Skúmanie vzťahu tradičného média maľby a digitálnych technológií môže nadobúdať až bytostný rozmer. Dôkaz o tom prináša trnavská výstava Musí tam niečo byť.
TRNAVA. Aké je postavenie maľby v súčasnosti? Dá sa ešte v rámci nej priniesť niečo nové? Ani pre laika už nie je novinkou, že podobné otázky si kladie čoraz viac výtvarníkov.
O to viac prekvapí zistenie, aký bytostný význam môže pre nich mať bádanie na tomto poli. Svedčí o tom aj výstava výraznej postavy mladej maliarskej generácie, Michala Czinegeho, s názvom Musí tam niečo byť, ktorú si možno do 27. marca pozrieť v Kopplovej vile Galérie Jána Koniarka v Trnave.
Lapač svetla
"Nemôže to byť posledné štádium, musí tam ešte niečo byť,“ parafrázuje Michal Czinege vlastné presvedčenie, ktoré ho hnalo dopredu pri jeho pýtaní sa na zmysel maľby v súčasnosti a posúvanie jej možných hraníc.
Nešlo len o praktické, ale aj teoretické bádanie. Trnavská výstava završuje aj jeho dizertačnú prácu, nesúcu rovnaký názov. Ústrednou témou Michalovej tvorby a zároveň čiastkovou odpoveďou na vyššie položené otázky je experimentovanie s vrstvením obrazu pod vplyvom digitálnych technológií. Upriamil sa na vzťah vlastnej predstavivosti a syntetického priestoru, akým je virtuálna realita.
O tom, že nešlo len o bádanie v oblasti formy, svedčí aj atmosféra sústredeného hľadania, či nejasný pocit blíženia sa k niečomu podstatnému, ktoré evokuje väčšina Michalových obrazov. Potvrdzujú to aj samotné názvy diel: Lapač svetla či Hlboko v tráve.
„Moje maľby sú tak trochu pohľadom do mojej hlavy. Postavy z fotografií, ktoré do obrazov vkladám, sú akoby prieskumníkmi v tomto svete, osídľujú ho a prebádavajú,“ približuje Michal.
Amnézia, Musí tam niečo byť
Na výstave si možno pozrieť dve série obrazov – Amnézia a Musí tam niečo byť - doplnené o kresby a autorské knihy. Zastúpené sú aj Michalove experimentálnejšie polohy - tvarované plátna či maľby na priehľadný šifón.
Amnézia je séria nefigurálnych obrazov, zachytávajúcich rozmerné krajiny. Cyklus Musí tam niečo byť, ktorý dal názov celej výstave, je obohatený aj o figuráciu. „Obe série vznikali improvizačnou technikou, úzko spojenou s kresbou,“ priblížil Michal.
O autorovi
Michal Czinege (1980) sa narodil v Bratislave, kde absolvoval štúdium na VŠVU, na Katedre maľby a iných médií v ateliéri prof. I. Csudaia, kde aktuálne dokončuje doktorandské štúdium.
V roku 2006 získal 1. miesto v rámci Ceny Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov. Okrem iného vystavoval aj v Česku, Maďarsku a Nemecku.