Pri príležitosti nedožitých 85. narodenín keramikára Miloša Balgavého pripravili v štyroch galériách výstavu jeho diel. V Galérii Jána Koniarka v Trnave, v meste, kde umelec prežil podstatnú časť života a je i pochovaný, je prezentácia zameraná najmä na tvorbu z 80. rokov.
TRNAVA. Voľná tvorba, úžitková i dekoratívna keramika malých i veľkých rozmerov, desiatky prototypov pre výrobu sériových diel: Záber Miloša Balgavého, rodáka z Malých Levárov, ktorý od roku 1965 žil a tvoril v dome na Ovocnej ulici v Trnave, bol podľa slov kurátorky Dany Janáčkovej žánrovo, no i názorovo široký.
Mal čas a kopu nápadov„Na trnavskej výstave možno vidieť asi tak desatinu z jeho tvorby," komentuje jeho mladší syn Miloš, ktorý sa venuje umeleckému sklárstvu. Dodáva, že kto si prejde aj ostatné galérie, kde bude postupne inštalovaná jeho tvorba, získa komplexnejší obraz. „Pre mnohé z jeho exteriérových diel je však galéria maličká," dodáva s úsmevom.
FOTO: ARCHÍV GJKNa otázku, či keramikárovi s takým širokým záberom bola predsa len špeciálne blízka konkrétna téma či žáner, odpovedá starší syn Igor, ktorý sa vydal v otcových šľapajach a často s ním v rámci tvorby spolupracoval, zväčša sediac za hrnčiarskym kruhom: „Pre neho bola najdôležitejšia sloboda - možnosť robiť to, čo ho baví a hľadať nové prístupy. Z môjho pohľadu mu bolo vždy najbližšie dielo, ktorému sa práve venoval. Čo si pamätám, vždy rozvíjal niekoľko tém naraz. Popri práci na väčších exteriérových dielach si stíhal skicovať i drobnejšie veci."
Hoci Igor hovorí, že nie vždy mal príležitosť svoje rozrobené námety úplne dotiahnuť, Miloš zdôrazňuje, že ako umelec, ktorý prežil väčšinu svojho tvorivého života za minulej éry, mal omnoho viac času ako súčasní tvorcovia.
„Nemusel byť komerčný a prispôsobovať sa trhu. Svojím tvaroslovím dokázal tak zaujať, že sa bez problémov predávala aj jeho voľná tvorba. Do roku 1995 získaval aj mnoho zákaziek v rámci architektonickej tvorby."
Pripomína, že umenie vtedy bolo „povinnou" súčasťou každej architektúry.
Čisté línie, precízna farebnosťKurátorka Dana Janáčková konštatuje, že jeho rozmanité diela Miloša Balgavého neustále „pripomínajú jeho bytostne sochársky modelovaný prístup - premyslený, doložený eleganciou plynulých čistých línií, správne volenou povrchovou úpravou a precíznou farebnosťou."
Kurátorka Dana Janáčková a manželia Beáta a Miloš Balgaví. FOTO: ZUZANA DOHNALOVÁNapriek jeho úspešnosti mal za svojho života samostatné výstavy len v rámci západného Slovenska. Aktuálne sú jeho diela zastúpené v súkromných zbierkach ôsmich krajín, vrátane Kanady či Holandska a tiež zbierkach viacerých slovenských galérií, vrátane Slovenskej národnej galérie. V nej má byť podľa slov syna Miloša inštalovaná retrospektívna výstava na jar budúceho roku.
Začiatkom nového roka má vyjsť tiež monografia o Milošovi Balgavom s názvom Voľná tvorba a dizajn.
Výstava v Galérii Jána Koniarka potrvá do 30. januára.
Zber úrody - dielo zo zbierky Galérie Jána Koniarka. FOTO: ARCHÍV GJK
Návštevníci vernisáže si mohli vypočuť bluesová a džezové piesne v podaní speváčky Jany Ružičkovej. Za klávesami sedel Marián Tinák, na perkusie hral Marek Selnekovič. FOTO: ZUZANA DOHNALOVÁ