Zlatá medailistka z paraolympiády Veronika Vadovičová či známy herec Tomáš Maštalír. Okrem známych absolventovmá Základná škola Andreja Kubina aj šikovných žiakov.Umiestňujú sa na popredných priečkach školských súťaží.
TRNAVA. Nové lavice, stoličky, skrine, katedry a tabule. Vymenené okná, dvere, opravená strecha, nové ihrisko s umelou trávou a bezbariérové prístupy v rámci celej budovy.
V Základnej škole na ulici Andreja Kubinu 34 v Trnave poznajú recept na to, ako okrem vedomostí môžu do žiakov napumpovať aj dávku ľudskosti a ohľaduplnosti.
Okrem klasických tried majú aj špeciálne, pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou a s vývinovými poruchami učenia. Žiakov so zdravotným postihnutím od bežných neoddeľujú. Práve naopak.
Rovnaké podmienky pre všetkých žiakov
Vzájomnou interakciou lámu akékoľvek bariéry. „Podmienky na vzdelávanie máme pre všetkých rovnaké, mottom školského vzdelávacieho programu je „Šanca pre všetkých, vo všetkom a vždy“, tvrdí Jozef Jankovič, riaditeľ ZŠ na ulici A. Kubinu v Trnave.
Zdraví žiaci svojim kamarátom so zdravotnými problémami pomáhajú, ako sa dá. FOTO: (PB)
Na chodbách sme počas našej návštevy bežne stretali, deti na vozíčku, ktoré tlačili ich zdraví kamaráti, chlapcovi s barlami pomáhal kamarát z vedľajšej triedy. Podľa Jankoviča nejde o nič výnimočné. Pomáhať tým, ktorí to potrebujú, je u nás na dennom poriadku. Asistenčné služby v edukačnom procese vykonávajú tri asistentky učiteľa i pomocná vychovávateľka.
Museli by dochádzať až do Bratislavy
Pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou sú na prvom stupni určené štyri triedy. Podľa pedagogičky Zuzany Mišovičovej, ak by nejestvovali, žiaci s ťažkými poruchami reči by museli dochádzať až do Bratislavy. Títo žiaci totiž nemôžu byť podľa jej slov integrovaní do bežných tried. Riaditeľ odmieta akékoľvek fámy, že sa táto základná škola mení na osobitnú. „To, že tu u nás máme špeciálne triedy, je služba navyše. Vytváranie takýchto tried má podľa zákona v kompetencii každá škola prostredníctvom svojho zriaďovateľa,“ vysvetľuje. Nie každá však svoje „právo“ aj využije, je to ťažká práca navyše ...
Rozdiely medzi žiakmi nerobia. „Chodia sem aj žiaci, čo im to myslí trocha pomalšie, ale máme aj takých, ktorí sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach obvodných olympiád,“ hovorí. Chemických, matematických, fyzikálnych, jazykových či športových. V škole má svoj kabinet aj školský psychológ, ku ktorému žiaci i ich rodičia radi zájdu.
Nové multifunkčné ihrisko
Na aktívne trávenie času, či už počas vyučovania, alebo po ňom, má škola k dispozícii dve telocvične a jedno úplne nové multifunkčné ihrisko. Okrem žiakov má naň prístup a široká verejnosť. Hrať sa tam dajú viaceré športy. Futbal, basketbal, volejbal či tenis. Všetko na jedno mieste. V areáli školy sa športuje neustále, počas pracovných dní i víkendov - mladí i starší obyvatelia sídliska.
Zelený školský areál s množstvom stromov a kríkov učí žiakov rozoznávať rôzne druhy. „Každý rok vysadíme v spolupráci so štátnymi lesmi stromy aj s menovkami. Žiaci tak získavajú prirodzený prehľad o našich drevinách a areál sa skrášli,“ dodáva riaditeľ.
Od jari do jesene prebiehajú pracovné vyučovania výlučne v školskej záhrade, kde sa pestujú rozličné druhy zeleniny či ovocia. Nápomocná pri výučbe v letných mesiacoch je aj externá trieda pod holým nebom. Namiesto strechy sa ťahá okrasný vinič. Jej okolie sa zmenilo na pekný park.
Deti s telesným postihnutím sa do školy a pohybu v rámci nej nemusia obávať. Všade sa dostanú vďaka bezbariérovým prístupom. Na poschodia ich vyvezú posuvné výťahové plošiny, ktoré sú nainštalované pri hlavnom schodisku.
V škole aktívne pracuje OZ Kubináci - Občianske združenie rodičov a priateľov detí so zdravotným postihnutím. Škola rozvíja spoluprácu so ZŠ Mikulov, okres Břeclav.
Ak by ste sa o škole chceli dozvedieť viac, bohatá webová stránka www. zs -kubinu . edupage.org vám zodpovie akékoľvek ďalšie otázky.