TRNAVA. Betlehemy papierové, plastové, drevené či sadrové vystavoval Spolok svätého Vojtecha vo svojom sídle v Trnave do piatkového večera. Betlehemy v cenách od pár centov až po 1 700 eur si návštevníci mohli aj kúpiť. Spolok na jednom mieste sústredil desiatky betlehemov od slovenských aj zahraničných výrobcov. Boli medzi nimi len niekoľkocentimetrové miniatúry, ale aj obrovské betlehemy s takmer metrovými postavami.
Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa. Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola.
Na území dnešného Slovenska sa jasličky začali stavať od 13. storočia. Neskôr ich vystriedali gotické krídlové oltáre. Známe sú drevené reliéfy narodenia Krista z okruhu Majstra Pavla v kostole svätého Jakuba v Levoči, z Hlohovca alebo z kostola svätého Egídia v Bardejove, ktoré pochádzajú z prelomu 15. a 16. storočia.
Na Slovensku prevládali drevené vyrezávané betlehemy. K najkrajším patria stredoslovenské, pretože rezbárski majstri bývali najmä v okolí banských miest. Vyznačovali sa veľkým množstvom vyrezávaných maľovaných postáv a bohatými dekoráciami.