TRNAVA. Ani rok po medializácii problému so spodnou vodou v pivniciach sa pre majiteľov rodinných domov na Vodnej ulici v Modranke veľa nezmenilo.
Hladina pravidelne stúpa a klesá. Stále však nezmizla. Ľudia už nevedia, čo majú robiť. Prostredníctvom médií hľadajú pomoc, respektíve niekoho, kto má s podobným problémom skúsenosti.
Odčerpávanie im neodporúčajú
Spodnú vodu z pivníc najskôr odčerpávali. „Poradili nám však, že keď s tým budeme pokračovať, môže to narušiť podložie pod domom,“ hovorí Miroslav Jankovič z Vodnej ulice. V jeho pivnici sme namerali tridsať centimetrov. Plynový kotol musí mať na stene, suseda je na tom ešte horšie. „Tá má vyše pol metra vody a kotol sa jej nezmestil ani na stenu. Má ho v kuchyni,“ pokračuje.
Múry vlhnú, stojatá voda zapácha a pleseň sa pomaly rozširuje do obytných častí. „Hrozí nám, že budeme žiť v podmienkach ohrozujúcich zdravie,“ myslí si. Ľudia z ulice tvrdia, že hladina spodných vôd závisí od prietoku Trnávky. Snažili sa petíciou zatlačiť povodie Váhu, ktoré tok spravuje, aby koryto prehĺbilo. Minuloročné merania však dokázali, že prietok je v poriadku. Denne ho kontroluje aj Jankovič, na brehu má palicu a starostlivo si zapisuje, ako sa mení hladina a ako sa to odrazí v jeho pivnici. „Keď Trnávka stúpne, hladina spodnej vody v pivnici stúpne do dvanástich hodín. Keď na to následne zasa klesne, v pivnici sa stráca na štandardných tridsať centimetrov tri dni,“ tvrdí Jankovič.
Radnica nemôže finančne pomôcť
Mesto nemôže zhodnocovať súkromný majetok. „Nejde tu o prírodnú pohromu, preto peniaze z krízového fondu formou dotácie nemôžeme použiť,“ vysvetľuje Pavol Tomašovič, hovorca mesta. Ak by chceli pomôcť fyzickej osobe, vznikol by precedens. Tomašovič takú možnosť nepredpokladá. „Ak by sme im takouto formou pomohli, dalo by sa to ľahko zneužívať,“ vysvetľuje. Ak by napríklad mal niekto pocit, že mu doma prefukuje, žiadal by mesto o zateplenie.
Domy majú riadne skolaudované
Viacero diskutujúcich na našich webových stránkach z predchádzajúcich príspevkov o ľuďoch z Vodnej ulice to považuje za ich vlastnú chybu. Vyčíta im pivnice, ktoré tam nemajú čo robiť. Jankovič namieta, že v sedemdesiatych rokoch, keď dom stavali, takéto problémy neboli. „Mám riadne stavebné povolenie pre dom aj s pivnicou. Dokonca ju mám, okrem podlahy, aj zaizolovanú,“ poprel akékoľvek dohady o tom, že chceli ušetriť na lacnom projekte a podcenili geologický prieskum.
„Nečakáme, že to mesto zaplatí, my chceme nájsť riešenie, ktoré by nám konečne pomohlo,“ zdôrazňuje.
Tomašovič na záver dodal, že ľudia z Vodnej ulice sa môžu prísť poradiť na stavebný odbor mestského úradu v Trnave.