Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky

Trnava by mala mať pätnásťkrát viac lesoparkov

Biokúpalisko, obnova časti Beethovenovho parku, či výstavba skleníka v botanickej záhrade na Prednádraží. To sú niektoré z projektov, ktoré sa v Trnave aktuálne pripravujú v oblasti parkov, lesoparkov a biocentier.

Trnava má podľa zostavovateľov dokumentu MUSES alarmujúco málo verejnej zelene.Trnava má podľa zostavovateľov dokumentu MUSES alarmujúco málo verejnej zelene. (Zdroj: PETER GRZNÁR)

Biokúpalisko, obnova časti Beethovenovho parku, či výstavba skleníka v botanickej záhrade na Prednádraží. To sú niektoré z projektov, ktoré sa v Trnave aktuálne pripravujú v oblasti parkov, lesoparkov a biocentier.

TRNAVA. „Trnava vykazuje až alarmujúci deficit lesoparkov a rekreačného zázemia. Lesoparky majú výmeru 3,4 štvorcového metra na obyvateľa, štandardy minimálnej vybavenosti hovoria o potrebnej výmere 50 metrov."

Aktualizovaný dokument MÚSES (Miestny územný systém ekologickej aktivity) z roku 2009 prináša aj iné analýzy a hodnotenia životného prostredia Trnavy, vo väčšine z nich sa v porovnaní s inými mestami ocitáva na úplne posledných priečkach.

„Všetky tieto porovnania hovoria jednoznačne - ekologická stabilita a kvalita krajiny administratívneho územia mesta Trnava je veľmi nízka a je potrebné túto situáciu riešiť. Tým viac, že súčasné trendy vo vývoji územia a jeho manažmente nie sú priaznivé - charakterizuje ich neustály tlak na zastavovanie voľných plôch v krajine, ale aj v intraviláne mesta (zábery plôch zelene)," konštatuje v 360-stranovej štúdii riešiteľský tím 13 odborníkov.

Nová herná zóna v parku

„MÚSES bol v roku 2009 do územného plánu zapracovaný v najvyššej možnej miere," hovorí Milan Horák, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií (OURAK) mestského úradu.

Z investičných akcií v rámci tejto línie sú na budúci rok v rozpočte vyčlenené prostriedky na projektovú dokumentáciu biokúpaliska v Kamennom mlyne, obnovu časti Beethovenovho parku a zatrávnenie piatej časti Kamenného mlyna v blízkosti chystaného golfového odpaliska. „V Beethovenovom parku chceme pripraviť projektovú dokumentáciu na obnovu zastaranej vybavenosti parku. Pôjde predovšetkým o vybudovanie novej hernej zóny," približuje Jarmila Garaiová z OURAK.

Biokúpalisko, skleník

Biokúpalisko je podľa slov Horáka nová forma čistenia vody, - „alternatíva k chlórovaniu". Zatiaľ funguje len vo Veľkom Krtíši. „Istá časť vody sa z kúpacieho bazéna odvádza do prírodného, kde sa nachádzajú aj bambusy a vodné rastliny, následne sa očistená prečerpáva naspäť," vysvetľuje v skratke. Z hľadiska prevádzky môže byť podľa Garaiovej táto metóda zložitejšia, keďže legislatíva na ňu zatiaľ nie je nastavená, „mesto sa ju však bude snažiť presadiť."

Na jar by sa mala začať výstavba skleníka vo forme pasívneho domu a výsadba stromov v botanickej záhrade Slovenskej technickej univerzity. „Univerzita pripravuje žiadosť o stavebné povolenie," informoval Horák. Do konca roka by podľa jeho slov mal byť dokončaný prepojovací chodník Bottova-Botanická, ktorý verejnosti umožní bezproblémovú návštevu záhrady.

OURAK tiež eviduje podnet na prehodnotenie projektu parkoviska pred Trnavskou univerzitou na podzemné parkovisko s parčíkom na povrchu. „Predokladáme, že nové mestské zastupiteľstvo sa tým bude zaoberať."

