Krátko predtým som si od nej odmietla pouličný časopis kúpiť práve z dôvodu, že jej chýba potrebný preukaz. Chcela mi dokázať, že oň má naozaj záujem.
Zlosť ženy ešte stúpne, keď v priestoroch TACH stretneme sociálnu pracovníčku Máriu Prekopovú. Tá sa však nedá vyviesť z rovnováhy. „Už som vám minule vysvetlila, že na evidenciu musíte nejakú dobu počkať. Zatiaľ môže predávať váš manžel, ten preukaz má,“ objasňuje Prekopová. Mladá žena odchádza s pokrikom, že v takom prípade bude naďalej predávať načierno.
Preplnené mesto
Kým začiatkom novembra evidovala charita 70 predajcov, aktuálne sa ich počet vyšplhal nad stovku. To je podľa názoru Prekopovej i viacerých opýtaných Trnavčanov privysoké číslo, hoci ani polovica predajcov nemusí byť aktívna.
Vo februári plánuje TACH rokovať s vedením mesta o rozšírení predajných priestorov, prideľovanie preukazov novým záujemcom však dostalo stop aj z iných dôvodov.
Neserióznych chcú vylúčiť
Na viacerých z nich evidujú udania, týkajúce sa porušovania pravidiel predaja, dostali sa k nim aj informácie o rôznych podvodoch. „Akonáhle získame dôkazy, odoberáme predajcovi preukaz.“ Prekopová nechcela konkretizovať, o akých podvodoch počuli. „Možné je všetko, v tomto smere sú ľudia veľmi vynachádzaví.“ Isté je, že okrem predaja načierno – bez preukazu – viacerí predajcovia porušujú pravidlá tým, že časopis ponúkajú mimo vyhradeného miesta, či v prítomnosti malého dieťaťa.
Konkrétne prípady budú v teréne riešiť streetworkeri - terénni sociálni pracovníci, ktorí by mali v trnavských uliciach pôsobiť od februára.
Okrem kontroly predajcov Nota Bene bude ich hlavnou úlohou vyhľadávať bezdomovcov, ktorí prespávajú priamo na ulici a odmietajú inštitucionálnu pomoc.
Terénni sociálni pracovníci – streetworkeri – budú na pôde Trnavskej arcidiecezéznej charity (TACH) pôsobiť na dobrovoľníckej báze, na tento účel ich plánujú špeciálne vyškoliť. „Záujemcov sa snažíme osloviť najmä z radov trnavských vysokoškolákov," informuje sociálna pracovníčka Mária Prekopová.
Inzerát o tom, že TACH hľadá streetworkerov nájdete aj na ich webovej stránke www.charitatt.sk. Zatiaľ sa prihlásilo päť záujemcov. TACH počíta s rozbehnutím terénnej starostlivosti už vo februári. Prekopová verí, že sa im dovtedy podarí zorganizovať aspoň päťčlennú terénnu skupinu, hoci ideálna by vraj bola aj dva razy väčšia. „Momentálne je hluché obdobie, keďže sa študenti učia na skúšky," komentuje aktuálnu situáciu.
Financovanie projektu bude TACH zo začiatku hradiť z vlastných zdrojov, v prípade vhodnej výzvy sa pokúsi aj o získanie dotácií. Finančné zdroje potrebuje najmä na technické zabezpečenie projektu. Jednou z priorít je zakúpenie auta. „Streetworkeri budú najmä v zimných mesiacoch okrem iného tiež zásobovať ľudí na ulici teplým čajom či šatstvom. Je potrebné zabezpečiť pre streetwork aj technickú pomoc a vybavenie," objasnila Prekopová. (iba)
Trnavská arcidiecézna charita od 31. januára oficiálne otvára Centrum pomoci človeku. Ide o projekt, ktorý nadväzuje na Sociálno-charitatívne centrum, no svoje aktivity plánuje stavať na nových princípoch, ako je transparentnosť, rozširovanie siete odborných pracovníkov, precízna organizácia práce a partnerstvo s viacerými subjektmi.
Medzi ich prioritné ciele patrí popri streetworku tiež vytvorenie denného centra a v budúcnosti aj nízkoprahovej nocľahárne. „Tieto aktivity však nie sme schopní rozbehnúť sami – najmä z finančného hľadiska – a preto sa usilujeme nadväzovať spoluprácu so sociálne zameranými organizáciami, ale aj mestskou a krajskou samosprávou,“ vysvetľuje sociálna pracovníčka Mária Prekopová.
„Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí sa rozhodli podporovať či už finančnými alebo vecnými darmi našu činnosť a zároveň chceme pozvať nových dobrovoľníkov a donorov k zapojeniu sa do práce v našom centre,“ doplnila.