Jánovi K. z Bučian, ktorý ešte predminulý štvrtok rozkopal sklenené dvere na administratívnej budove na Kollárovej, hrozí ročné väzenie. Pracovníci priestupkového oddelenia sú s agresívnymi klientmi konfrontovaní denne. Privítali by kamery.
TRNAVA. Škoda na sklenených dverách administratívnej budovy na Kollárovej, ktoré ešte predminulý štvrtok rozkopal agresívny klient, bola vyčíslená na 267 eur. „O jedno euro prekročila hranicu, po ktorú sa čin posudzuje ako priestupok,“ objasnil Jozef Klokner, prednosta Obvodného úradu Trnava.
Hoci prednosta vyjadril poľutovanie nad faktom, že pre pár eur sa čin klienta bude posudzovať podstatne prísnejšie, obvodný úrad už v tejto veci nemá možnosť rozhodovať. Prípad vyšetruje polícia. Krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová informovala, že odborné vyjadrenie k výške škody im zatiaľ nebolo zaslané. „Ak presiahne hranicu 266 eur, za skutok hrozí páchateľovi odňatie slobody na jeden rok.“
K skutku sa priznal, zaplatiť nechcel
Hoci pracovníci priestupkového oddelenia Odboru všeobecnej vnútornej správy (OVVS) prichádzajú denno-denne do styku s agresívnymi klientmi – k pravidelným stránkam patrí aj 34-ročný Ján K. z Bučian, jeho minulotýždňové správanie prekročilo mieru únosnosti.
„Klient mal zaplatiť 20 eur za priestupok v rámci občianskeho spolunažívania – susedský spor. Niekedy postupujeme aj bez ústneho pojednávania, pokiaľ je preukázané, že skutok naozaj spáchal obvinený. V tomto prípade sa k nemu aj priznal,“ vysvetlila Ivona Reinhardtová, vedúca OVVS.
Muž sankciu odmietol akceptovať, a tak bol poučený, že v takom prípade ho predvolajú na ústne pojednávanie. „Problém je v tom, že klient vtedy zaplatí aj za trovy konania vo výške 16 eur,“ objasnila Reinhardtová.
Krik po celej chodbe
Muža táto informácia natoľko rozhorčila, že začal kopať do dverí kancelárie pracovníka, ktorý mal jeho prípad na starosti, kričal na celú chodbu a následne sa prišiel vyhrážať do kancelárie vedúcej. „Vulgárne mi nadával a ohrozoval mi tvár, bolo to veľmi nepríjemné,“ spomína Ivona Reinhardtová. Kým stihol doraziť zamestnanec Súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) a pracovník z krízového riadenia, muž zišiel výťahom na prízemie za prednostom: napriek vysvetleniam, že ten momentálne nie je prítomný.
Pracovníkom sa podarilo muža odchytiť v kancelárii sekretárky prednostu, ktorú takisto vulgárne osočoval. „Po vyvedení z kancelárie sa im vytrhol, rozkopal sklené vchodové dvere a ušiel von.“ SBS-kár bežal za ním, pričom muža napokon dolapila policajná hliadka, ktorá náhodne išla okolo.
Agresii sú vystavení denne, privítali by kamery
„Prakticky každý deň počúvame od klientov invektívy,“ približuje Ivona Reinhardtová, vedúca Odboru všeobecnej vnútornej správy (OVVS) Obvodného úradu Trnava. „Klienti sa cítia ohrození a vy ste pre nich pôvodcom zla,“ vysvetľuje.
Hoci aj pracovníci OVVS sú verejní činitelia, klienti pred nimi nepociťujú rovnaký rešpekt ako pri polícii. Dôvodom je chýbajúca uniforma. Väčšinu zamestnancov trnavského pracoviska OVVS tvoria navyše ženy, muži sú len dvaja.
Etický kódex a psychologické školenia síce do veľkej miery pomáhajú pracovníkom zvládať ťažké prípady a predchádzať fyzickej agresii, vždy sa jej však vyhnúť nedá. „V tom prípade voláme Súkromnú bezpečnostnú službu a kontaktujeme políciu. Iné možnosti, ako sa brániť, nemáme.“
Stávajú sa aj prípady, ktoré na pracovníkoch zanechajú doživotné následky. „Nie každý dokáže spracovať, keď do neho stránka hodí kvetináč, alebo ho chytí pod krk,“ hovorí Reinhardtová.
Čo sa týka zvyšovania bezpečnosti, na Obvodnom úrade Banská Bystrica sa osvedčilo osadenie kamerového systému. „To je tiež zárukou bezpečnosti pri pojednávaniach – ochraňuje zamestnanca, ale aj klienta, zaručuje objektívne posúdenie priebehu pojednávania. Je v našom záujme, aby kamerový systém bol nainštalovaný aj na našom obvodnom úrade. Ideálne by bolo, ak by sa táto povinnosť premietla do novely zákona o priestupkoch – vybavenie pojednávacích miestností,“ hovorí prednosta obvodného úradu Jozef Klokner.
Zamestnanci OVVS majú ročne desiatky dôvodov na podanie trestného oznámenia na klientov. „Nemáme však na to čas, preto takto riešime len najzávažnejšie prípady.“
Za rok 2010 vybavili 2256 oznámení o priestupkoch, čo je o 144 viac ako predošlý rok. „Práce stále pribúda a zamestnancov ubúda. Správne právo je jedno z najťažších právnych odvetví, človek túto prácu nemôže vykonávať, pokiaľ ho nebaví,“ konštatuje Klokner.
(iba)