Najväčšou investíciou v rámci parkov a lesoparkov má byť revitalizácia Kamenného mlyna, na ktorú už mesto získalo stavebné povolenie. „Už druhý rok však čakáme na vhodnú výzvu, aby sme mohli žiadať o eurofondy," hovorí Garaiová.

Jedným z plánov mesta je tiež obnova komplexu bývalej Trnavskej univerzity, vrátane záhrad, ktoré by boli prístupné aj verejnosti. Mesto zabezpečilo podľa slov Horáka územné povolenie, ďalšie stupne sú v kompetencii ministerstva obrany. Z ich strany zatiaľ radnica neeviduje žiadne nové informácie.

Jazero na Štrkoch

Horák podotýka, že verejná zeleň - ktorá zahŕňa parky i lesoparky - je len jednou z tém, ktorými sa MÚSES popri analýze zložiek živej i neživej prírody zaoberá. Ako však vyplýva z uvedených údajov, zároveň jedna z najzásadnejších. „Deficit parkovej zelene je treba posilniť približne o 99 hektárov, čo je o 69 hektárov viac, ako v súčasnosti," píše sa v dokumente.

V územnom pláne mesta sú podľa Horákových slov vyčlenené zóny, kde majú v postupne vznikať parky a lesoparky: „Cieľom je, aby každá mestská časť mala lokalitu, určenú na každodennú rekreáciu." Na viaceré z týchto zón sú už vytvorené projektové dokumentácie, najreálnejšie kontúry má zatiaľ projekt biocentra Štrky, ktoré sa nachádza na mestských pozemkoch. „Zabezpečili sme odstránenie náletov, vypracovali dendrologickú analýzu. Uvažuje sa tu aj o vytvorení jazera napájaného zo studne," v skratke načrtol Horák. Lesopark by mal byť súčasťou Streleckého národného centra, ktoré má budovať štát.

Okrem finančných prostriedkov tvorbu parkov a lesoparkov brzdí i fakt, že väčšina pozemkov mestu nepatrí. „Zatiaľ hľadáme spôsoby komunikácie s vlastníkmi," hovorí Horák. Jarmila Garaiová z OURAK dopĺňa, že najprv sa plánujú sústrediť na vlastné pozemky. „Výsadba zelene a následná starostlivosť sú finančne veľmi náročné. S každou novou plochou tieto výdavky vzrastajú." Za minulý rok radnica do údržby zelene investovala okolo 995-tisíc eur. Ako podotýka Horák, efekt týchto investicií je pritom pre mnohých ľudí prakticky neviditeľný.

MINULOROČNÉ AKTIVITY NA POLI VEREJNEJ ZELENE

- humanizácia sídlisk, výsadba ruži v Ružovom parku, vybudovanie parčíku za daňovým úradom, pokračovanie v projekte Tisíc stromov pre nové milénium clanku

(iba)

PLÁNOVANÉ PARKY A LESOPARKY

Parky Nad rybníkmi, Prúdy, Kočišské, Modranka, lesoparky Prenádražie, Štrky pri strelnici, Za Štrkmi, biocentrum Medziháje, biocentrum Nad Kamenným mlynom, biocentrum Za Kočišským

(iba)
MÚSES: z návrhov v oblasti verejnej zelene

- rekonštrukcia dvorov sakrálnych objektov - Jezuitská záhrada, Františkánsky kláštor...

- časť predimenzovanej Slávie prebudovať na park

- prebudovať na park časť školského areálu na Tajovského i časť športového areálu s priľahlou zatrávnenou plochou na Orlovskej

- sprístupniť a „zazeleniť" bývalý areál TAZ

- vybudovať oddychovo-rekreačnú zónu na Dolných Baštách, pozdĺž oboch strán hradieb

- odstránenie niektorých areálov zo zastavaného územia (ŽOS, spaľovňa odpadov)

- pretvoriť Štefánikovu na pešiu zónu so stromovou alejou

(iba)
Kandidáti na primátora a verejná zeleň

Kandidátom na primátora Trnavy sme v súvislosti s alarmujúcim nedostatkom zelene v Trnave položili dve otázky: 1. Ktoré konkrétne návrhy (najmenej tri) zostavovateľov dokumentu MÚSES Vás najsilnejšie oslovili a plánujete ich v prípade svojho zvolenia presadzovať?
2. Máte v pláne presadzovať vytvorenie veľkého oddychového parku v širšom centre mesta? Pokiaľ áno, ktorý priestor sa Vám zdá najvhodnejší?

Marián Barcaj (SDĽ, SZ)

Neodpovedal.


Vladimír Butko (KDH)

V uplynulom volebnom období som presadil a zabezpečil výsadbu a výstavbu parčíka za daňovým úradom, vrátane dvoch detských ihrísk, chodníkov, osvetlenia a rampy pre kočíky a vozíčkárov. V budúcom volebnom období pribudne niečo podobné. Podrobnosti potom, keď to bude aktuálne.

Vo svojom volebnom programe v rámci tejto oblasti uvádza: Regenerácia oddychových a športových zón Kamenný mlyn a Štrky za minimálne 1 milión eur.

Bystrík Stanko (nezávislý, s podporou Smeru a HZDS)

2. Už v mojom volebnom programe som uviedol, že na voľnej ploche pri Trnavskej univerzite, ktorú toto vedenie už dvakrát predalo, chcem vybudovať park a zónu na oddych. Taktiež mám v pláne revitalizáciu a rozšírenie oddychovej zóny Kamený mlyn aj s lesoparkom, ktorý k nemu vedie. Ďalej chcem priebežne nechať vypracovať projekt na výsadbu zelene na jednotlivých sídliskách nášho mesta. Je veľa voľných plôch, kde by sa dali ešte vysadiť stromy. Aj pri samotnej rekonštrukcii pešej zóny by som chcel, aby na nej bolo viac zelene.

Jozef Pobiecký (SDKÚ, SaS)

1. Zostavovatelia dokumentu MÚSES mysleli skutočne na každú časť Trnavy. Pri nových návrhoch by sme však mali vychádzať z finančných možností mesta, ktoré sú dané. Chcem sa predovšetkým sústrediť na stávajúcu zeleň a jej kvalitnejšiu údržbu a obnovu (Bernolákov park, Ružový park, Park Janka Kráľa - hlavne jeho časť od úradu práce po prechod na bývalé depo, doplnenie zelene pri Hlbokej ceste a o doplnenie týchto miest o kvalitnejší mobiliár a verejné osvetlenie). Najsilnejšie ale vnímam z MÚSES-u revitalizáciu Kamenného mlyna s vybudovaním cyklochodníkov a chodníkov pre peších, plochy lesoparku na vymedzenom území areálu strelnice Štrky, budovanie cyklochodníkov okolo strelnice s možnosťou ich napojenia na okolité katastre v rámci Trnavskej náučnej cyklotrasy a v neposledom rade budovanie izolačnej zelene v rámci protihlukových opatrení vo vymedzených lokalitách Trnavy.

2. Ak by som mal presadiť vytvorenie veľkého oddychového parku v širšom centre, tak by to bolo asi územie vymedzené územím Vozovňa medzi sídliskom Prednádražie a Kamenným mlynom.

(iba)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 2. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 10. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je
 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 7. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 8. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 9. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 57 944
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 202
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 351
 4. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 13 632
 5. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 8 843
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 7 929
 7. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 256
 8. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 7 127
 9. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 7 021
 10. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 6 839
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Pribudnú viaceré ihriská, bežecký ovál a ďalšie. Dokončiť by ho mali už v júni.

2 h
Ilustračné foto.

Výrobné linky automobilky stáli v tomto mesiaci už v sobotu 1. mája a v utorok 4. mája.

5 h

Hasiči likvidovali požiar poľnohospodárskeho stroja.

7 h
Ilustračné foto.

Po skončení terénnych prác všetky nálezy podrobne zrekonštruujú.

8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mercedes vyletel zo zákruty. Na mieste, kde sa stala nehoda, osadili bicykel duchov.

2. máj

Ľudia berú zdravie na ľahkú váhu a sú málo informovaní o možných rizikách, tvrdí Oleksandr Olashyn.

4. máj

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Zraneného chlapca letecky transportovali do banskobystrickej nemocnice.

22 h

Už ste čítali?