Parkovacie automaty v Trnave prijímajú najviac jednoeurové mince. Problémy to spôsobuje nielen viacerým vodičom, ale aj obchodníkom.
TRNAVA. Viac ako dvadsať ľudí prichádza každý deň do predajne s medovinou na Štefánikovej ulici v Trnave. Neprídu však nakupovať, ale požiadať predavačku Jarmilu o rozmenenie peňazí.
Predajňa je v tesnej blízkosti parkovacieho automatu, kroky vodičov s dvoj- i päťeurovkami tak automaticky smerujú sem.
„Chodia sem každý deň. Už od dverí sa pýtajú, či mám rozmeniť. Ak mám drobných dosť, pomôžem, ak nie, tak ich pošlem vyskúšať inam," hovorí s úsmevom Jarmila. Šoférov registrujú aj vo vedľajšom kníhkupectve a záhradkárskych potrebách.
Predavačky sa aj tu snažia vyjsť podľa vlastných slov vodičom v ústrety. Na iných prevádzkach neďaleko trnavských parkovísk sa už však objavili nápisy, že peniaze nerozmieňajú.
Dvojeurovky automat neberie
Podľa samotných vodičov je najväčší problém, že parkovací automat dvojeurovú mincu nezoberie.
Celodenné parkovné v Trnave stojí euro, kto nemá presne, môže sumu vyskladať z desať, dvadsať a päťdesiat centových mincí. Vydávať z vyššej sumy však automat nedokáže, „dvojka" ním len prepadne.
„Hnevá ma to už dlhšie. Často sa mi stane, že pozriem letmo do peňaženky a až pri automate zistím, že drobné, na ktoré som sa spoliehala, sú dvojeurovky," hovorí Marianna.
Podobne sa vyjadrila aj Zuzana. „Chápem, že automat neberie bankovky. Ale jedno euro by mal byť schopný vydať," myslí si mladá vodička.
Na vydávanie treba drahšie automaty
Podľa hovorcu mesta Pavla Tomašoviča sa parkovacie automaty na vydávanie mincí nastaviť nedajú.
„Ak by mali vydávať, museli by sme kúpiť nové a oveľa drahšie. Dá sa v nich len nastaviť, aby zobrali dvojeurovú mincu, ak by napríklad parkovné zdraželo," vysvetlil hovorca.
Nie len v prípade trnavských parkovacích automatov sa ľudia spoliehajú na ochotu obchodníkov. Tým však žiadny zákon neukladá peniaze rozmieňať.
„Jednoznačnú povinnosť rozmieňať peniaze, bankovky aj mince, má iba Národná banka Slovenska (NBS). Podmienky výmeny peňazí môžu byť rozdielne v závislosti od banky a klienta. Vo všeobecnosti je však podmienkou výmeny povinnosť roztriediť euromince, resp. eurobankovky podľa nominálnych hodnôt," povedala hovorkyňa NBS Petra Pauerová.
Národná banka vymieňa bankovky bezplatne, za výmenu viac ako sto kusov mincí však vyberá poplatok vo výške jedného percenta z predloženej sumy.
„Banky si výšku poplatku stanovujú individuálne, podľa svojich obchodných podmienok. V oboch prípadoch výmeny peňazí však predkladateľ nemá nárok na poskytnutie zberateľských mincí, pamätných mincí, ani bankoviek alebo mincí určitého vzoru, typu, alebo série vrátane euromincí s určitou národnou stranou," doplnila Pauerová.