Aktivisti Greenpeace apelovali dnes na ministrov životného prostredia krajín V4, ktorí rokovali na lodi plaviacej sa po Dunaji.
ŠAMORÍN. "Na člnoch s transparentmi sme žiadali ministrov, aby využili šancu pre rozvoj svojich krajín a podporili 30-percentný redukčný cieľ emisií," povedala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Podľa Greenpeace existuje stále viac argumentov, ktoré podporujú tvrdenie, že snaha o zníženie emisií skleníkových plynov by nemala byť pre región V4 strašiakom, ale príležitosťou na jeho rozvoj.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Jednou z tém, ktorým sa ministri na stretnutí venujú, je aj príprava novej finančnej stratégie Európskej únie (EÚ) po roku 2013. "Veríme, že práve revízia rozpočtu únie je šancou pre nasmerovanie európskych peňazí do ochrany klímy v podobe úspor energie, rozvoja obnoviteľných zdrojov energie či inovácií. Takéto investície môžu pomôcť krajinám V4 nielen k samotnému znižovaniu emisií, ale v konečnom dôsledku k rozvoju regiónov, zamestnanosti a zdravia obyvateľstva," uviedla koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská.
Argumenty environmentalistov vychádzajú z rôznych odborných štúdií, poukazujúcich na benefity, ktoré prinesie zvýšenie redukcie emisií v EÚ na 30 percent do roku 2020. Štúdia, ktorú pre nemecké ministerstvo životného prostredia vypracoval postupimský inštitút, uvádza, že zvýšenie cieľa na 30 percent by znamenalo vytvorenie až šesť miliónov nových pracovných miest v EÚ a ročné zvýšenie HDP o 0,6 percenta do roku 2020. Z pohľadu krajín V4 je pritom mimoriadne pozitívnym signálom, že podľa štúdie by sa tento rastový trend týkal tak starých, ako aj nových členských štátov Európskej únie.
"Rôzne štúdie ukazujú, že považovať ochranu klímy za nákladný a zaťažujúci problém je mylné. Investície do technológií a opatrení smerujúcich k znižovaniu emisií skleníkových plynov sú predsa nevyhnutným krokom, ktorý budeme musieť skôr či neskôr urobiť, najmä, ak zoberieme do úvahy súčasnú závislosť od dovozu palív a potenciál energetických úspor v krajinách V4. Možnosť čerpania európskych peňazí na podporu ochrany klímy preto vychádza len ako logické riešenie, o to viac, ak so sebou prinesie aj ďalšie benefity," dodala Zlatňanská. Krajiny EÚ budú tento rok rozhodovať, či zvýšia redukčný cieľ emisií z 20 na 30 percent do roku 2020. S touto pozíciou sa EÚ koncom roka zúčastní klimatických rokovaní na summite OSN v Durbane v Južnej Afrike.