Za prvé tri mesiace odhalili mestskí policajti alarmujúcich šesťdesiat prípadov.
TRNAVA. Rok čo rok, znova a znova. Ilegálne skládky v chránenom území Kamenný Mlyn možno považovať už za jarnú tému. Tentokrát nás na ňu upozornila čitateľka Renáta (33), ktorá chodí do jedinej prírodnej rezervácie v Trnave relaxovať.
Zapózovali jej pri „grilovaní“ odpadkovPani Renáta sa venuje rekreačnému behu. Býva na Linčianskej, jej trasa vedie okolo trnavskej väznice, popri Parnej, pod železničný most do Kamenáča. Posledný rok žila v zahraničí, v polovici marca sa však vrátila domov. „Som rada, že aj v blízkosti mesta sa nachádza kúsok prírody. Zaráža ma však to, že sa to tam mení na verejnú skládku,“ rozčúlene reaguje potom, ako si bola zabehnúť po známej trase.
Bezohľadnosť niektorých ľudí nepozná hraníc. Nemajú zábrany zbavovať sa odpadu ani počas dňa. „Z diaľky som spozorovala troch mužov, ako niečo pália,“ začala. Keď prišla bližšie, videla ako z auta vyťahovali odpadky, ktoré hádzali na pahrebu. Nehorľavé veci končili v kríkoch. Boli tri hodiny poobede. „Nedalo mi to a spýtala som sa ich, či sú si vedomí, že konajú protiprávne,“ tvrdí. Po krátkej odmlke jeden z mužov prehovoril. „Veď to robím po prvýkrát,“ reprodukuje jeho slová. „Tak vám nebude vadiť, keď si vás odfotím,“ nadviazala Renáta. Dotyčných si cvakla na telefón. Aj s ich vozidlom a poznávacou značkou.
Trojica mužov, ktorí spaľovali odpadky.
Poslala to nám, policajtom i príslušnému úraduOkrem našej redakcie, inkriminujúce fotografie zaslala na mestský úrad životného prostredia a polícii, ktorá už prípad rieši. „Z úradu mi obratom ruky zdvorilo odpovedali, že podľa zákona musí magistrát odstrániť neporiadok na vlastné náklady. Pár dní na to som tam dokonca stretla aj terénnych pracovníkov,“ uzatvára.
„Podnet na riešenie tohto priestupku polícia prijala a zaoberá sa ním obvodné oddelenie v Cíferi. Polícia v súčasnosti vykonáva objasňovanie priestupku a po vykonaní úkonov bude spis v zmysle zákona odstúpený na obvodný úrad na prejednanie,“ informovala Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa. Policajti prostredníctvom ŠPZ pátrajú po majiteľovi auta voči ktorému budú uplatňovať ďalšie právne kroky.
Najproblémovejšia je Coburgova ulicaV minulom roku mesto zaplatilo za likvidácie nelegálnych skládok viac ako 63 tisíc eur. Opakovane sa tento problém najčastejšie vynára na Coburgovej ulici, v Parku Janka Kráľa či na sídlisku Linčianska. Odpadky sa hromadia pri zberných dvoroch, pri výpadovkách z mesta. Mestskí policajti sa týmto priestupkom vo zvýšenej miere venujú práve počas jari a jesene. „V prípade priaznivého počasia a možností budeme využívať skútre, ktoré sú určené na okrajové časti mesta, akou je aj Kamenný Mlyn,“ informuje Dušan Štibrányi, zástupca náčelníka MsP Trnava. Podľa jeho slov k zníženiu počtu týchto prípadov by stačila iba väčšia ohľaduplnosť občanov.
ČO TREBA ROBIŤ
Ak ste svedkom zakladania nelegálnej skládky, treba čo najskôr - oznámiť to stálej službe mestskej polície na bezplatné číslo - ak tam figuruje vozidlo, treba si zapísať ŠPZ a nahlásiť to štátnej polícii, fotografia je len nápomocná pri objasňovaní priestupku, respektíve deliktu.