Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Desať odpovedí, ktoré dala jeseň

Jesenná futbalová porcia fanúšikov Spartaka nesklamala. Letná prestavba kádra a príchod nového trénera mali pozitívny dopad na hru tímu i počet nazbieraných bodov.

Jeseň Spartaka bola pestrá. Napokon zimuje na štvrtom mieste, vo vrecku má zároveň postup do semifinále Slovenského pohára.Jeseň Spartaka bola pestrá. Napokon zimuje na štvrtom mieste, vo vrecku má zároveň postup do semifinále Slovenského pohára. (Zdroj: Peter Kollár)

TRNAVA. Trnavčania zimujú na štvrtom mieste, s osembodovou stratou na vedúcu Žilinu. Pred prvým kolom novej sezóny nebola atmosféra medzi fanúšikmi ideálna. Vynáralo sa množstvo otáznikov, na ktoré dala reálne odpovede až jesenná časť futbalovej Corgoň ligy.

1. Ako sa prejaví totálna prestavba tímu, z ktorého odišlo 20 hráčov a prišlo 14?

Pozitívne. Hoci tím opustili aj členovia základnej zostavy, ktorí tvorili kostru tímu, z 37 futbalistov, ktorých Spartak pred sezónou vyskúšal, sa vybrali vhodní adepti. Angažovanie nových posíl „nestálo euro", no viacerí z nových hráčov znamenali príliv kvality. Mančaft, s ktorým tréner Radolský pracuje, má potenciál, ukázal, že ťahá za jeden povraz a pôsobí konzistentne. Napriek tomu zdvojenie postov nie je celkom vyrovnané - topánka tlačí na poste pravého obrancu i záložníka. Faktom však je, že hra „nového" Spartaka oku lahodí viac ako v minulej sezóne. Ako však s obľubou pripomína tréner Radolský, ešte ho čaká veľa práce, lebo tím vie vyhrať zápas, no ešte nie vyhrávať.

2. Ako sa bude v Trnave dariť trnavskému rodákovi Dušanovi Radolskému?

Počas trénerskej kariéry si toho Dušan Radolský preskákal viac ako dosť, možnosť viesť klub vo svojom rodnom meste dostal až pred touto sezónou. Ponuku prijal, hovoril, pochopiteľne, o výzve a tešil sa na prácu, ktorá ho čakala. S tlakom, ktorý je v Trnave na šéfa lavičky zakaždým, sa vyrovnal bez ťažkostí. Ba čo viac, odbremeniť od neho sa pokúšal i hráčov, z ktorých mnohí si na trnavské prostredie a náročného diváka museli zvykať. Radolský je psychológ a futbalový odborník, taký, ktorého Spartak potreboval. Hráčov dokázal vhodne namotivovať do tvrdej práce a postupne našiel aj ideálnu skladbu tímu. Jeho práca je koncepčná a ďalšie pozitívne výsledky by ešte len mala priniesť.

3. Nájdu si diváci, sklamaní z minulej sezóny, cestu na štadión?

Našli i nenašli. Po predchádzajúcej jari, keď sa z hľadiska ozývali invektívy voči vedeniu klubu a piskot sa ušiel i hráčom, si spartakovci museli divákov i fanúšikov získavať opäť nanovo. Ako to už v Trnave býva, so zlepšujúcimi sa výsledkami rástol aj dav na tribúnach - s jesenným vrcholom proti majstrovskej Žiline: na zápas bolo zvedavých 8 936 divákov. Od tohto duelu však ich počet klesal a zastavil až na čísle 4 226. Holt, trnavský divák je náročný, dokiaľ však v pamäti máme aj vyše 17-tisíc ľudí tlačiacich sa na takmer vypredanom štadióne, dovtedy musí byť métou dosiahnuť opäť niečo podobné.

spartak2.jpg

FOTO: TASR

4. Ako sa tím vyrovná s odchodom kapitána Kamila Kopúnka, ktorý dirigoval stred poľa?

K spokojnosti. Mladý Roman Procházka sa väčšej zodpovednosti nezľakol a táto jeseň bola jeho najlepšou polsezónou v červeno-čiernom drese, hoci v závere sa nevyhol menšiemu výpadku. Romanovi výrazne vypomohol aj skúsený Marek Kaščák, ktorý prišiel z Olomouca a naskočil na defenzívny post. Tým jednak vytvoril spoľahlivý štít v strede poľa a zároveň umožnil Procházkovi viac sa zamerať na ofenzívne výpady. Pre tím pracovali obaja naplno, no ich vzájomná spolupráca nebola vždy stopercentná, čím občas trpela medzi hra v strede poľa. Hoci na strieľanie gólov ani jeden z nich nie je určený, presných zásahov mohli mať na konte viac, svoje šance však veľmi nevyužívali, Procházka skóroval dvakrát, Kaščák ani raz.

