TRNAVA. Každoročná Novéna-deviatnik ich priláka do Malého Ríma niekoľko tisíc, aby si uctili obraz Bohorodičky, ktorý svojimi slzami zachránil v roku 1710 mesto od moru. Nie je však jediný, ktorý sa v Trnave nachádza.
"Obraz pomáhal a urobil viaceré zázraky, ľudia sa k nemu modlili, preto mnohí zatúžili mať Pannu Máriu Trnavskú doma, vo svojej domácnosti. Tak v minulosti oslovovali maliarov, profesionálov či amatérov, aby im urobili kópie," povedala pre TASR Simona Jurčová zo Západoslovenského múzea v Trnave. Iba múzeum ich má vo svojich zbierkach viac ako desať, pochádzajú prevažne z 19. storočia. Sú podľa jej slov rôznej kvality. "Niektoré sú celkom vydarené a podobajú sa obrazu, ktorý je umiestnený v Bazilike sv. Mikuláša. U niektorých však autori evidentne nedokázali zachytiť ani stavbu tela, ani farebnosť predlohy," skonštatovala Jurčová.
Samotný obraz v bazilike tiež nie je originálnym dielom. Dal ho namaľovať neskorší ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy podľa ikony v rímskom kostole sv. Alexeja a Bonifáca. Autorom mal byť evanjelista Lukáš. Trnavský obraz je počas roka vystavený v samostatnej kaplnke, v nedeľu 21. novembra ho vynesú na záver tohtoročnej Novény v procesii z baziliky na hlavné trnavské námestie.