TRNAVA.S cieľom vymeniť svoje zväčša činžiakové bývanie za rodinný dom a ten postaviť za rozumnú cenu sa mnohí Trnavčania presťahovali do okolitých obcí. Obecné pozemky boli vždy lacnejšie ako mestské a výsledkom toho je úbytok obyvateľov krajského mesta. Od roku 2003 do roku 2010 zhruba o 2,5 tisíca. Teraz má Trnava 65 727 duší a ďalších 1 200 na prechodnom pobyte.
"Neteší nás to, ale vieme, že nie sme v tom sami," skonštatoval primátor Trnavy Vladimír Butko. Úbytkom obyvateľstva ako následku sťahovania ľudí na vidiek trpia všetky krajské sídla na Slovensku. "Je to prirodzené správanie tej vrstvy obyvateľov, ktorá chce bývať vo svojom. Západné krajiny majú túto etapu už za sebou a ľudia sa do miest vracajú," povedal pre TASR.
Mladé rodiny podľa neho po zvážení radšej volia vlastné bývanie, aj keď mimo centra za rovnaké peniaze, ktoré by dali za byt v Trnave. Starší sa zase vracajú z mesta na vidiek do opustených rodičovských domov. "Aj u nás bola početná skupina tých, ktorí sa do Trnavy nasťahovali v 60.-70. rokoch v rámci mohutnej bytovej výstavby a vysídľovania vidieka," dodal Butko.
Ešte pred 15 rokmi bolo podľa neho nepredstaviteľné, aby sa človek odsťahoval na dedinu a naďalej dochádzal do práce v meste. "Teraz je to samozrejmosť a norma. Svedčí to o vyššej životnej úrovni obyvateľstva," povedal. Sám však nevidí veľkú nádej na skorý obrat situácie.
Najbližšou, okolo päť kilometrov vzdialenou obcou, kam sa Trnavčania začali sťahovať, je Biely Kostol, donedávna miestna časť Trnavy. V ňom vyrástol Parnas - nová štvrť rodinných domov, ďalšie sa začali stavať na Podolkoch.
Z 1200 Bielokostolčanov je tak po nejakom čase 1400 a obec počíta, že sa počet môže ešte zvýšiť. Biely Kostol má vďaka tomu viac peňazí v obecnej kase, postavený nový supermarket, zaplnené triedy v materskej škole. Len základnú musel zrušiť, lebo všetci rodičia naďalej vozia deti do škôl v Trnave.
O ďalších päť kilometrov ďalej je Ružindol. Starosta Vladimír Púčik povedal, že za posledné roky im narástol počet obyvateľov o 300. "Je to všetko individuálna výstavba, iba rodinné domy, žiadne činžiaky," upozornil v rozhovore pre TASR. Podľa neho sa Ružindolu darí zachovať ráz dediny, čo nových obyvateľov oslovuje. "Postupne sa začleňujú do života obce, v tomto volebnom období sú traja poslanci zo štvrte novej výstavby," informoval.
V prvej vlne sťahovania Trnavčanov do obcí boli "zasiahnuté" ešte aj Brestovany i Suchá nad Parnou. V poslednom období sa okruh rozšíril na zhruba 15-kilometrovú vzdialenosť od Trnavy a ľudia sa začali sťahovať napríklad aj do Jaslovských Bohuníc, Dolnej Krupej či Dolných Orešian.