Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

V Trnave letí goji a zelený jačmeň, biomäso nezoženiete

Zisťovali sme, akú filozofiu razia trnavskí majitelia obchodov so zdravou výživou a čo u nich zákazníci najčastejšie hľadajú.

Trnavčania si medzi predajňami so zdravou stravou môžu vyberať.Trnavčania si medzi predajňami so zdravou stravou môžu vyberať. (Zdroj: (iba))

Jeden má najdlhšiu tradíciu, druhý najväčšiu rozlohu, v treťom predáva žena, ktorá v celoslovenskom mesačníku „súťaží“ v oblasti receptov so špičkovým „foodstylistom“, štvrtý ponúka tovar aj cez internet. A ten piaty otvorili len pred dvoma týždňami. Akú filozofiu razia trnavskí majitelia obchodov so zdravou výživou a čo u nich zákazníci hľadajú najčastejšie?

TRNAVA. Typickým zákazníkom trnavských obchodov so zdravou výživou je podľa skúseností majiteľov žena v strednom veku, ktorú sem privedú zhoršené lekárske výsledky, či túžba schudnúť.

„Mnohí prídu s tým, že sa „musia“ začať stravovať zdravšie. V tom prípade im hovorím: Pokiaľ to vnímate ako povinnosť, tak to nerobte. Nútiť sa do niečoho nie vždy prinesie želaný efekt,“ radí Ľubica Balážová, majiteľka Potravín Ľubka na Šrobárovej ulici. Sama má a to opačný recept: Nič si netreba zakazovať, len postupne meniť menej zdravé potraviny za zdravšie. Rozumej: čerstvé, menej upravované a bez chemických prísad. „Telu sa to väčšinou začne páčiť a bude ich vyžadovať.“

Chutné, lacné, rýchle

Martina Valovičová, majiteľka obchodu Bioštýl na Štefánikovej ulici, tvrdí, že ešte stále sa nájde dosť ľudí, ktorí sú presvedčení, že zdravá strava nemôže byť chutná. Ich hlavným marketingovým ťahom sú preto ochutnávky, po ktorých menia postoj aj skeptici, ktorí sa inak nad držkovou polievkou zo seitanu len sarkasticky uškŕňajú.

bios.jpg

V Bioštýle pre zákazníka produkt aj špeciálne objednajú.

Pani Ľubica dopĺňa, že zdravé jedlo môže byť navyše i lacné a rýchle. Dokazuje to na svojich prednáškach s ochutnávkami, ktoré vo svojom obchodíku sporadicky organizuje. „Netreba si nechať vnucovať len posledné hity z internetu, tie bývajú naozaj predražené. Fazuľa s ovsom či jačmeňom a sezónnou zeleninou vyjde lacnejšie ako čokoľvek iné.“

Muži sú dôslednejší

Skladba zákazníkov v jednotlivých predajniach je však navzdory predošlému tvrdeniu čoraz pestrejšia. V Bioštýle evidujú stále viac starších ľudí, v priekopníckom Irise, ktorý funguje už jedenásť rokov, naopak mladých.

A v Potravinách Ľubka je každý tretí návštevník mužského pohlavia. „Keď sa raz dá na zdravú stravu muž, je v tom oveľa dôslednejší ako žena. A nerobí to s pocitom utrpenia a obety, ktorý je nám ženám taký blízky,“ referuje majiteľka s úsmevom.

Slovné spojenie „zdravá výživa“ však v skutočnosti Ľubici Balážovej nie je príliš „pochuti“. „Hoci existujú určité všeobecné zásady, pre každého sú vhodné iné potraviny a iné kombinácie. Čo dvadsiatim pomôže, dvadsiatemu prvému môže uškodiť. Skôr mi je blízke hovoriť o prirodzenej strave,“ vysvetľuje. Z tohto dôvodu najradšej ľuďom poskytuje práve individuálne poradenstvo, ktoré zohľadňuje ich telesnú konštitúciu, stravovacie návyky i zdravotné problémy.

lubka.jpg

Potraviny Ľubka vlastní odborníčka na zdravú výživu, ktorá pre celoslovenský magazín každý mesiac odporúča netradičné vegánske špeciality. Na fotenie sme ju však neprehovorili.

Špecialita? My dve

Poradenstvo je samozrejmosťou aj v obchodíku Iris na Zámočníckej ulici. Dve sympatické Jarmily nám na našu otázku, čo by v rámci svojej ponuky vyzdvihli ako najväčšiu špecialitu, položartom odpovedajú, že tou sú predsa oni dve.

