BRATISLAVA. Ani definitívne rozhodnutie o predaji šiestich štátnych teplární neprinútilo nominantov v ich vedení, aby sa vyvarovali obchodov, ktoré môžu znížiť hodnotu podniku.
Predstavenstvo trnavskej teplárne malo dnes hlasovať o zmene nájomnej zmluvy na pozemok pri teplárni, ktorý pred voľbami firma prenajala českej akciovke Energo CS.
Kým aktuálna zmluva je na čas neurčitý a tepláreň ju môže vypovedať, predstavenstvo chcelo dnes platnosť zmluvy zmeniť na 30 rokov. Tepláreň by zároveň stratila možnosť kontrakt vypovedať. Nájomné za pôdu sa pritom nemenilo. Za 25-árový pozemok zinkasuje tepláreň ročne cez 13-tisíc eur.
Zmluvu vraj stiahli
S aktuálnym šéfom teplárne, ktorého nominovala strana Most-Híd, Bronislavom Vosátkom sa nám včera nepodarilo spojiť. Nebral mobil, po 14.00 hodine sme ho nezastihli ani na pevnom čísle teplárne.
O stanovisko sme preto požiadali Fond národného majetku (FNM), ktorý je jediným akcionárom teplárne. Jeho šéfka Anna Bubeníková (nominantka SDKÚ) obchod stopla. „Predsedníčka výkonného výboru dala pokyn, aby predstavenstvo trnavskej teplárne nepodpísalo túto zmluvu,“ povedal šéf kancelárie predsedníčky Miloslav Homola.
To, o čo sa pokúsil vrcholný manažment v Trnavskej teplárni, je ďalší dôkaz o zhubnosti politických nominácií vo firmách a štátneho vlastníctva, myslí si Ivan Štulajter.
Nominant SDKÚ v predstavenstve teplárne Ľubomír Dorňák potvrdil, že má informáciu, že by mala byť nájomná zmluva z predstavenstva stiahnutá. Všetko sa však podľa neho uvidí až dnes na predstavenstve.
Zmenu nájomnej zmluvy preverovala po otázkach SME aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). „Predsedníčka výkonného výboru FNM uistila premiérku, že táto zmluva nedostane súhlas fondu,“ povedal jej hovorca Rado Baťo.
Bola by neplatná
Aj keby predstavenstvom dnes zmluva prešla, podľa stanov trnavskej teplárne je k jej podpisu potrebný aj súhlas Fondu národného majetku. „Vedenie teplárne ani náš zástupca v nej nás nepožiadali o súhlas uzatvoriť túto zmluvu,“ povedal Homola.
Výkonný výbor FNM už v utorok prijal rozhodnutie, ktorým v súvislosti s privatizáciou vyzval všetky teplárne, aby neprijímali žiadne závažné rozhodnutia. „Ide najmä o to, aby sa nezaväzovali voči tretím osobám a nevstupovali do nových zmluvných vzťahov, ktoré nie sú nevyhnutné na chod podniku,“ povedal Homola.
Nájomná zmluva pritom oprávňuje českú firmu postaviť na pozemkoch paroplynový cyklus bez toho, aby na to potrebovala súhlas samotnej teplárne. To by mohlo znížiť hodnotu teplárne v jej pripravovanom predaji.
Bugár svojim verí
Pôvodnú zmluvu s firmou Energo CS podpisoval za čias nominantov SNS bývalý podpredseda predstavenstva Peter Hurtík a vtedajší šéf teplárne Ivan Gabriel. Toho si nechalo vedenie teplárne. Dnes je jej ekonomickým riaditeľom.
Väčšinu nominantov v predstavenstve a v dozornej rade navrhla koaličná strana Most-Híd. Jej predseda Béla Bugár tvrdí, že nominanti v štátnych podnikoch majú jeho dôveru.
„Ak je problém, tak sa, samozrejme, na to pozrieme,“ povedal Bugár. Ľuďom dôveruje dovtedy, kým neurobia chybu. „Ak urobia chybu, ktorá sa preukáže, tak v tom momente tam nemajú čo hľadať,“ dodal Bugár.