TRNAVA. Mladí, starí, muži, ženy, dokonca aj psy. Pestrá zmes stojí ráno po ôsmej na peróne železničnej stanice v Trnave.
Niektorí v rukách nervózne žmolia vysokoškolské skriptá, väčšinu však tvoria ľudia v produktívnom veku.
Tí, ktorí za lepším zárobkom i pracovnými možnosťami dochádzajú denno-denne do Bratislavy. Medzi šiestou a deviatou ráno ich podľa odhadu pokladníčok opustí Trnavu vlakom asi päťsto.
Prácu by nemenili
Solídny pán si nás najskôr nedôverčivo prezerá, položí pár kontrolných otázok. Až potom sa môžeme pýtať my. Vysvetlí, že je tiež novinár.
„Do Bratislavy cestujem s menšími prestávkami už od roku 1964. Práca v hlavnom meste mi vyhovuje, nikde inde by som takú nenašiel. Jedine vo Viedni alebo Budapešti,“ hovorí. Na dochádzanie si podľa vlastných slov za tých takmer päťdesiat rokov zvykol, dnes mu už neprekáža.
Iný názor má asi päťdesiatročný Peter, ktorého zamestnáva súkromná firma. Napriek tomu, že v metropole Slovenska pracuje už 14 rokov, na dochádzanie si zvyknúť nevie.
Ráno na železničnej stanici počas pracovného dňa. FOTO. AUTORKA
„Cestovanie mi prekáža, je to veľmi unavujúce. Desať rokov som chodil na služobnom aute, teraz asi rok dochádzam vlakom,“ hovorí. V rodnej Trnave si však prácu nehľadal. „Napriek všetkým nevýhodám sa práca v Bratislave oplatí. Najmä finančne,“ hovorí Peter.
Auto, vlak, autobus?
Prácu si v Trnave nehľadala ani novinárka Zuzana. Tá dochádza každý deň do práce autom, na benzín minie mesačne asi 250 až 300 eur. Hovorí však, že takto jej to vyhovuje.
„Momentálne považujem dochádzanie autom za výhodnejšie ako dochádzanie vlakom, hoci je finančne náročnejšie. Aj napriek každodenným kolónam mám pocit, že mi to výrazne šetrí čas,“ povedala. Kým cesta po koľajniciach sa v závislosti od typu lístka pohybuje v sume od 56 do 87 eur za mesiac, autobus vychádza asi na stovku.
Cestujúci si tak môžu dopravný prostriedok vybrať nielen podľa grafikonu, ale aj finančných možností.
Viac ponúk a vyššie platy
Z nášho prieskumu vyplynulo, že do hlavného mesta dochádzajú väčšinou vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Podporujú to aj tabuľky platov, ktoré nám poskytla PR manažérka portálu Profesia.sk Lucia Burianová.
„Najväčší rozdiel v platoch oproti Bratislavskému kraju, až 28 percent, pociťujú v Trnavskom kraji ľudia s vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa,“ povedala Burianová.
Výrazne viac oproti Trnavskému, až o 31 percent, zarobia v Bratislavskom kraji aj kvalifikovaní technickí zamestnanci. Zanedbateľný nie je ani rozdiel v počte ponúkaných voľných pracovných miest.
„V Bratislavskom kraji je momentálne 3515 pracovných ponúk, v Trnavskom 829,“ povedala Burianová. Kým v Bratislave hľadajú najčastejšie administratívnych pracovníkov, v Trnave sú voľné miesta obchodných zástupcov.
Zo štúdie, ktorú Profesia.sk vypracovala minulý rok vyplynulo, že prácu v Bratislave si hľadá až 42,6 percenta obyvateľov nášho kraja.