riešenie tejto situácie," hovorí Opálková. Podľa Kočárika sa kamiónová doprava nedá zakázať. „Snáď by pomohlo keby sa tranzitná doprava presunula na železnice," dodáva starosta Radošoviec.
V Hlohovci sa situácia zhoršuje
Jedným z miest, kde sa situácia s dopravou každým rokom viditeľne zhoršuje, je Hlohovec. Na vstupoch do mesta sa najmä v ranných a poobedňajších hodinách tvoria kolóny, kde vodiči neraz čakajú aj pol hodiny.
Zo sčítania dopravy vyplýva, že počet kamiónovej dopravy cez mesto sa rapídne zvýšil. V roku 2005 po ceste II/513, ktorá smeruje z Trakovíc do Hlohovca prešlo okolo 2200 kamiónov denne.
O päť rokov tento počet narástol na číslo 3600 za deň. Vo všeobecnosti stúpol aj počet motorových vozidiel v tomto úseku.
Pomôcť by mohol obchvat mesta. Ten je však zatiaľ v nedohľadne.
„Mesto v snahe riešiť nepriaznivú situáciu, od roku 2005 intenzívne komunikuje s ministerstvom dopravy.Podľa stanoviska uvedeného ministerstva, z januára tohto roku, má kompetencie na prípravu, výstavbu a financovanie preložky cesty II. triedy, podľa zákona vyšší územný celok, v našom prípade Trnavský samosprávny kraj," hovorí prednostka Mestského úradu v Hlohovci Eva Lukáčová.
Budovanie cestnej siete zaostáva
Napriek tomu, že podiel množstva vozidiel na cestách narastá, budovanie novej infraštruktúry zaostáva.
„Objem dopravy narastá rýchlejšie ako cestná infraštruktúra. Jej tempo rastu ani približne nestíha za narastajúcimi nárokmi," hovorí pre naše noviny profesor Gustáv Kasanický z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity (USI).
Podľa neho otvorenie malých kúskov diaľnice nijako radikálne nerieši situáciu s dopravou.
„Chýba komplexné riešenie, ktoré sa nebude meniť každé štyri roky s voľbami," dodáva. Na riešenie súčasnej situácie je podľa neho už neskoro.
„Mali by sme sa aspoň pokúsiť pribrzdiť už takmer zúfalý stav," myslí si. Zhustenie dopravy sa už dnes odzrkadľuje na problémoch pri vstupoch do väčších miest, kde sa v rannej a poobednej špičke tvoria kolóny.
Zdá sa, že vodiči si na tento problém budú musieť zvyknúť. Situácia v mestách je podľa Kasanického horšia ako mimo miest. „Nerieši sa ani statická doprava, respektíve riešenia sú neúčinné a nepostačujúce," zakončuje riaditeľ USI.