NAHÁČ. Do obce prišiel Juraj Fándly v roku 1790 a v chátrajúcej miestnej fare prežil nasledujúcich 27 rokov. Bol to vlastne pre neho trest za jeho dielo Dúverná zmluva medzi mníchom a diablom, ktorá vzbudila na jednej strane obdiv mladých, no i odpor cirkevnej vrchnosti.
Kňaz Fándly našiel medzi svojimi farníkmi popri literárnej činnosti a obrodeneckej práci dostatok času na to, aby pozoroval život a tak postupne vznikli jeho slávne diela venované prácam na poli i v hospodárstve, ktoré v mnohom vtedy nevzdelanému ľudu pomáhali. Venoval sa ovocinárstvu, liečiteľstvu, bylinkárstvu, včelárstvu. Ale traduje sa, že Fándly bol viac teoretik ako praktik a vraj jeho domácnosť nikdy nevykazovala znaky poriadku, na ktorý dedinčanov vyzýval.
Majú aj múzeum
O jeho odkaz sa v Naháči vzorne starajú, v roku 1990 odkúpili od cirkvi bývalú faru a vďaka zanietencovi, bývalému učiteľovi Alojzovi Kaššákovi sústredili do múzea všetko, čo po Fándlym zostalo a aj ďalšie predmety dennej spotreby z obce a okolia, dokresľujúce jeho dobu. Za múzeom je záhrada so včelínom, v šope vozy, sane i poľnohospodársky stroj. Ročne si miesto príde pozrieť okolo dvoch tisícok domácich aj zahraničných návštevníkov.
Samotná fara by však potrebovala výraznú finančnú injekciu, obecný úrad to vypočítal na 70 tisíc eur. Zohnať sa podarilo zatiaľ prísľub Trnavského samosprávneho kraja na tri tisícky. Tak sa rozhodli opraviť padajúce komíny a dať novú krytinu na prednú časť pamiatkovo chráneného objektu. A odtiaľ tú doterajšiu vziať, lebo ešte nejaký čas môže slúžiť, a preniesť ju na zadnú časť, kde je v horšom stave. O peniazoch na remeselníkov zatiaľ ani neuvažujú, lebo sa dá spoľahnúť na miestnych. Najviac pomáhajú futbalisti, ktorí nabehnú na brigádu vždy, keď je to potrebné.
Na Fándlyho odkaz nezabudli
Pred niekoľkými dňami mali v Naháči spomienku pri príležitosti 200 rokov od smrti Fándlyho. Do múzea pri tej príležitosti pribudla jeho busta od Renáty Sládkovej, v miestnom kostole je zase jeho podobizeň, vyrytá do dreva.
Živým dôkazom, že odkaz v Naháči pretrváva do dnešných dní, je aj zanietenie miestnych pre včelárstvo. Nebolo by to ničím výnimočným, keby sa ním v obci nezaoberali aj štyri ženy, medzi nimi aj súčasná starostka Emerencia Nádaská. I jej suseda, dnes už deväťdesiatročná pani.