V čase jeho detstva boli videokazety fascinujúcou technologickou novinkou, blížiacou sa k sci-fi. V dospelosti ich urobil predmetom svojho umeleckého výskumu. Výtvarník Ivan Dudáš tvrdí, že si to zaslúžia.
TRNAVA. „Rád by som v ľuďoch vyvolal spomienky. VHS kazety ako fenomén už možno zanikli, ale zážitky, ktoré si ľudia prostredníctvom nich chceli uchovať, zostávajú," približuje trnavský výtvarník Ivan Dudáš (1980) jedno z posolstiev svojej aktuálnej výstavy s názvom Spomienky na budúcnosť. „Tak ako človek, aj páska samotná vo svojom vnútri skrýva spomienky a obrazy. A práve moment tejto podobnosti je podľa mňa veľmi silný," priznáva.
Mediálna archeológia
Dudáš pri svojej výtvarnej tvorbe využíva, ako konštatuje kurátor výstavy Miroslav Zajac, proces mediálnej archeológie. „Bolo pre mňa veľkým dobrodružstvom urobiť si z VHS-ky, ktorá je už za zenitom, tému výskumu, pozrieť sa na ňu takpovediac z iného uhla: Vytiahnuť pásku z kazety a využiť ju na tvorbu obrazov. Vďaka tomu akoby znovu ožila," hovorí výtvarník. Zajac konštatuje, že týmto aktom zároveň dochádza k premene nosiča obrazu na obraz sám. Minimalistické obrazy, vytvorené náhodným namotávaním pásky z lesklej či matnej strany, ponúkajú divákovi podľa Dudášovych slov slobodné interpretačné pole.
Skaza myšlienok, poškodenie pásky
Trnavská výstava však predstavuje tematiku VHS pások aj v inej rovine - deštrukcie spomienky na udalosti, ktoré sa na páske zaznamenali ako budúce deje. „Tie sa dovtedy dejú v mysli tvorcu ako budúce myšlienky, vytvárajú filmovú koláž prepletenú deštruktívnymi zásahmi autora. V istom momente zabúdania na myšlienku dochádza skaza, tak ako na pásku poškodenie. Tieto postupy sa objavujú v aktuálnej videoprojekcii, ktorej vizuál je podmienený líniou VHS pásky a zaznamenávaním stále nových spomienok," objasňuje kurátor.
Výstavu si možno do 4. februára pozrieť v klUbe 3 Galérie Jána Koniarka v Trnave.
O autorovi
Ivan Dudáš sa profiluje v oblasti nových médií a videa. Absolvoval VŠVU Bratislava, študoval tiež na The Nottingam Trent University vo Veľkej Británii. Spolu so svojím bratom Jurajom vystavoval okrem iného v New Yorku, v rámci skupinových výstav sa jeho diela prezentovali aj v Prahe, Budapešti či Veľkej Británii.
(r)