TRNAVA. Všeobecné nariadenie mesta hovorí o podmienkach a povinnosti vlastniť smetné nádoby. „Počet zberných nádob na zmesový komunálny odpad je priamo závislý od počtu osôb, ktorým daná nádoba slúži na ukladanie odpadu, vysvetľuje Peter Novák z Mestského úradu v Trnave.
Pre majiteľov rodinných domov platia tie isté podmienky ako pre vlastníkov bytov. „Frekvencia vývozu zmesového komunálneho odpadu z rodinných domov v meste je raz do týždňa," dodáva Novák. Odpadu navyše sa preto často zbavujú tak, že ho hádžu do smetných nádob na sídliskách.
Hlavne nenápadne
Ľudia z rodinných domov hádžu svoj odpad do smetných nádob na sídliskách najčastejšie skoro ráno alebo večer. Peši alebo vozidlom. „Zastaví auto, vodič vystúpi a z auta vytiahne igelitové vrecia, ktoré hodí do našich kontajnerov," opisuje problematiku pani Mária z Linčianskej.
Už viackrát si všimla, že vlastný komunálny odpad obyvatelia blízkych rodinných domov hádžu do ich smetiakov. „Raz som istého pána prichytila priamo pri čine. Spýtala som sa ho, či tu niekde býva. Bez slova odišiel," uzatvára Mária.
Nie je to priestupok
Všeobecné záväzné nariadenie mesta Trnava túto problematiku nijako neupravuje, z čoho vyplýva, že nie je definovaná ako priestupok. „Stanovuje sa len povinnosť vlastniť smetné nádoby a vymedzujú sa podmienky porušenia pri zakladaní skládok odpadu, respektíve vývoz na iné miesta, ako na to určené," vysvetľuje Igor Keleši, náčelník Mestskej polície v Trnave.
Právnik hovorí...
Vynášanie odpadkov do cudzej smetnej nádoby, napríklad na sídlisku, nie je samo o sebe právne postihnuteľné. Otázkou je, či takáto osoba má vlastnú smetnú nádobu, respektíve či platí poplatok za odvoz komunálneho odpadu. Takéto konanie je v rozpore so slušnosťou a pravidlami správania sa, nakoľko obyvatelia bytového domu si za odvoz smetia riadne platia a takto platia aj za odvoz komunálneho odpadu tretích osôb, ktorý nevyprodukujú.