5. Aká bude hra novozloženej obrany bez skúseného Doležaja?

Výborná. Spartak inkasoval najmenej gólov v súťaží a do ligy priniesol jedného z najkvalitnejších stopérov vôbec - Boubacara Dialla. Ten sa stal z nášho pohľadu najvýraznejšou predsezónnou posilou. Robustný legionár vytvoril nepriechodný val, s čím sa súperi vyrovnávali ťažko. Navyše jeho spolupráca vo dvojici s Patrikom Grossom fungovala takmer bezchybne. Napokon, počet inkasovaných gólov - deväť v 18 zápasoch - vystavil jasné vysvedčenie. Gross navyše k stabilným výkonom pridal aj bonus - v domácom dueli s Dubnicou zaznamenal na stopéra netradičný hetrik.

6. Bude mať Spartak istotu v bráne?

V lete skončili v Trnave Rybanský, Bránsky aj Hrdina. Slovenčiak, ktorý na jar nepresvedčil, zostal, no len v úlohe dvojky. Rimavskosobotský rodák kryl chrbát Martinovi Raškovi, ktorému návrat do Spartaka vyšiel. Český gólman je vo veku 33 rokov pravým futbalovým matadorom, ktorý má skúseností na rozdávanie. Hráčov pred sebou Raška dokáže vhodne usmerňovať i účinne pokarhať. Navyše sa stal kapitánom tímu a medzi hráčmi má prakticky hlavné slovo. Martin sa navyše opäť stal miláčikom tribún, v žiadnom zápase jesene nedostal viac ako dva góly a desaťkrát udržal čisté konto.

spartak3.jpg

FOTO: PETIT PRESS

7. Nájde tím strelca?

Spočiatku sa zdalo, že áno. Ľubomír Bernáth po letnej neistote, keď nebolo jasné, či v Spartaku predĺži zmluvu, vstúpil do sezóny v ideálnej forme. Tréner Radolský sa na neho od začiatku spoliehal a stojí za ním doteraz. Aj keď Bernáth od 6. kola gól nestrelil, stále ich spoluhráčom pripravuje a v útoku krokom nešetrí. Je to iný Bernáth ako v minulej sezóne, to, že nitriansky rodák disponuje výborným futbalovým myslením a dokáže z neho veľa vyťažiť, je zrejmé. Po siedmich góloch v úvodných šiestich kolách sa oňho začali viac zaujímať média i obrany súperov, čo Ľubovi sťažilo pozíciu. Streleckú smolu však pretrhol aspoň v pohári, gól si pripísal v domácej štvrťfinálovej odvete s Ružomberkom. Fanúšikovia veria, že ďalšie presné zásahy prídu na jar.

8. Ako sa ukážu legionári, ktorí sa v minulosti s trnavským prostredím vyrovnávali ťažšie a výkonmi nepresvedčili?

Tentoraz nákup exotických hráčov nebol úplnom zásahom do prázdna, Čorič bol známy z Liberca, Coimbra sa dobre ukázal v Ružomberku, Diallo mal viac ako slušné referencie a neistotou bol vari len mladý Brazílčan Wellington, ktorého v druhej polovici jesene pribrzdilo zranenie. Z nových legionárov presvedčil jednoznačne najviac stopér Diallo, Wellington priniesol do hry tímu oživenie, exceloval napríklad v Dubnici, gól dal Slovanu, ale v niektorých momentoch miesto prihrávky zakončoval, čo bolo na škodu. Čorič za očakávaním zaostal, hoci v príprave sa javil sľubne, podobne pod svoje možnosti jeseň odohral Coimbra, ktorý v lige neskóroval a štyri góly si pripísal len v Slovenskom pohári. Chorvát Melnjak odišiel z kádra predčasne.

