TRNAVA. Na Slovensku sa vlani zhodnotilo približne 68-tisíc ton odpadového skla, miera jeho recyklácie tak dosiahla 62 percent. Jediný spracovávateľ použitého skla, spoločnosť Vetropack Nemšová, má však kapacity na 120 až 130-tisíc ton skla. Informoval o tom predseda správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček. Slovensko je v recyklácii pod priemerom krajín Európskej únie, ktoré dosahujú 70-percentnú mieru z použitého skla.
Za sklo málo platia
"Rezervy sú v nedostatočne rozvinutom separovanom zbere skla, ale aj v tom, že zatiaľ chýbajú kapacity na spracovanie autoskiel alebo skiel z televíznych obrazoviek,“ vysvetlil Dlhopolček. Podľa riaditeľa spoločnosti A.S.A Trnava Ľudovíta Púčeka je problémom pri zbere skla jeho nízka výkupná cena, ktorá sa nemenila už celé roky. Za farebné sklo ponúka Vetropack približne tri centy za kilogram, za biele ešte raz toľko. V Trnave a okolí však spoločnosť zbiera už len miešané sklo, pretože dostať do zberných nádob len biele sklo sa ukázalo ako nereálne. Biele sklo dokáže A.S.A Trnava získať len z okien, ktoré sa v ostatných rokoch vo veľkom vymieňajú.
Vznikne linka na spracovanie autoskla
Už na budúci rok by mala v Trnave začať prevádzku linka spoločnosti Auto Glass recycling na spracovanie autoskiel, ktorá bude mať podľa riaditeľa Recyklačného fondu Jána Líšku kapacitu 2 000 ton. Podľa terajších odhadov končí v komunálnom odpade približne 1 500 ton týchto skiel, ktoré Vetrapack nedokáže spracovať. Spoločnosť A.S.A Trnava označili predstavitelia Recyklačného fondu za jednu z najúspešnejších v separovanom zbere komunálneho odpadu. Vlani napriek kríze podľa Púčeka vyzbierala v Trnave spolu 36 770 ton zmiešaného komunálneho odpadu a vyseparovala 2 000 ton papiera, 1 154 ton skla, 580 ton plastov, 19 ton kompozitných obalov a 19 ton kovových odpadov.