Spolu devätnásť skladovacích hál, administratívne budovy, studne i čističku odpadových vôd plánuje postaviť investor na pozemkoch neďaleko diaľnice D1 pri Zelenči.
ZELENEČ. Logistický areál na ploche takmer 227-tisíc metrov štvorcových plánuje v katastri obce Zeleneč postaviť bratislavská spoločnosť Codognotto Slovakia. Svoj zámer predstavila na enviroportáli koncom minulého roka, ministerstvo životného prostredia ho v januári odporučilo.
„Účelom navrhovanej činnosti je vybudovanie a prevádzkovanie Logistického areálu s vlastným zázemím na území obce Zeleneč. Hlavným prevádzkovým programom spoločnosti je skladovanie komodít od rôznych výrobcov, napríklad kancelárske a záhradkárske potreby, domáce spotrebiče, elektrospotrebiče, audio a video technika, počítače a ich komponenty, stavebný materiál, oceľový materiál, náhradné diely na automobily, keramika, sklo, textil, obuv a ďalšie,“ píše sa v zámere.
S výstavbou areálu v celkovej hodnote 30,1 milióna eur chcela spoločnosť začať už vlani, termín dokončenia bol naplánovaný na rok 2012.
„Pozemky návrhu sú voľné a nezastavané. Významnou je vhodná poloha vo vzťahu k nadradenej dopravnej infraštruktúre a k blízkym regionálnym a nadregionálnym sídelným centrám. Cieľom navrhovateľa je využiť tento funkčný potenciál územia,“ hovorí zámer.
Skladovacie haly a vlastné studne
Územie, vzdialené asi 250 metrov od mimoúrovňovej križovatky Hrnčiarovce nad Parnou – Voderady bude rozdelené na dva areály. V prvom je naplánovaných jedenásť skladovacích hál, administratívne budovy, čistička odpadových vôd či studňa. V druhej časti uvažuje investor s ôsmimi halami a ďalšou studňou.
„Návrh činnosti bol predložený vo dvojvariantnom návrhovom riešení. Rozdiel medzi variantmi je vo výmere plôch pre vegetačné úpravy a výmere spevnených plôch areálu,“ hovorí zámer.
Ministerstvo nakoniec odporučilo variant dva, v ktorom by mali byť zelené plochy na viac ako 57-tisíc metroch štvorcových. Investor však bude musieť urobiť aj ďalšie opatrenia, pretože areál zasahuje do chráneného vtáčieho územia Úľanská mokraď.
Vtáčie búdky pre sokoly
Hoci ministerstvo vydalo nakoniec so zámerom súhlasné stanovisko, v procese posudzovania ho neodporučil Obvodný úrad životného prostredia v Trnave.
„Projekt bude mať v spojení s ďalšími investičnými akciami významnejší vplyv na zábery pôdy, fragmentáciu územia a zníženie plochy hniezdnych a potravných biotopov druhov ako predmetu ochrany,“ konštatoval úrad vo svojom stanovisku.
Podľa neho sa výstavbou prekročí miera zastavanosti, ktorú je schopné chránené územie zniesť pri zachovaní priaznivého stavu biotopov.
Spracovateľ odborného posudku však navrhol niekoľko riešení, ktorými by sa dal tento nepriaznivý dopad minimalizovať. Medzi nimi aj vykúpenie pozemkov o minimálnej rozlohe 25 hektárov, ktoré by boli na vonkajšom obvode hranice chráneného územia.
„Došlo by tak k vytvoreniu nových potravných biotopov a odpočinkových stanovíšť ako náhrady za zastavaný priestor objektmi logistického areálu,“ píše sa v záverečnom stanovisku.
Ak na tejto ploche nebude vegetácia, investor by mal na vlastné náklady zabezpečiť jej zatrávnenie. Pozemky musia byť vzdialené minimálne tristo metrov od najbližšej zástavby a spoločnosť by ich mala dať do správy mimovládnej organizácie, ktorá sa zmluvne zaviaže, že „bude dlhodobo zabezpečovať manažment v súlade s podmienkami dosiahnutia priaznivého stavu biotopov.“
Okrem toho bude musieť investor zabezpečiť aj inštaláciu vtáčích búdok pre sokolovité vtáky na vhodných miestach.