9. Začne Spartak voziť body z vonku?

Začal, dokonca sa nám v niektorých zápasoch zdalo, že Trnavčanom sa mimo vlastného ihriska hralo lepšie. Pravda, nie všetky výkony boli ideálne, ale v sumáre z toho je solídnych 12 bodov z ihrísk súperov, aj vďaka ktorým majú Radolského zverenci v tabuľke pravdy dva plusové body (keďže doma stratili dovedna desať bodov po piatich remízach). Spoločne so Žilinou majú už len spartakovci zo všetkých tímov najvyššej súťaže aktívne skóre zo zápasov vonku - 10:7.

spartak4.jpg

FOTO: TASR

10. Uspeje Spartak v tradičnom derby s bratislavským Slovanom?

Tradičná otázka, ktorá je pre fanúšikov vždy dôležitá. Po debakli vo finále Slovenského pohára v Michalovciach mal Spartak proti tradičnému rivalovi čo naprávať. Z bratislavských Pasienok nakoniec priviezol bod, ktorý sa dá aj vzhľadom na priebeh zápasu označiť za dobrý. Slovanisti, ktorým jeseň nevyšla podľa predstáv, ešte vtedy neboli vo výkonnostnej kríze a proti Trnave odohrali kvalitný zápas. Červeno-čierni, ktorých prišla podporiť početná skupina fanúšikov z Trnavy, prehrávali 0:1 po góle Kissa z 80. minúty, o tri minúty vyrovnával Wellington. Hneď prvé jarné kolo prinesie odvetu na trnavskom štadióne.

Očami trénera Dušana Radolského

radolskydusan.jpg„Aj poľovníci počítajú zajacov, až keď dostrieľajú, preto je namieste komplexne hodnotiť výsledky teraz, keď sa jesenná časť skončila. V príprave sme mali okolo 40 hráčov, museli sme spraviť kus roboty, aby sme poskladali vhodne mužstvo, ktoré bude úspešné aj v náročnom trnavskom prostredí. Zabudovali sme aj niekoľko cudzincov, ktorí to mali spočiatku najmä kvôli jazykovej bariére ťažšie. Napokon sa nám podarilo vytvoriť celkom dobrý kolektív, hráči k sebe dobre zapadli a je pozitívne, že máme mužstvo, ktoré je ochotné pracovať a chce sa zlepšovať.

Spokojný som bol s prístupom, disciplínou a s dodržiavaním taktických pokynov na ihrisku. Optimálne zloženie sme hľadali prakticky neustále, priznám, že niečo sa nám podarilo viac, iné menej. Mužstvo dobre pracovalo v defenzíve, celoplošná obranná hra bola na solídnej úrovni, z čoho pramenilo málo inkasovaných gólov. Útočná fáza tiež nebola najhoršia, mali sme štvrtý najproduktívnejší útok v súťaži, aktívne skóre sme mali aj vonku. Určité rezervy sme pocítili v domácich zápasoch, v ktorých sme po remízach prišli o body. Na druhej strane z 18 ligových a štyroch pohárových duelov sme prehrali len tri a v 14 sme nedostali gól.

Dôležitá bola aj vyrovnanosť výkonov z toho pohľadu, že sme ani jeden zápas neprehrali o viac ako dva góly. Samozrejme, chceme sa priblížiť k optimu, aj preto sme skúšali rôzne varianty, do hry vstúpili aj zranenia. Hľadali sme ideálne zloženie pravej i ľavej strany, takisto v útoku dostali príležitosť viacerí, keďže Coimbra i Wellington sa museli u nás adaptovať, Bernáth sa najskôr chytil, potom si naňho súperi dávali väčší pozor. Aj štarty hráčov ale ukazujú, že sa napokon kostru tímu so siedmimi-ôsmimi menami podarilo nájsť.

Už som načrtol, čo nás mrzí najviac. V deviatich domácich zápasoch sme dostali síce len dva góly, no i tak sme stratili až desať bodov. Chce to len pokračovať v tvrdej práci, aby sa mužstvo naďalej zohrávalo a naučilo sa vyhrávať pravidelne a tiež v ťažkých zápasoch. Máme analýzu všetkých hráčov, hru doma i vonku, z toho sme vychádzali aj pri tréningoch a každý hráč sa z mojich úst dozvie, na čom je. Cieľ vybojovať si v sezóne účasť v európskych pohároch zostáva nezmenený. Škoda, že nám po jeseni tesne ušlo umiestnenie v prvej trojke, no odstupy medzi tímami v tabuľke sú malé a na jar zabojujeme.

