TRNAVA. Súťaž sa koná sa pri príležitosti trojstého výročia od zázračného slzenia obrazu Bohorodičky. Veriaci i laici budú môcť mailovou alebo i klasickou poštou posielať v dvojtýždňových intervaloch odpovede na vyhlásené otázky.
Všetky sa budú týkať histórie a súčasnosti úcty k Panne Márii Trnavskej, výhercovia budú známi v závere novembrovej Novény. Táto deväť dní trvajúca, každoročne sa opakujúca pobožnosť v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave je venovaná práve tejto svätici. Okrem hlavnej pripravil AÚ pre účastníkov aj knižné výhry.
Tradícia uctievania Panny Márie Trnavskej vznikla v polovici 18. storočia. Svedectvá Trnavčanov v historických dokumentoch dokazujú, že slziaci obraz v kostole zastavil v roku 1710 silnú epidémiu moru. Vtedy obyvatelia v zúfalstve obracali s prosbami o záchranu na Bohorodičku a v procesii niesli jej obraz mestom. Epidémia si od toho dňa už nevyžiadala ďalšie obete a tak sa Trnavčania rozhodli bez ohľadu na náboženskú príslušnosť 21. november svätiť.
Obraz Panny Márie dal namaľovať arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy, vtedy sídla Ostrihomskej arcidiecézy. Je kópiou ikony z kláštora sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista Lukáš. Počas roka je obraz umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke baziliky, iba v Novéne na hlavnom oltári. I
ba teraz, počas Roku Panny Márie Trnavskej v termíne od 21. novembra 2010 do 21. novembra 2011 je umiestnený nad oltárom v hlavnej lodi natrvalo. Obraz slzil aj niekoľkokrát pred rokom 1710, vždy ako predzvesť katastrof, ktoré Trnavu čakali. Krátko po schválení verejnej úcty bol obraz doplnený zlatou korunkou, ktorú v novembri 1988 doteraz neznámy páchateľ odcudzil. Šperk sa doteraz nenašiel.