PIEŠŤANY. Balneologické múzeum zaradilo na tohtoročné vianočné sviatky do programu prezentácií výstavu Betlehemy sveta zo zbierky Viery a Jozefa Gruskovcov.
Vyše sto z nich je inštalovaných až do polovice februára budúceho roka v troch výstavných priestoroch múzea, okrem hlavnej budovy v mestskom parku aj vo Vile Dr. Lisku a lekárni pod kolonádou. Sú tam betlehemy z rôznych krajín Európy, Ameriky, Afriky, vyrobené zo všakovakých materiálov.
"Sú tradičné, drevené, ale tiež zo šúpolia, keramiky, kovové, papierové, z paličkovanej čipky či vizovického pečiva," povedal pre TASR riaditeľ múzea Vladimír Krupa. Podľa jeho slov si z vystavovanej kolekcie zberateľ Jozef Gruska najviac cení práve tento, upečený na Morave.
Návštevníci múzea sa môžu pokochať pohľadom na betlehemy z Kanady, kde je Ježiško i ostatné postavičky oblečený do odevov Inuitov, z USA, Mexika, Kostariky, Hondurasu, Čile, Japonska, Tibetu, Nepálu, Indie, Fínska, Talianska, Španielska, Veľkej Británie i z krajín susediacich so Slovenskom. Krupa dodal, že tvorcovia betlehemov často obliekajú postavy do národných krojov, japonské sú v kimone, indiánske v typickom odeve, v Peru sa rodina plaví na trstinovom člne.
"Najväčší - papierový pochádza z Čiech od Jiřího Knapovského a je asi dva metre dlhý," povedal Krupa. Zaujímavé sú aj miniatúry, napríklad betlehem v kokosovom orechu, kamennom vajíčku, tekvičke, banícky betlehem či slovenský v husacích vajciach.