PIEŠŤANY. Na piešťanskom sídlisku Adam Trajan sa neustále stupňuje problém s parkovaním. Autá pribúdajú, no parkovacie miesta nie. „Za predpokladu, že na jeden byt pripadá len jedno auto, v súčasnosti chýba na sídlisku asi 460 miest“, hovorí poslankyňa mesta Piešťany Iveta Babičová. Na poslednom zasadnutí zastupiteľstva poslanci schválili čiastku 99 582 eur na riešenie tohto problému a výstavbu nových parkovacích miest.
Tie by mali vyrásť na pozemku bývalého Impaka (objekt ZŠ, ktorý bol zbúraný a ostali po ňom len základy). „Malo tu stáť parkovisko pre 20 áut, no spolu s vedúcou správy mesta a architektkou sme na danú parcelu vypočítali cca 50 parkovacích miest s maximálnym využitím priestoru,“ povedala Babičová.
Riziko alebo pohodlnosť?
Súčasná situácia je alarmujúca. Autá stoja všade, na chodníkoch i trávnatých plochách. Občania sú dokonca nútení, nezaťahovať ručné brzdy a autá každé ráno doslova posúvať. „Treba sa na tento problém pozrieť z niekoľkých rovín. V prvom rade je to samotný projekt sídliska, ktorý vznikol v 70-tich rokoch a nikto vtedy nepočítal s takou veľkou motorizáciou. Ďalším problémom je samotné myslenie majiteľov áut. Väčšina ich chce mať priamo pod oknami svojho bytu, čo je v niektorých miestach prakticky nemožné.“
Hovorí náčelník mestskej polície v Piešťanoch Marcel Mihalik. Podľa Mihalika sú však i vodiči, ktorí túto situáciu zneužívajú a parkujú na chodníkoch i trávnikoch. Tieto priestupky potom polícia rieši podľa príslušného zákona pokutami.
Každodenné problémy s parkovaním
Jozef, ktorý sa s problematickým parkovaním potýka každý deň však tvrdí, že svoje auto chce mať pod oknami z bezpečnostných dôvodov: „Ľudia majú strach o svoj majetok, preto chcú na autá vidieť.“
Ďalší obyvateľ sídliska Renát má však iný názor: „Autá stoja aj mimo parkovacích miest, trochu to zlepšilo parkovisko pri Kauflande, ale to sa využíva najviac pri nákupoch. Podľa mňa je nechať auto tam rovnako nebezpečné, ako ho nechať pred činžiakom, je to len lenivosť zájsť si peši,“ hovorí .
„Ešteže bývame hneď pri Kauflande, kde parkujem v podstate vždy, lebo normálne na ulici je plné všetko. Nebyť toho parkoviska tam, tak by to bolo horšie a viac by som si ponadával“, tvrdí Bohuš, podľa ktorého sú už na parkovanie využité všetky rozumné plochy. „Mám pocit, že sa to moc riešiť nedá, lebo to by museli zabetónovať aj trávniky,“ dodáva.
Problém by riešili parkovacie domy
Poslankyňa Babičová si je vedomá, že 50 parkovacích miest je malou záplatou pri ich akútnom nedostatku na sídlisku. „Z rozpočtu sme vyčlenili finančné prostriedky vo výške 2600 eur na vypracovanie štúdie výstavby ďalších parkovacích miest. Vytipovali sme lokality, kde by bolo možné budovať parkoviská. Tie treba naprojektovať a prerokovať s občanmi, aby sa neskôr nesťažovali, že pribudli parkoviská pod oknami spálne,“ hovorí Babičová. Na Trajane je totiž okrem parkovania aj problém so zeleňou. Nie všetci občania sú nadšení z myšlienky, že by jej malo ubúdať na úkor betónového parkoviska.
Podľa poslankyne sa v rozpočte na rok 2011 počíta s financovaním zmeny územného plánu. V rámci týchto zmien chce presadiť, aby na roli medzi sídliskom a traťou nebola realizovaná cesta, ale parkoviská. Pozemky však nie sú vo vlastníctve mesta a preto sa bude musieť hľadať spôsob, ako tieto pozemky získať. „Vzhľadom na pribúdajúci počet áut, zástavbu sídliska a možnosti, ktoré plynú z pozemkov vo vlastníctve mesta, by sa do budúcnosti malo počítať s výstavbou parkovacieho domu. Treba sa inšpirovať v blízkych mestách, napríklad v Trnave alebo v Trenčíne, kde bežne chodíte okolo parkovacích domov , ktoré sú veľmi esteticky začlenené do obytných zón,“ dodáva Babičová. Nie je však isté, či by obyvatelia sídliska vôbec boli ochotní využívať parkovacie domy, keď majú problém nechať svoje autá len niekoľko desiatok metrov od vchodu.
Z hľadiska bezpečnosti by museli byť tieto parkoviská zabezpečené kamerovým systémom a inými opatreniami, čo je však opäť otázka vysokej investície, na ktorú mesto pravdepodobne v blízkej dobe peniaze nenájde.
Autor: Lucia Pilková