Prvý aprílový deň sa v Trnave nesie už viac ako šesť desaťročí v znamení pripomienky oslobodenia v 2. svetovej vojne.
TRNAVA. Aj dnes si obyvatelia mesta uctili pamiatku padlých vojakov pri Pomníku osloboditeľov na Námestí SNP. S kyticami kvetov sa na pietnej slávnosti stretli zástupcovia mestskej i krajskej samosprávy, štátnej správy i členovia oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
V príhovore primátor Trnavy Vladimír Butko pripomenul krehkosť stavu, akým je mier. Povedal, že i súčasná situácia vo svete dokazuje, že nemôže byť nikdy vnímaný ako samozrejmosť. "Mali by k nemu prispieť všetci, v konkrétnom čase a na konkrétnom mieste vytváraním prostredia pokoja, pravdy a tolerancie," pripomenul.
Trnava bola oslobodená 1. apríla 1945. Okrem nej v ten deň boli oslobodené v trnavskom kraji aj Dunajská Streda, Šamorín, Sereď a Hlohovec. Do Trnavy vstúpili v popoludňajších hodinách po bojoch vojaci pravého krídla 2. ukrajinského frontu, rozhodujúcu úlohu zohrala 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka I.A. Plijeva. Boje v Trnave a na blízkom okolí si vyžiadali životy 120 vojakov, ktorých pochovali na trnavskom cintoríne v nasledujúci deň. V celom okrese vedú záznamy okolo 800 padlých. Časť z nich neskôr exhumovali a preniesli na bratislavský Slavín. Prvého apríla vypálili v Moskve dvanásť delostreleckých sálv na počesť oslobodenia Trnavy a ďalších miest. O tri dni neskôr oslobodili sovietske vojská Piešťany a 7. apríla 1945 aj Senicu. Ako prvé mesto v regióne bola 31. marca 1945 oslobodená Galanta, ako posledné 12. apríla 1945 Skalica. Potom front prešiel na Moravu.