DUNAJSKÁ STREDA. Sviatkom Troch kráľov sa končí vianočné obdobie, čo prináša so sobou mnoho zvykov, povier a úkonov, ktoré by mali chrániť dom, jeho obyvateľov a zvieratá od zlých duchov. Známe sú aj veľmi obľúbené koledy, vinše, chodenie s hviezdou Troch kráľov a svätenie vody a kriedy v kostoloch, uviedla pre TASR etnografka, spolupracovníčka Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Margita Méryová.
Odpadky vynášali až na Troch kráľov
"Zo zvykov treba spomenúť rozoberanie vianočného stola. Na ňom sa muselo všetko ponechať až do Troch kráľov. Zbierali sa aj omrvinky, ktoré potom použili počas roka na liečenie chorých osôb a zvierat," priblížila Méryová s tým, že na Troch kráľov ľudia vyniesli obilie, ktoré bolo od Štedrého večera pod stolom, a ním 6. januára nakŕmili dobytok. "Až na Troch kráľov sa mohlo vyniesť počas sviatkov pozbierané smeti. Najvýznamnejšou úlohou tohto dňa bolo pred svätou omšou svätenie vody a kriedy v kostoloch. Z tej vody si mohol každý veriaci zobrať domov a vysvätiť ňou celý dom, ale hlavne chorých. Zvyšok odložili na liečenie chorôb počas roka," povedala etnografka.
Vysviacali domy
Na Troch kráľov chodil farár vysvätiť domy v dedine a so svätenou kriedou napísal na dvere domu rok a začiatočné písmená troch kráľov: 20+G+M+B+11 (Gašpar, Melichar, Baltazár). Rodina pohostila farára, ktorý chvíľu posedel v každom dome. "Viazali sa k tomu rôzne povery. Farár si musel sadnúť preto, aby počas roka sliepky dobre sedeli na vajíčkach. Gazdiná farára odprevadila nielen po bránu, ale sprevádzala ho aj po ulici. Čím ďalej išla s farárom, tým vyššie narástlo jej konope," ozrejmila.
Povery a zvyky sa zachovali
Známe boli aj predpovede počasia. "Keď na Troch kráľov bolo slnko alebo voda, predpovedala sa dlhá zima. Pozoruhodné sú aj koledy viažuce sa k tomuto dňu. Hlavnými postavami sú Traja králi, anjeli, ale niekedy aj pastieri. Chodili z domu do domu, spievali koledy. Máme zápisy aj zo 17. storočia. Hlavne na severnom Slovensku ešte aj dnes žijú. V niektorých domoch dávali vodu do troch pohárov, aby sa Traja králi, keď prídu v noci, mohli osviežiť. Na južnom Slovensku sa tieto povery a zvyky zachovávajú až do dnes, hlavne rozobratie vianočného stola, odloženie omrviniek, svätená voda a krieda musia byť v každom dome. Menej je v súčasnosti zvykom chodenie Troch kráľov. Na juhu sú rozšírené viac betlehemské hry, kde sa tiež objavujú Traja králi.