TRNAVA. Návrh zákona z dielne dvoch poslancov za SDKÚ by mal priniesť zmeny v zákone o obecnej polícii. Ak ho vláda i parlament odobria, umožní pôsobenie obecnej polície i na území inej obce. To doposiaľ možné nebolo, platná legislatíva jasne vymedzovala teritórium pôsobenia na to katastrálne územie, v ktorom bola polícia zriadená.
Protichodné reakcie
Návrh novely vyvolal u policajných náčelníkov a starostov obcí protichodné reakcie. Hoci náčelníci nie sú vyslovene proti, poukazujú na finančnú i technickú náročnosť takéhoto pôsobenia. Zvýšiť by sa vraj musel aj počet príslušníkov, aby zásahmi mimo svojho územia „materská" obec neutrpela.
„Nebránime sa tomu, bude tam však tlak na zvyšovanie počtu príslušníkov. V súčasnom stave by to bolo len veľmi ťažko realizovateľné. Počkáme si a uvidíme," hovorí náčelník Mestskej polície v Piešťanoch Marcel Mihalik, ktorý má momentálne k dispozícii 46 policajtov.
Podľa neho si však treba uvedomiť, že mesto nemá len 30-tisíc stálych obyvateľov, ale aj asi 10-tisíc kúpeľných hostí.
„Keď zoberieme do úvahy dovolenky, práceneschopnosť a povinné voľno podľa zákonníka práce, nikdy nemáme k dispozícii plný počet ľudí," hovorí Mihalik. Ten poukázal aj na finančnú stránku takejto spolupráce.
„Keby obec chcela hliadku na deň aj na noc, sú to štyria príslušníci. K nim treba pripočítať náklady na techniku, vozidlo a prípadne na prenájom nejakej miestnosti. Keď som to všetko zrátal, suma sa blížila k stotisíc eurám ročne," hovorí náčelník.
Podľa neho si to malé obce nebudú môcť dovoliť. „Bolo by lepšie, keby sa skôr riešila sociálna situácia mestských policajtov, ktorí nemajú nárok na výsluhové dôchodky," povedal Mihalik.
Potrebu presne špecifikovaných platieb od obcí a podmienok zásahov zdôraznil aj zástupca náčelníka v Trnave Dušan Štibrányi.
„Na štyroch zmenách máme spolu 40 policajtov. Na Trnavu to len tak-tak stačí. Našťastie máme veľmi dobrú spoluprácu so štátnou políciou," hovorí Štibrányi.
Situácia, že by im páchateľ unikal do inej obce, sa vraj vyskytne veľmi ojedinele.
Starostovia by zmenu privítali
„Vítam takúto iniciatívu. Keby to schválili, premýšľali sme spolu so starostami z Vrádišťa, Radošoviec a Prietržky, že by sme sa zložili na jedného policajta," hovorí starosta Mokrého Hája v skalickom okrese Peter Pobuda.
Priznáva však, že situácia s peniazmi je momentálne napätá. „Keď to bude aktuálne, budeme sa tým zaoberať v zastupiteľstve. Kriminalita tu síce nie je veľká, ale mestská polícia by nám mohla pomôcť s túlavými psami alebo znečisťovaním životného prostredia," povedal Pobuda.
Pomoc policajtov pri masových kultúrnych akciách by zas privítal starosta obce Moravany nad Váhom (okres Piešťany) Peter Hulman.
Navrhovaná novela zákona sa pozdáva aj starostke obce Šelpice neďaleko Trnavy. „Je to dobrá myšlienka a obciam by to určite pomohlo. Je však ťažké zaujať nejaké konečné stanovisko, pokiaľ nepoznám presné podmienky, za akých by mestská polícia u nás pôsobila," hovorí Ružena Opálková.
Najväčšie problémy majú podľa nej v obci s mládežou, ktorá sa cez víkendy vracia z miestneho baru. „Rozbíjajú fľaše, prevracajú odpadkové nádoby a ničia aj nové multifunkčné ihrisko. Pomohlo by, keby policajti v noci monitorovali situáciu a strážili verejný poriadok," hovorí starostka.
Obec sa však v prvom rade musí vysporiadať s finančnými problémami tak, aby nebol narušený jej chod. Ak by bola pomoc polície z Trnavy príliš nákladná, obec by si ju zrejme dovoliť nemohla.