V minulom roku preverili trnavskí inšpektori viac ako tisíc súkromníkov.
TRNAVA. Za obvyklé nedostatky zamestnávateľov v rámci pracovnoprávnych vzťahov označila hlavná trnavská inšpektorka práce Miroslava Valčeková Navrátilová nízke platy. Niekotrí zamestnanci nedostávajú dokonca ani toľko, koľko stanovuje zákon.
„Ide o opakované porušenia Zákonníka práce, podľa ktorého zamestnávateľ neposkytol zamestnancovi mzdu v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce,“ hovorí.
Časté problémy sú aj s pracovným časom. „Evidencia pracovného času nie je transparentne vedená v dôsledku čoho dochádza zo strany zamestnávateľa k neplneniu si povinností v mzdových predpisoch.“
V minulom roku na trnavskom Inšpektoráte práce zaevidovali najviac podaní od občanov práve pre nevyplatenie mzdy a minimálnych mzdových nárokov. Dohromady 213.
„Ďalej sa zvýšil počet prijatých podnetov v oblasti pracovného času v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.“
Hlavnou náplňou Inšpektorátu práce je zabezpečenie rovnováhy medzi obchodnými a ekonomickými záujmami na jednej strane a pracovnej schopnosti a zdravím zamestnancov na strane druhej.
Trnavský inšpektorát práce skontroloval v priebehu minulého roka celkovo 1080 podnikateľských subjektov.
Z toho 342 fyzických a 738 právnických osôb. Dôraz kládli na malé podniky pri kontrolách fyzických osôb a na spoločnosti s ručením obmedzeným pri preverovaní právnických.
Nárast nedostatkov Pri všetkých kontrolách zistili až 4535 nedostatkov.
„V porovnaní s rokom 2009 sme počas toho minulého zaznamenali nárast o jedenásť percent,“ hovorí hlavná trnavská inšpektorka práce Miroslava Valčeková Navrátilová. To je o 452 prehreškov viac.
Pribudli aj podnety v oblasti diskriminácie, ktoré však inšpektorát nemohol pre nedostatok kompetencií riešiť. V takýchto prípadoch písomne oznamujú dotknutým občanom, že prípad sa dá riešiť výhradne súdnou cestou.
Kontrolujú aj nelegálnu prácu
Prácu „načierno“ preverujú inšpektori aj na základe podnetov od občanov.
„V oblasti nelegálnej práce sa stretávame predovšetkým s formou nelegálneho zamestnávania takým spôsobom, že zamestnávatelia prihlasujú zamestnancov do registra Sociálnej Poisťovne s niekoľkodňovým oneskorením.
Mnohí ešte stále nevedia, že zamestnanci musia byť prihlásení pred začiatkom výkonu práce v tomto registri,“ vysvetľuje.
INŠPEKTORÁT PRÁCE
História súčasnej inšpekcie práce sa začala písať v roku 1969, kedy nadobudol účinnosť zákon č. 174/1968 Zb. o štátnom odbornom dozore nad bezpečnosťou práce. Postupným vývojom, zmenami legislatívy a harmonizáciou slovenskej legislatívy s legislatívou Európskej únie vyplývajúcej zo vstupu Slovenska do Európskej únie sa dospelo až k dnešnej podobe zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č.82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a o nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
(PB)