„Predávať v obchode so zdravou výživou nie je ako ponúkať rožky. Takmer každého zákazníka čosi trápi a príde si k nám po radu. Musíme mať prehľad, skúsenosti a pozorne ho počúvať, aby sme mu mohli poradiť správny čaj, správny vitamín, či biokozmetiku. Inak sa nám už nevráti,“ konštatuje Jarmila Hagarová, ktorá sa pred rokmi sama vyliečila pomocou čajov a správnej skladby potravín.

iris.jpg

Jarmila Hagarová a Jarmila Slivoňová sú priekopníčky v rámci trnavských predajní so zdravou výživou.

Biomäso nezoženiete

A v čom sa majitelia predajní so zdravou výživou snažia odlíšiť od ostatných?

V Bioštýle, ktorý funguje už piaty rok, stavili na široký výber, bezkonkurenční sú vraj v predaji čerstvých potravín. „U nás si vyberú vegáni, makrobiotici, celiatici, ale aj zvedaví mäsožrúti. A samozrejme, zástancovia biopotravín.“ Tie podľa nich zároveň ponúkajú aj benefit v podobe šetrného prístupu k prírode a podporu drobných farmárov.

„Na druhej strane, biopotraviny nemusia byť totožné s klasickou racionálnou stravou – príkladom je Česko, kde sa biopotravinou roka stal bioúherák,“ referuje Martina Valovičová. Hoci bio mliečne výrobky v Bioštýle zoženiete, biomäso nie. „Je veľmi drahé a nie je oň dostatočný záujem,“ vysvetľuje.

Hitom je goji a chlorella

Snahou predajne je tiež podpora slovenských výrobcov a farmárov, čo vraj býva problém. „Pri Senci sa pestuje špaldová pšenica, pri Nitre biojablká, o ktoré by sme mali záujem. Nemáme však šancu konkurovať zahraničným záujemcom, ktorí to odkupujú za omnoho vyššie sumy.“ Na „zaujímavé kúsky“ zo slovenskej produkcie tu však určite natrafíte. Novinkou, ktorú vraj inde v Trnave nedostať, je mrazená „náhrada mäsa“, vyrobená zo pšeničnej bielkoviny a sóje a ochutená spôsobom, ktorému neodolajú ani „mäsožrúti.“ Na pultoch sa snažia mať tiež regionálne špeciality – napríklad včelovinu zo Smoleníc.

V Bioštýle nájdete i novinku v biokvalite: čaje, koreniny, ale i sladkosti od svetoznámej firmy, ktorá podporuje drobných farmárov. „Sami si nás vybrali ako prvý obchod na Slovensku,“ prezrádza pani Martina. Sortiment Bioštýlu dopĺňa prírodná lekáreň s čajmi a doplnkami stravy, ale aj biokozmetika a pomôcky do kuchyne.

A čo im ide na odbyt najlepšie? „Na zákazníkov silno vplývajú módne vlny. Momentálne sa dobre predávajú sušené plody, najmä exotické. Hitom je napríklad goji s unikátnym zložením, podporujúcim dlhovekosť, či chlorella, javorový sirup alebo zelený jačmeň na očistu organizmu.“

Riasy sú dôležité

Pre Potraviny Ľubka - ktoré fungujú len deviaty mesiac a zvesť o nich sa šíri najmä ústnym podaním - je typické, že tunajší tovar neobsahuje žiadne živočíšne produkty. Jedinou výnimkou je biokrém s oslím mliekom. Na pulty sa nedostanú ani výrobky s farbivami, či chemickými dochucovadlami.

Pani Ľubica je opatrná dokonca aj pri bio či bezlepkových potravinách. „Pokiaľ obsahujú látky, ktoré nepovažujem za zdravé, nesiahnem po nich. Rovnako sa vyhýbam výrobkom, kde je pomiešaných príliš veľa zložiek. Sama som príkladom, ako sa dá priotráviť aj „superzdravou“ stravou, pokiaľ ju nevhodne miešate,“ konštatuje.

Medzi jej zákazníkmi pribúdajú ľudia s potravinovou neznášanlivosťou – najmä na lepok a laktózu, no čoraz viac z nich trpí aj kombinovanými alergiami. Aj z toho dôvodu u nej idú na odbyt najmä „mlieka“ a „jogurty" na rastlinnom základe. Dobre sa darí aj predaju olejov lisovaných za studena, z ktorých má takisto slušný výber. Mnoho zákazníkov v jej obchode hľadá pomoc proti kandiom, zaplesneniam a rozličným mykózam. A hoci prakticky každému dokáže poradiť účinný recept, upozorňuje, že si to žiada zmeny vo viacerých oblastiach.