Na hosťovanie či prestup pravdepodobne odíde Tomáš Hanzel, skončil Neto, vyzerá to, že sa nedohodneme ani s Čoričom, s niektorými hráčmi ešte budeme rozprávať. Naopak, na dobrej ceste sú rokovania s Marekom Kaščákom, ktorý u nás s najväčšou pravdepodobnosťou zostane aj naďalej. Vedenie schválilo obe zimné sústredenia, v Piešťanoch i v Turecku. Zároveň prišiel jasný signál, že chceme posilniť káder, takže spoločne sme predostreli určité tipy a uvidíme, koho sa napokon podarí priviesť do tímu."

JESENNÉ ŠTATISTIKY

Góly v Corgoň lige: 7 - Bernáth, 4 - Gross, Koro Kone, 2 - Procházka, Machovec, 1 - Wellington, Bicák, Diallo (Trnava).
Góly v Slovenskom pohári: 4 - Coimbra, 3 - Koro Kone, 2 - J. Čarnota, 1 - Bernáth, Gross, Procházka, Čorič.
Zápasy v lige: 18 - Raška, Gross, 17 - Bernáth, Procházka, P. Čarnota, 16 - Bicák, Koro Kone, Machovec, 15 - Diallo, 13 - J. Čarnota, Kaščák, Coimbra, 12 - Wellington, Mráz, 11 - Čorič, 7 - Mikovič, 5 - Mikinič, 4 - Dohnálek, 2 - Guldan, Melnjak, 1 - Gogolák.
Žlté karty: 5 - Bernáth, 4 - Bicák, 3 - Gross, Procházka, Raška, Wellington, 2 - J. Čarnota, P. Čarnota, Koro Kone, Mikovič, 1 - Coimbra, Diallo, Kaščák, Mráz.
Červené karty: 1 - Diallo.
Návštevnosť: doma 46 864 divákov (priemer na zápas 5 207), vonku 37 204 (priemer na zápas 4 134).

spartak5.jpg

FOTO: ČTK

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 304
 2. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 4 537
 3. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 4 094
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 337
 5. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 576
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 570
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 518
 8. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 495

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie
 2. Elena Antalová: "Kecy a fakty o tzv.demokracii". Kniha Karola Ondriaša vyšla síce v roku 2004, no chcela by udávať smer Smeru.
 3. Anton Kovalčík: Afganské fiasko ZSSR 3.
 4. Adam Austera: Ako budú farmaceutickí giganti bojovať proti COVID v roku 2023?
 5. Lucia Žárska: Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno
 6. Irena Šimuneková: Čierno biely svet
 7. Radoslav Medzihradský: Novoročný výstup na Turniansky hrad
 8. Jaroslav Kmeť: Ako na krízu?
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 479
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 275
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 015
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 934
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 871
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 721
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 694
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 370
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


12 h
Kalsicistickú zemiansku kúriu konečne rekonštruujú vďaka snahe súkromného majiteľa a dotácii z ministerstva kultúry.

Obec na rekonštrukciu kúrie v Sobotišti peniaze nemá. Z obnovy sa teší.


12 h

Obyvatelia tejto časti mesta si podľa riaditeľa Slovenskej pošty Ľubomíra Mindeka takmer všetky služby vybavia u svoje poštárky, poštára alebo poštového kuriéra.


SITA 12 h

Do výtvarnej súťaže sa zapojilo 121 škôl z celého územia Slovenska, ktoré poslali na vyhodnotenie 477 prác svojich žiakov vo veku od 6 do 19 rokov.


SITA 14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie
 2. Elena Antalová: "Kecy a fakty o tzv.demokracii". Kniha Karola Ondriaša vyšla síce v roku 2004, no chcela by udávať smer Smeru.
 3. Anton Kovalčík: Afganské fiasko ZSSR 3.
 4. Adam Austera: Ako budú farmaceutickí giganti bojovať proti COVID v roku 2023?
 5. Lucia Žárska: Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno
 6. Irena Šimuneková: Čierno biely svet
 7. Radoslav Medzihradský: Novoročný výstup na Turniansky hrad
 8. Jaroslav Kmeť: Ako na krízu?
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 479
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 275
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 015
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 934
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 871
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 721
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 694
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 370
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu