Aký bol váš posledný veľký zážitok z literatúry či koncertu? Akým spôsobom chcete obstarávať sochy do verejného priestoru mesta? Aj takéto otázky dvaja mladí umelci a kultúrni aktivisti zaslali cez facebook kandidátom na trnavského primátora.
TRNAVA. Jana Kapelová a Martin Kochan položili v rámci projektu Primátor kultúry kandidátom na trnavského primátora osem otázok, týkajúcich sa sa regionálnej kultúrnej politiky.
„V predvolebných vyjadreniach poukazuje každý z kanidátov na problém „mŕtveho" centra a snahu „vdýchnuť mu opäť život" pomocou kultúry. Z volebných programov nám však nebolo jasné ako. Riešenia 50 až 60 koncertov rôznych žánrov a kultúrnych akcií na námestí sú podľa nás neefektívnym a nekoncepčným východiskom," komentuje iniciatívu Kapelová.
Jej zámerom bolo tiež otvoriť dialóg na dlhodobo neriešený a zanedbávaný problém kultúry v meste, v ktorom chcú pokračovať s novým primátorom.
Dôležitejšie ako odpovede boli otázky
Marián Barcaj (SDĽ, SZ) na otázky neodpovedal.
Zvyšní traja kandidáti - pričom za Jozefa Pobieckého (SDKÚ, SaS) odpovedal Jozef Viskupič, ako jeden z tvorcov jeho volebného programu - boli najkonkrétnejší pri vyjadreniach, týkajúcich sa ich osobných umeleckých zážitkov. Na zvyšné otázky odpovedali skôr vo všeobecnom duchu.
Kapelová však tvrdí, že na projekte neboli dôležité ani tak odpovede, ale skôr otázky: orientované na využitie kultúrneho priemyslu, podchytenie si kreatívnych ľudí z Trnavy, participácie umelcov na projektoch, vytvorenie priestoru s jasnou dramaturgiou a podobne.
„Poučení víziou kultúrnej politiky sieťou pre nezávislú kultúru Anténa, ako i pozitívnych modelov zo zahraničia, ale i napríklad Košíc - Európske mesto kultúry 2013, sme sa snažili kandidátom podsunúť možné riešenia tohto problému," komentuje iniciatívu Kochan.
Butko: Amfiteáter, diskusie
Vladimír Butko (KDH) sa vyjadril, že dôležitou úlohou mesta je materiálne podporovať kultúru, ako i sprostredkovávať rôzne akcie. Spomenul, že pred šiestimi rokmi inicioval rekonštrukciu amfiteátra, aby mohol slúžiť na aktvity využívané mimo oficiálnych mestských akcií.
„V spolupráci a koordinácii mala vzniknúť bohatá kultúrna ponuka pre Trnavu. Sčasti sa to podarilo." Spomenul tiež, že v poslednej dobe sa snaží tiež trochu kultivovať diskusie v internetovom prostredí. „Viem, že je to donkichotstvo, ale čo už..."
To málo, čo sa dalo
Jozef Viskupič vyzdvihol, že sa im za posledné dva roky podarilo zorganizovať do 50 masových a približne 300 klubových vystúpení rozličných kapiel, čítačiek a podobne.
Tvrdí, že kultúra nikdy nebola prioritou Trnavy a ako človek zainteresovaný v kultúrnych podujatiach riešil s Pobieckým väčšinu projektov „z úrovne žiadania, prosieb a otvárania priestoru pre to málo, čo bolo v našich silách organizovať".
Niečo podľa neho vyšlo a veľa nie, pretože „synergia a nabaľovanie kvalitných, úspešných, masových aj menšinových žánrov musí fungovať v spolupráci s mestom a nie v kontradikcii a neustálom latentnom spore s mestskou samosprávou."
Priestor mladým umelcom
Bystrík Stanko (nezávislý, s podporou Smeru a HZDS) sa vyjadril, že chce dať väčší priestor miestnym a hlavne mladým umelcom.
Tvrdí, že na niektoré otázky nemôže dať úplne konkrétne odpovede, ale už dnes vie, že napríklad umiestňovanie sôch bude konzultované nielen s odbornou obcou, ale bude tiež predmetom verejnej diskusie.
KANDIDÁTI NA PRIMÁTORA A UMENIE
Jana Kapelová a Martin Kochan položili kandidátom na primátora aj takéto otázky:
1. Kto je váš obľúbený výtvarný umelec?
2. Aký bol váš posledný veľký zážitok z literatúry, divadla alebo koncertu?
Marián Barcaj neodpovedal.
Vladimír Butko:
1. Michelangelo, Darina Gladišová, no, a moja najmladšia dcéra tiež :) Významný vplyv, na moje pôsobenie v komunálnej politike, mal pre mňa pohľad na maľbu Wilhelma Leibla (1844 - 1900) " Die Dorfpolitiker" (1877) v galérii vo Winterthure.
2. Oratórium Košickí mučeníci, hudobno-dramatické dielo autorov Pavla Kršku a Pavla Smolíka v podaní sólistov Košickej štátnej opery (24.10.), predtým dve skladby Mariána Vargu v rámci "Olivovej premeny Katedrály" (9.10.).
Jozef Viskupič:
1. René Magritte.
2. Literatúra - Smatana: Jánošíci s těžkou hlavou - výborná publikácia, ktorá sa po 150 rokoch komplexnejšie, kriticky a hlavne úsmevne pozerá na úroveň mýtov nás Slovákov o nás samých, Koloman Földvári - Karikatúra. Divadlo - otvorenie Malej scény STU - okukanie a príprava niečoho podobného v rámci trnavských podmienok. l
Bystrík Stanko:
Mám rád muzikály, napríklad Kleopatru som videl trikrát. Páčia sa mi aj Radošinci. Z maliarov mám rád Da Vinciho, a to najmä preto, že bol nielen maliar, ale aj vizionár a vynálezca. Z kníh rád čítam Dana Browna a Dominika Dána.
(Kompletné odpovede si možno pozrieť na facebookových profilov kandidátov - pozn.red)
(R)