Hoci pani Ľubica zastáva teórie, že najlepšie je prijímať stravu, ktorá pochádza z rovnakého klimatického pásma ako jej konzument, výnimkou môžu byť niektoré sušené potraviny - ovocie alebo riasy. Riasy zabraňujú prekysľovaniu organizmu, lebo počas varenia vytvárajú zásadité prostredie, čo je pri dnešnom životnom štýle veľmi dôležité. Podobný efekt môžeme dosiahnuť aj z našich surovín, ak riasy nahradíme niektorými opraženými semiačkami.“ Zo svojej ponuky vyzdvihla napríklad potraviny od českej firmy, ktorá ich suší výlučne na slnku do 42 stupňov Celzia. Ponúka tiež široký výber „káv“ bez kávy, rôznych pást a dochucovadiel bez chémie, čaje, bylinky, biokozmetiku.

Vďaka od zákazníkov

V Iris obchodíku nás ohúria zariadením, ktoré otestuje alergiu človeka na 54 potravín. Zákazník si ho môže objednať za 75 eur. Tovar tu celkovo objednávajú len na základe referencií zákazníkov a vlastných skúseností. „Neskočíme na každú novinku, ktorá obletí médiá. Zaujímajú nás osvedčené veci,“ hovorí Jarmila Slivoňová.

Hoci práve Iris obchodík je zo všetkých najmenší, o jeho kvalite svedčí fakt, že napriek postupnému pribúdaniu konkurencie zákazníkov nestrácajú, skôr naopak. O biznise to však nie je. „Na druhej strane je to práca, do ktorej sa každé ráno tešíme. A nič sa nevyrovná pocitu, keď vám príde zákazník poďakovať za to, že sa mu po vašich radách uľavilo.“

norbi.jpg

Norbi Update je medzi "racio" obchodíkmi novinkou.
NORBI UPDATE

Úplne novú predajňu so zdravou výživou Norbi Update môžete už tretí týždeň navštíviť na Hviezdoslavovej ulici. Jej špecifikom je, že sa orientuje na potraviny bez pridaného cukru, so zníženými uhľohydrátmi a nízkym glykemickým indexom. Ide o najnovšiu pobočku v rámci siete predajní maďarskej značky. Majiteľka Andrea Múčková vyzdvihuje najmä špeciálnu múku, zníženú o uhľohydráty. Slané i sladké pečivo na tejto báze si možno zakúpiť aj priamo v predajni. Hoci ponuka potravín vychádza v ústrety najmä diabetikom a zákazníkom, ktorí majú problémy s hmotnosťou, podľa Andrei Múčkovej spadá do cieľovej skupiny každý záujemca o zdravšie stravovanie, „ktorý sa chce vyhnúť lenivým črevám a konzumovaniu potravín so syntetickými farbivami, "éčkami", alebo mäsu s dusitanom sodným.“

CELISHOP

Ako napovedá samotný názov, cieľovou skupinou predajne CeliShop, ktorá sídli na Starohájskej ulici, sú zákazníci trpiaci celiakiou. Keďže, ako sa uvádza na webovej stránke obchodu, s touto diagnózou majú skúsenosti aj samotní majitelia, popri tom, že ponúkajú široký sortiment bezlepkových a nízkobielkovinových výrobkov pod jednou strechou, pomôcť dokážu aj cennými radami. Ďalšou výhodou obchodu je, že tovar si tu možno objednať aj cez webovú stránku. Ich ponukou sa určite inšpirujú aj „neceliatici.“

Tesne pred uzávierkou sme sa dozvedeli ešte o obchode Bionatur, ktorý sa nachádza v Obchodnom centre Arkadia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 811
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 861
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 923
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 483
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 684
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 104
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 583
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 491
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 339
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Útočníkov, ktorí chceli pomáhať, zadržali v Hlohovci

Najskôr sa zahnal na muža mačetou, potom mu dal s ďalšími poriadu. "nakladačku". Všetkých útočníkov už zadržala polícia.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Ilustračné foto

Antigénové testy sú už na Slovensku

Zásielka dorazila v poriadku, lietadlo z kórejského Soulu pristálo na bratislavskom letisku v noci.

Testovanie na nový koronavirus.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Už ste čítali?